Domů     5× podzemí v područí paranormálních jevů
5× podzemí v područí paranormálních jevů

Někdy to vypadá jako obyčejná chodba nebo jeskyně. Jenže když sestoupíte pár metrů pod povrch země, dostáváte se do trochu jiného prostředí. Tajemné síly jsou zde najednou zdánlivě silnější. Přece jen mají výhodu.

Jsme v prostředí, kde stačí přijít o světlo a najednou jsme v úzkých. Navíc chodby bez konce do sebe často vstřebají duše těch, kteří zde zahynou.

Všemožné jeskyně jsou často vítaným úkrytem pro ty, kteří mají co skrývat. Zmizet do podzemí se dá často snadno a to, co nemají vidět oči ostatních, je pod zemí mnohem méně nápadné.

Proto jsou tyto systémy často užívány různými lapky, zloději, pašeráky, ale někdy i vojskem a policií, kteří sem umí ukrýt tajné zbraně, nebo lidi, kteří již nemají být nikdy nalezeni.

Není proto divu, že v řadě podzemních komplexů můžeme narazit na množství negativní energie. Mráz po zádech nám neběhá jen z obvyklého chladu. Setkat se můžeme i s věcmi, které lze jen těžko vysvětlit.

Pohanský bůh ukrytý v zemi

Kde: hora Radhošť

Co: podzemní pohanský chrám

Potvrzené nálezy: vstupy do chodeb kolem hory

Doba vzniku: někdy po roce 1000

Cesta z Pusteven až na vrchol hory Radhošť v hlavní sezoně připomíná tak trochu dálnici. Proudí zde tisíce turistů denně. Jen kousek od oné sochy je možná jedna z cest, která končí v bájném Radegastově chrámu ukrytém v podzemí. Prozatím zůstává ukryt před všemi, ale třeba se jednou jeho brány otevřou.

Zničte pohanskou sochu!

V roce 863 dorazí výprava křesťanských učenců z dnešního Řecka až na Moravu. Zde žije řada slovanských kmenů, které ještě uznávají pohanské kulty. Jedním z nejsilnějších slovanských božstev je údajně Radegast či Radigast.

Na vrchu hory Radhošť stojí jeho obrovská socha. Kolem sochy na Radhošti pořádají staří Slované velké náboženské slavnosti. To je šiřitelům křesťanství v čele s Cyrilem (826/827–869) a Metodějem (813/815–885) trnem v oku.

Přivedou na vrchol Radhoště své stoupence a přikážou sochu svrhnout a zničit. Na jejím místě pak vystaví dřevěný kříž.

Tajemná podzemní svatyně

Jenže síla místa je obrovská i mnoho století po tom, co obyvatelé Moravy i okolních zemí přijmou křesťanství, přinášejí kroniky stížností kněží na to, že se na Radhošti pořádají pohanské slavnosti.

Kolem hory Radhošť je řada přírodních či umělých vstupů do podzemních chodeb. První písemné zmínky o nich pocházejí z 15. století, ale podle všeho jsou chodby mnohem starší. Údajně se dá dostat z Pusteven až na Radhošť pod zemí.

Co když není socha Radegasta zničena, ale pohanští kněží využijí svých znalostí a vybudují podzemní chrám? Pověsti říkají, že někde v Radhošti se skutečně nachází.

Jenže pískovcové podloží hory je v neustálém pohybu, dokazují to prameny, které mizí a objevují se jinde. Většina chodeb tak dnes končí po pár desítkách metrů. Ale síly vystupující z hory naznačují, že něco zde ukrytého možná být může.

Liduprázdné město se stává děsivou pastí

Kde: Znojmo

Co: komplex podzemních chodeb v několika patrech

Potvrzené nálezy: propojené chodby, studny, větrací šachty

Doba vzniku: 14. století

V první polovině 17. století devastují švédská vojska velkou část Evropy, v roce 1645 dorazí i ke Znojmu. Armáda nenarazí na velký odpor, a tak postupuje směrem k městu. Brzy se předním liniím podaří rozrazit bránu a vtrhnout dovnitř.

Velitel ale najednou zneklidní, začíná mu docházet, že něco není v pořádku. Město nikdo nebrání, ale zároveň je prázdné, přitom z komínů stoupá kouř.

Útok z podzemí

Armáda prohlédne ulice i domy, ale nic dalšího nezjistí. Nakonec padne soumrak a vojáci se uloží ke spánku. Pohled, který je čeká po probuzení, je děsivý. Ulice jsou posety mrtvolami jejich druhů. Vypadá to na přepadení ze zálohy. Ale kým?

Velitel nakonec dává pokyn město spěšně opustit. Nápad jednoho z měšťanů vybudovat si pod svým domem skrýš v nejistých dobách, kdy jsou války na denním pořádku, najde tak během švédské invaze znovu své využití.

