Víte, že Vídeň, hlavní město našich rakouských sousedů, porazila v mezinárodní anketě všechna města světa? Před sedmdesáti lety Vídeňáci hladověli a teď žijí v ráji kaváren, památek a perfektních služeb! Nevěříte? Jeďte tam.
Vídeň je velká, ale protkaná sítí spolehlivě fungující veřejné dopravy. Přesto se vyplatí ubytovat se přímo v centru u bývalého císařského paláce Hofburg.
Tak budete mít v docházkové vzdálenosti hlavní zajímavosti a požitky: ujít si nenechte veřejný trénink ve Španělské dvorní jezdecké škole, kde jezdci v empírových uniformách předvádějí se slavnými bílými lipicány za zvuků hudby krásné figury.
Zajímá-li vás pověstně krásná císařovna Alžběta, pak je tu pro vás Sissi Museum, celé věnované této neurotické panovnici.
Milovníky výtvarného umění nadchne galerie Albertina s nádhernými díly Rubense, Moneta, Renoira, Chagalla, Cézanna, Picassa… A to vše jen pár desítek metrů od sebe!
Je čas na dobroty!
Po chodníku hvězd na Opernring, kde ovšem nejsou dlažky se jmény filmových stars, ale se jmény hudebních velikánů Bacha, Schuberta či von Karajana. Vaším cílem budiž slavná kavárna Imperial, kde servírují svůj proslavený dort Café Imperial.
O kus dál na Herrengasse na vás čeká Café Central, kterou si nechte spíš na druhý den ráno.
Zdejší snídaně podle Sissi obsahuje sklenku sektu, horký nápoj dle výběru, pomerančovou šťávu, opečený toast, uzeného lososa, máslo, marmeládu a vajíčko. Bažíte-li po originálním Sachrově dortu, pak hotel Sacher je jen o dvě ulice dál.
Milovníci pravého vídeňského řízku nesmějí minout restauraci Plachuttas Gasthaus zur Oper, kde vám šnycl přes celý talíř osmaží nejlepší vídeňský kuchař Ewald Plachutta.
Jdeme za památkami
Do ulice Löwengasse se zajeďte podívat na extravagantní obytný dům architekta Hundertwassera, který nenáviděl rovné linie a pravý úhel, je to zážitek! Symbolem Vídně je v samém centru chrám sv.
Štěpána, na jehož nejvyšší věž s třinácti zvony a krásným výhledem na Vídeň vede 343 schodů.
Dóm samotný je plný sakrálních pokladů, zlatých a drahokamy zdobených monstrancí, relikviářů, kněžských rouch.
A úplně na závěr si nechte letní sídlo Habsburků, velkolepý zámek Schönbrunn.
Má 1440 místností, např. Čínský kabinet, kde se tajně radila Marie Terezie, úřadovnu Františka Josefa a velkolepý zrcadlový sál, kde kdysi břinkal na klavír císaři Josefovi malý Mozart. Vídeň na vás čeká!
Ve Vídni určitě navštivte
Zábavní park Prater: Právě se otevírá a minout ho díky obřímu ruskému kolu nemůžete. 250 atrakcí od dětských kolotočů po divoké horské dráhy plus bezpočet krámků s občerstvením. Zentralfriedhof:
Vídeňský hřbitov, ohromná nekropole s dvěma a půl milionem mrtvých, kde leží mj. Beethoven, Schubert, Brahms, Straussové a jiní slavní, třeba zpěvák Falco.
Tramvajové linky 1 a 2: Jsou zdarma a svezou vás pěknou okružní jízdou centrem města, hlavně po známé Ringstrasse. Vojenské muzeum: Je tu k vidění mj.
prostřelená a zakrvácená uniforma Františka Ferdinanda d´Este a automobil, ve kterém byl s manželkou Žofií zastřelen v Sarajevu. Schatzkammer:
Císař Karel I. sice v roce 1918 rezignoval za všechny Habsburky, ale v Hofburgu zůstaly v císařské klenotnici korunovační klenoty a další skvosty!
MuseumsQuartier: Relativně nový komplex galerie, koncipované jako muzeum moderního umění s řadou obrazů Egona Schieleho a několika stylovými bary a kavárnami.
Kapucínská hrobka: Hrobka rodu Habsburků pod Kapucínským klášterem se stovkami příslušníků tohoto rodu. Místo morbidní krásy, hlavně barokní náhrobky stojí za vidění.