Přízračné postavy duchů, spojených většinou s nějakou tragickou událostí, se nevyhýbají ani slovenským hradům. Asi nejznámější je přízrak černé paní, bloudící na Oravském hradě.
Ta se prý už po staletí zjevuje v černé kuchyni, co ji uvrhlo do takového prokletí?
Černá paní s bílými rukavicemi se ovšem často zjevuje i v dalších prostorách hradu než jen v kuchyni a je celá řada návštěvníků, kteří přísahají, že ji spatřili na vlastní oči. Jedna z legend vypráví, že jde o bývalou hradní paní Tajemství Oravského hradu:
Dílu ďábla vládne černá paní, jiná, že se zde zjevuje přízrak zavražděné ženy rytíře Donče. Kromě identity tajemného přízraku ale Oravský hrad skrývá ještě celou řadu dalších tajemství.
Tajemné světlo
Oravský hrad, stojící na vysoké skále nad řekou Oravou, byl postaven již ve 13. století jako spolehlivá pevnost, chránící strategickou cestu do Polska.
Od poloviny 15. století prošel řadou přestaveb, na nichž se podíleli jeho slavní majitelé, jak Matyáš Korvín, Jan z Dubovce, rod Thurzů a Pálffyů.
Možná to byl i tajuplný vzhled hradu, který se podílel na vzniku celé řady hrůzostrašných legend, tradujících se k jeho historii. V jeho chodbách a na cimbuří se čas od času zjevuje tajemné světlo, vypadající jako lampa, kterou někdo neviditelný mává v ruce.
Svědkové tvrdí, že se objevuje nejčastěji ve staré části hradu, kde mívá většina návštěvníků nepříjemné pocity. V některých komnatách se prý v noci samovolně přemisťuje nábytek a ráno v nich nacházejí průvodci nepořádek, jakoby v nich někdo neviditelný řádil.
Kdy se zjevuje černý přízrak?
Nejznámějším přízrakem je však oravská černá paní. Tu je možno zahlédnout, jak se prochází po komnatách starého paláce a nejčastěji se objevuje v černé kuchyni.
Legenda vypráví tragický příběh majitele hradu, rytíře Donče, proslulého mimořádnou krutostí ke služebnictvu a poddaným. Jeho sadismus byl trnem v oku i jeho manželce a jednou, když začal zase mučit dvě služebné, postavila se na jejich obranu s mečem v ruce.
Rozzuřený rytíř jí meč vytrhl a probodl ji. Tím se ale své ženy nezbavil. Brzy po pohřbu se začala Dončovi zjevovat v chodbách hradu. Pravidelně se prý zjevuje dvakrát do roka, na podzim o Dušičkách a zjara o Květné neděli.
Co zjistili lovci duchů?
Množící se zprávy o podivném zjevení na Oravském hradě se donesly i daleko za hranice a tak v roce 2008 dorazila na hrad expedice skutečných lovců duchů až z USA. Ti, vybavení množstvím přístrojů a detektorů, skutečně potvrdili, že se na hradě odehrává cosi nadpřirozeného.
Při svém pátrání se zaměřili i na další tajemná zjevení, která se objevují například na středním nádvoří hradu se studnou. Tady je možné zaslechnout podivný pláč a naříkání neviditelných bytostí.
Se zvláštní neviditelnou silou se potýkají i někteří návštěvníci, které prý polévá střídavě chlad a horko či slyší tajemné kroky a praskání podlahy na místech, kde nikdo není. Zvláštní jsou i svědectví o obrazu hraběte Thurzy, jenž můžete vidět v zámecké síni.
Občas prý začne podivně pulzovat, jakoby v něm bilo srdce. Američtí lovci duchů navíc na hradě natočili vrzání otevíraných dveří, za nimiž nikdo nebyl, a také zvuky kroků v prázdných místnostech. Sami pak na vlastní oči viděli pohybující se přízračné stíny.
Hrad jako ďáblovo dílo
Oravský hrad na ostrém skalním bradle je navíc tak odvážnou stavbou, že se mnozí lidé domnívali, že nemůže být dílem lidských rukou. Tak také nejspíše vznikla jedna z nejstarších pověstí o hradě, podle které jej postavil sám ďábel.
Ta vypráví, že jistý rytíř Marek upsal svou duši ďáblovi za to, že mu postaví na skále za sedm dní a sedm nocí hrad, jaký nemá obdoby. Znamením pro ukončení prací mělo být zakokrhání kohouta. Pro duši si měl ďábel přijít za 77 let.
Marek byl přesvědčen, že ďábel dílo nezvládne, ale když viděl, jak rychle rostou hradní zdi a budovy, začal se strachovat, že prohraje. Začal se úpěnlivě modlit a prosil Boha o záchranu. Ta se skutečně dostavila.
Ďábel už byl se stavbou téměř hotov, když se rozhodl hrad ozdobit ještě třemi mohutnými skalisky. Ve chvíli, kdy se chystal k uložení posledního balvanu, zakokrhal kohout a ďábel tak úkol nesplnil.