Není divu, že Hazmburk, někdy známý také jako Zajícův hrad či Hanžburek, je nejvyhledávanější státní památkou v kraji, kterou navštíví přes 20 tisíc lidí ročně. Svou výraznou siluetou na vrcholu vulkanického kopce se může měřit s Troskami i Bezdězem.
Nachází se: u Libochovic na Litoměřicku
GPS souřadnice: 50°26’3″N, 14°0’51″E
Web: hazmburk.cz
Také Hazmburk se totiž může pochlubit dvojicí vysokých věží. Čtverhranná obytná Bílá věž byla postavena z pískovcového lomového kamene a sloužila jako poslední útočiště obyvatel hradu.
Černá věž byla vybudována z místního čediče a jejím úkolem bylo střežit příjezdovou cestu a vstup do hradu, což vzhledem k holým svahům kopce zvládala na výbornou. V době husitských válek byl Hazmburk nedobytnou katolickou pevností.
Stopy dávné historie
I když nejstarší dochované listiny, které se o hradu zachovaly, pocházejí z roku 1335, je velmi pravděpodobné, že Hazmburk může být ještě starší. Vždyť vrcholek vulkanického kopce byl obýván už v dávných časech.
Archeologové tu objevili stopy pravěkého osídlení a také nástroje z doby bronzové či jehlici z doby římské.
Nejdůležitějšími vlastníky tvrze ale byl mocný rod Zajíců, který ji ve 14. století získal od krále Jana Lucemburského. Ti hrad rozšiřují a přestavují v hrdé a nedobytné sídlo. Stačila však pouhá dvě staletí a stavba už svým pánům nepřišla dost pohodlná.
Posledním z rodu Zajíců, kdo vlastnil hrad, byl Kryštof Zajíc z Hazmburka, který jej v roce 1558 prodal Lobkovicům. V té době byl hrad již pustý.
Legendy o zlatě
Tak staré sídlo, jakým je Hazmburk, je samozřejmě opředeno celou řadou zajímavých legend. Pod hradem jsou prý skryté podzemní místnosti a tajné chodby, které kdysi Hazmburk propojovaly s hrady Košťálovem a Budyní.
Povídá se také o zlatě, které na hradě ukryli francouzští vojáci generála Napoleona, kteří se vraceli po porážce z Ruska.
Je možné, že se dosud ukrývá někde v podzemí? Faktem je, že na hradě skutečně jeden poklad byl.
Kvůli pověsti nedobytné pevnosti sem totiž byla na nějakou dobu převezena drahocenná bohoslužební roucha ze Strahovského kláštera a další vzácné předměty z Pražského hradu, které tam v bouřlivých dobách po bitvě u Lipan nebyly v bezpečí.
Legendu o pokladu potvrzuje také pověst o pasáčkovi, který v ruinách hradu našel vchod do podzemí, kde bohatství strážil černý pekelný pes.