Středověkou architektonickou perlu v srdci města, hrad Cheb, průvodce popisují jako unikátní připomínku evropské historie na našem území.
Jako svou falc ji ve 12. století nechal přestavět sám císař Fridrich Barbarossa (připomínkou jeho zašlé slávy je torzo paláce, Černá věž či románsko-gotická kaple. Podíváme se i do nejstaršího chebského kostela, do sv.
Mikuláše ze 13. století, z jehož portálu na nás shlíží devět kamenných tváří jeho stavitelů.
Za prohlídku stojí rovněž fotografické Art Centrum Galerie 4, které bylo v prosinci 2015 otevřeno v barokním Špýcharu (ten byl původně součástí kláštera klarisek) na Františkánském náměstí.
Hornické památky
Kromě dolu Svornosti a jáchymovské mincovny můžeme prozkoumat i další památky. Cínový důl Jeroným v Čisté u Rovné pochází z 16. století a je cenný zejména tím, že se zachoval v původní podobě.
U Hřebečné leží nejslavnější cínový důl českého Krušnohoří – Mauritius. Největším dolem revíru Zlatý Kopec je štola Johannes, která je mimořádně zachovalým komplexem důlních děl.
Dvanáctikilometrová naučná stezka Blatenský příkop u Božího Daru nás zase provede po jedinečném vodním díle, které zásobovalo vodou okolní doly. Významnou technickou památkou je zhruba čtyřiadvacetikilometrový vodní kanál zvaný Dlouhá stoka.
Jáchymov, lázně s hornickou minulostí
Jediné české lázně s radonovou vodou byly v 1. polovině 16. století založeny spolu s dolem Svornost. V něm se původně těžilo stříbro a jiné barevné kovy, v 19. století se tu pak začala získávat uranová ruda smolinec.
Dnes se odtud do jednotlivých balneo provozů rozvádí léčivá radonová voda. Můžeme navštívit štolu č.
1, která pochází z roku 1953. Přehled o celkové historii místa včetně ražby mincí a táborech politických vězňů při uranových dolech získáme v muzeu Královské mincovny, která se nachází v centru Jáchymova.