Chcete vidět britskou královnu? Ulici, přes kterou přebíhali Beatles? Palác, odkud zmizeli dva princové? Nebo uličky, kudy se toulal Jack Rozparovač? Problém je jediný: jak to všechno stihnout?
Kouzelný Londýn vám určitě učaruje. Trochu se podobá Praze tím, že jednotlivé paláce nejsou daleko od sebe.
Pokud už nemáte štěstí, abyste do Buckinghamského paláce viděli vjíždět či odjíždět královnu Alžbětu II., pokocháte se alespoň malebnou palácovou stráží v chlupatých „medvědích“ čepicích. A na královnu se můžete jít podívat do slavného voskového muzea madame Tussaud.
Má to tu výhodu, že se ocitnete na dohled od Baker Street a půvabného muzea Sherlocka Holmese. O pár ulic dál leží Britské muzeum s veškerými poklady Impéria a na dohled pak katedrála sv. Pavla.
Dojala vás svatba prince Williama a Kate, Charlese a Diany, korunovace královny? Tak to se odehrálo tady!
Choďte a vozte se
Ano, Londýnem se dá i pěšky, ale škoda se ochudit o londýnské metro, nejstarší v Evropě, s klasickým červeno-bílo-modrým logem, kterému místní říkají „roura“.
Když dojedete na stanici Tower Hill, ocitnete se poblíž slavného Toweru, původně královského paláce, pak vězení. Právě tady nechal dle pověsti zloduch Richard III. udusit polštáři dva nedospělé následníky trůnu, kteří pak zmizeli beze stopy.
Přejděte zas pár ulic a jste ve Whitechapelu, čtvrti, kde před 137 lety „působil“, přesněji řečeno vraždil dosud neodhalený Jack Rozparovač.
Z úzkých uliček vám do tváře zavane čerstvý vzduch u starobylého Tower Bridge, mostu dvou věží, který zvedá svá dvě ramena, aby tudy mohly proplout lodě. Nastupte na parníček a plavte se! Kam?
Zatočte se na kole
Po dvou kilometrech plavby po Temži vás loď zaveze k London Eye, Londýnskému oku. Jde o gigantické ruské kolo, které vám umožní prohlédnout si metropoli pěkně z výšky.
Odtud stačí přejít most a jste u velkolepé budovy parlamentu, a hned vedle uvidíte krásnou budovu Westminsterského opatství.
Fandové Beatles tu mohou sednout na metro, sjet do stanice St. John´s Wood a na blízké Abbey Road se vyfotit při přecházení jako kdysi John, Paul, George a Ringo. Místní jsou tu na šílence, co se fotí na silnici, zvyklí.
A jste-li z ruchu Londýna unavení, zajeďte si vláčkem do Hampton Court. V bývalém paláci krále Jindřicha VIII. se pořádají kulturní a kulinární akce. A kdyby zrovna žádná nebyla, můžete se projít v zahradách a pobloudit si v krásném labyrintu z živých plotů.
Jack Rozparovač odhalen! Nebo ne?
O totožnosti sériového vraha, zvaného „Jack the Ripper“ (Rozparovač), který vraždil za temných nocí roku 1888 prostitutky na ulicích čtvrti Whitechapel, už proběhly jak divoké spekulace, tak seriózní vědecké studie.
Podezřelý byl princ Albert Victor, syn pozdějšího krále Edwarda VII., jedna filmová verze označila za vraha lékaře královny Victorie sira Williama Gulla, nadějně vyhlížel i malíř temných výjevů Walter Sickert.
Podezřelých byly, ale moderní doba přinesla další údajné pachatele.
Srovnáním popisů svědků vznikl portrét možného pachatele, který skvěle padl advokátovi Johnu Montague Druittovi, který krátce po vraždách spáchal sebevraždu skokem do Temže.
Jistý „ripperolog“ zase označil na základě stop DNA na šátku jedné z obětí za vraha duševně chorého imigranta Aarona Kosminského, ovšem vědci zpochybňují jak použitou metodu, tak i to, že by po sto třiceti letech, kdy šel šátek z ruky do ruky, nebyla DNA znehodnocena.