Větrací šachty i studny

Někdy v průběhu 14. století začnou totiž znojemští měšťané kromě běžných sklepů budovat i další tajné úkryty, které jim mají pomoci přečkat války a obsazení města, které v těchto dobách není ničím výjimečným.

Později si ale uvědomí, že více užitku může přinést vzájemné propojení chodeb, které umožní zásobovat skrytě všechny zde ukryté i delší dobu. Nakonec vznikne komplex, který má dnes přes čtyři patra chodeb o délce téměř 30 kilometrů.

Jeho součástí jsou větrací šachty, a dokonce i komíny napojené na ty v domech. Nechybí zde i několik studen, ale také děr, které slouží jako past pro nezvané návštěvníky.

Bolest vepsaná do stěn

V průběhu staletí zachránil komplex zřejmě mnoho lidí, ale v poklidnějších dobách zde zřejmě vzniká i vězení, hladomorny či mučírny. Podzemí tak koncentruje obrovské množství utrpení.

Nářek trpících se vepíše do stěn, a pokud dnes do chodeb vstoupíme, negativní energie je zde téměř hmotná! Při návštěvě místa je tak třeba dbát té nejvyšší opatrnosti.

Duch a svítící chodby pod Jihlavou

Kde: Jihlava

Co: více než 25 kilometrů podzemních chodeb

Potvrzené nálezy: záznam ducha televizní kamerou, světlo ze zdí

Doba vzniku: 14. až 16. století

Druhý nejrozsáhlejší komplex podzemních chodeb v Česku se nachází v Jihlavě, má přes 25 kilometrů a rozlohu více než 50 000 kilometrů čtverečních. Pozornost ke zvláštním jevům v podzemí přitáhl zejména novinář Stanislav Motl (*1952).

Tomu se během několika nocí pod Jihlavou podaří natočit stín, který připomíná ducha. Zajímavé je, že v tom místě nevyslovitelně poklesne teplota o 1,5 stupně.

Temné spojení s nacismem

Jisté je, že duší, které mohou v podzemí dlít, má Jihlava dost. Jednou z nejstarších má být jeptiška, zazděná v tunelu pod vlakovým nádražím.

V tomto případě jde o legendu, ale historici připomínají zvyk dávných stavitelů ukládat do staveb tělíčka mrtvých dětí. Částí podzemí prochází i geologický zlom, údajně jde o vstup do jiné dimenze.

V každém případě během války přitáhnou jihlavské sklepy pozornost jednotek SS. Údajně zde studují okultní jevy, možná ale pracují na něčem, co má zůstat všem na povrchu utajeno. Prostory navíc využívá i Gestapo, je zde protiletecký kryt.

Lze se ale domnívat, že neblaze proslulá tajná policie využívá odlehlé prostory i k mnohem horším věcem. Kde se bere světlo, které jakoby vycházelo ze stěn?

Peklo z pohádky láká motorkáře

Kde: Velenice, údolí Svitavky

Co: podzemní pískovcové jeskyně o rozloze 3500 metrů čtverečních

Potvrzené nálezy: velké podzemní prostory

Doba vzniku: 18. století

I severní Čechy mají zajímavý prostor, který má magickou sílu. Ne náhodou se mu říká Pekelné doly, do povědomí veřejnosti vstoupí tyto podzemní jeskyně vytesané v pískovci hlavně pohádkou S čerty nejsou žerty, kde ztvární filmové peklo.

Dnes jsou vyhledávaným místem motorkářů, které sem přitahuje hlavně zvláštní energie.

Láká i za války

Je zde celoročně téměř stabilní teplota. Jeskyně jsou vykopány za vlády hraběte Josefa Jana Maxmiliána Kinského (1705–1780). Dlouho se má za to, že jde o zdroj materiálu pro sklárny, ale spíše jde o zásobárnu vody.

Během druhé světové války zde Němci vybudují podzemní továrnu. Táhnou je sem skutečné pekelné síly?

Houkání ve městě piva

Kde: Plzeň

Co: několik podzemních komplexů a chodeb o délce až 19 kilometrů

Potvrzené nálezy: husitské zbraně, sklo

Doba vzniku: 13. století

Podobně jako ve Znojmě, i v Plzni vzniká obrovský komplex chodeb postupným spojováním sklepů měšťanských domů. Tím se vytváří velmi složitý labyrint, který má spoustu tajemných zákoutí. Co se v nich může skrývat?

Dnes lze navštívit jen malý výsek, ale i tady se občas návštěvníci setkají s podivnými jevy.

Tajemná husitská svatyně

V Klíčové chodbě ústící do hradního příkopu se občas ozývá houkání. Podle mnohých bloudí v podzemí husitští vojáci. Jejich zbraně se zde nacházejí. Nachází se zde i tajemná husitská svatyně.

V každém případě jsou plzeňská sklepení hojně používána nejen pro uskladnění piva, ale i k ukrytí Plzeňanů během válek. Na konci té druhé světové fungují i jako komunikační spojnice obránců.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. [caption id="attachme
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz