Praha se může pochlubit hned několika nej. Kromě toho, že jde o největší a ekonomicky nejvyspělejší město České republiky, právem se o ní také říká, že je jedním z nejkrásnějších měst na světě.
Za toto označení vděčí především panoramatu Pražského hradu, čnícímu nad červenými malostranskými stříškami.
Kouzlo centra Prahy spočívá také v jeho přehlednosti. Hlavní dominantu tvoří již zmíněný Pražský hrad, pod nímž leží Malá Strana. Přes Karlův most přejdeme do Starého Města, jež je obklopeno Novým Městem.
Zatímco v prvním vydání Knihovničky Epochy jsme se společně drželi stranou těchto nejznámějších pražských lokalit, tentokrát si je projdeme. Konkrétně se zaměříme především na levý břeh Vltavy.
Začneme na Hradě
Když už budeme na Malé Straně, určitě nejdříve zamíříme na Pražský hrad. Jde o jeden z největších hradních komplexů na světě – podle Guinnessovy knihy rekordů hned o největší starobylý hrad světa.
Proto si na prohlídku všech jeho nádvoří, ale také nejrůznějších objektů, jimž dominuje katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, můžeme vyhradit klidně celý den.
Pokud se rozhodneme prozkoumat jeden ze symbolů české státnosti co nejdetailněji, pak sáhneme nejspíš po vstupence na „okruh A“, která nám otevře dveře mimo jiné do Starého královského paláce, baziliky svatého Jiří, Zlaté uličky, Prašné věže, katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha nebo Rožmberského paláce.
Vstupné: 350 Kč; děti, studenti a senioři 175 Kč
Malostranské radovánky
Po Zámeckých schodech pak sejdeme na Malostranské náměstí. Zde se můžeme osvěžit oblíbeným nápojem v Malostranské besedě, která byla před pár lety zrenovována do příjemné domácké podoby.
Přes výjimečnou polohu i historii této restaurace se zde občerstvíme za rozumné ceny a přitom se ještě můžeme pokochat pohledem na náměstí a kostel svatého Mikuláše.
Ten je díky své monumentalitě a náročnému architektonickému stylu považován za nejvýznamnější barokní stavbu Prahy.
Stopy velikánů na Kampě
A pokračujeme na Kampě… V letních měsících můžeme relaxovat na krásném trávníku místního parku.
Milovníci umění nejspíš zamíří do Muzea Kampa v někdejších Sovových mlýnech, které nabízí přehlídku moderního středoevropského umění Jana a Medy Mládkových, abstraktní díla Františka Kupky nebo i sochy kubistického sochaře Otto Gutfreunda.
Poblíž Sovových mlýnů nalezneme také dům převozníka, který v minulosti obstarával přívoz na Vltavě. Na Kampě nesmíme minout ani dům Jana Wericha. Prohlédneme si také Odkolkovskou a Kaiserštejnskou zahradu. Právě ve druhé jmenované se nachází Werichova vila.
Kromě hereckého klasika Jana Wericha v ní v minulosti bydlely i další významné osobnosti, například národní obrozenec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.