Centrem Jihomoravského kraje je největší město celé Moravy, Brno. Kromě nejznámějších památek, mezi které patří jistě hrad Špilberk nebo katedrála svatého Petra a Pavla, se nám zde nově otevírají hned čtyři známé vily.
Vedle notoricky známe vily Tugendhat je to také Jurkovičova vila, jedna z nejvýznamnějších secesních památek celého Brna. Dále se otevřely také Löw-Beerova vila a vila Stiassni, které si nyní projdeme detailněji.
Löw-Beerova vila otevře brány v polovině roku
V polovině roku 2016 se nám otevřou brány další ze rekonstruovaných brněnských vil, které jsou dokladem bohatství významných průmyslníků někdejšího „moravského Manchesteru“.
Secesní Löw-Beerova vila v brněnské Drobného ulici prošla nákladnou památkovou obnovou, spolufinancovanou z evropských fondů.
Na počátku 20. století byla postavena pro průmyslníka Moritze Fuhrmanna, ale v roce 1913 ji koupil i s rozsáhlým pozemkem jiný textilní podnikatel – Alfred Löw-Beer.
Ten věnoval horní část pozemku své dceři Gretě, která si na něm s manželem Fritzem Tugendhatem za otcovy peníze nechala postavit dnes již světoznámou vilu Tugendhat.
Od roku 2012 je Löw-Beerova vila v majetku Jihomoravského kraje a ve správě Muzea Brněnska.
Těšme se na výstavu i kavárnu
V prvním pololetí bude v Löw-Beerově vile instalována muzení expozice s názvem Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat.
Bude věnována stavebnímu rozvoji Brna na konci 19. století, vlnařskému průmyslu, životnímu stylu bohatého měšťanstva na přelomu 19. a 20. století, rodinným vazbám a podnikatelským i společenským aktivitám rodu Löw-Beerů.
Součástí rekonstruovaného areálu je i někdejší celnice v podobě zahradního domku, ve kterém se budou konat krátkodobé výstavy. V roce 2016 budou věnovány brněnským stopám Löw-Beerů, památkám zapsaným na seznamu UNESCO a také slavným vilám Jihomoravského kraje.
V objektu bývalé celnice můžeme navštívit i novou kavárnu. Více na www.vilalowbeer.cz.
Vila Stiassni zpřístupněna veřejnosti
Po komplexní tříleté památkové obnově byla v Brně otevřena i vila Stiassni v Hroznové ulici v Brně-Pisárkách, významné dílo meziválečné moderní architektury, známé jako vládní vila, ve které přespala ve druhé polovině 20. století řada oficiálních hostů (mimo jiné i Fidel Castro).
Vilu, kterou vybudoval textilní průmyslník Alfred Stiassni, navrhl architekt Ernst Wiesner, jedna z nejvýznamnějších osobností generace zakladatelů brněnské moderní architektury.
Celý areál s důmyslně koncipovanou zahradou, bazénem, tenisovým kurtem a dalšími náležitostmi byl v roce 1982 jako příklad prvotřídní brněnské meziválečné architektury zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek.
Poslední tři dny v týdnu – pátek, sobota a neděle – jsou vždy věnovány prohlídkám pro veřejnost. Otevřeno je od 10 do 16 hodin, komentované prohlídky začínají každou celou hodinu.
Vstupné: 230 Kč; děti 100 Kč