Upoutávka ×
Domů     Klášter ve Žďáru nad Sázavou: Barokní skvost od Santiniho
Klášter ve Žďáru nad Sázavou: Barokní skvost od Santiniho

Baroko plné mystiky a symbolismu, přesně to nabízí klášterní areál ve Žďáru nad Sázavou společně s unikátním chrámem Jana Nepomuckého. Není divu, že Santiniho dílo je chráněno jako unikátní světová památka a Žďáru se přezdívá Hvězda Vysočiny.

Kde se nachází?: ve Žďáru nad Sázavou

GPS souřadnice: 49°34’59,13″N, 15°56’12,7″E

Web: www.zamekzdar.cz

Jako úplně první se nabízí otázka: Je to klášter, nebo zámek? Kdysi to bylo to první, pak to druhé a byly také doby, kdy byl barokní areál ve Ždáru obojím najednou.

Jeho komplikovaná historie se začíná psát před více než sedmi staletími, tehdy tu vznikl cisterciácký klášter. Nejosudovějším momentem v jeho dějinách je ale setkání dvou velkých osobností, jejichž odkaz tu můžeme obdivovat dodnes.

Opat a stavitel

Mladý mnich Václav Vejmluva neměl rozhodně jednoduchou úlohu, když se v roce 1705 stal opatem kláštera ve Žďáru. Areál totiž v roce 1689 postihl rozsáhlý požár a od té doby se mniši snažili budovy opravit a přestavět.

Pětatřicetiletý Vejmluva byl nicméně člověk netradičního myšlení, se zálibou v umění a stavitelství, a rozhodl se proto oslovit stejně neobyčejného mladého architekta, aby mu s přestavbou a zvelebením kláštera pomohl.

Oním architektem nebyl nikdo jiný než Jan Blažej Santini-Aichel, kterému tehdy bylo 29 let. Vrátil se z cesty do Říma, kde jej uhranuly stavby architekta Franceska Borrominiho, tehdy ovšem mnohými považovaného za blázna.

Díky této inspiraci však najde cestu k vlastnímu nenapodobitelnému stylu barokní gotiky zvláštních tvarů a také skrytých symbolů.

Jedinečné dílo

Santini se pak ve Žďáru pustil do díla, které dodnes budí úžas. Přestavěl celý klášterní areál a z hlavního sídla prelatury vytvořil impozantní zámeckou stavbu se čtyřmi křídly a francouzskou zahradou.

Podle jeho návrhu byl postaven také hospodářský dvůr pojmenovaný Lyra. Pokud přemýšlíte, proč má statek tak romantické jméno, je to z toho důvodu, že jeho půdorys opravdu připomíná tvar lyry.

Což je přesně způsob, jakým Santini pracoval i na svých dalších stavbách. V podstatě náhoda pak oběma mužům dala příležitost postavit také něco naprosto unikátního.

V roce 1719 byly totiž v hrobce svatovítské katedrály v Praze objeveny ostatky jednoho z nejslavnějších českých světců Jana Nepomuckého.

Svou vazbu měl přitom i na Žďár, neboť mniši, kteří sem přišli, pocházeli právě z Nepomuku, kde byl jejich domov vypálen husity.

Unikátní chrám

Opat Vejmluva už měl plán, jak světce uctít a připomenout také své předchůdce. Nechal pokácet stromy na kopci nad městem, který se do té doby nazýval Černý les. Vejmluva jej však nechal přejmenovat na Zelenou horu právě podle vypáleného kláštera u Nepomuku.

Pak už bylo na Santinim, aby předvedl, co umí. Ten se nechal inspirovat symbolem hvězdy, která se k Janu Nepomuckému váže, a postavil poutní chrám, jehož půdorys představuje právě hvězdu.

Samotný kostel je však také protkán symbolikou číslovky pět, představující pět ran Kristových i pět písmen v latinském slově tacui, tedy mlčel jsem.

Především jde však o symbol pěti hvězd ve svatozáři mučedníka.

Právě proto má tato unikátní stavba půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy, pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru a na hlavním oltáři pětici hvězd s pěticí andělů.

Sláva v plamenech

Z výsledků geniální spolupráce a zvelebení svého kláštera se ale opat Vejmluva neradoval dlouho. Už v roce 1737 areál zachvátil další velký požár, který kdosi úmyslně založil jen dva roky po velkolepých oslavách pěti set let od založení žďárského kláštera.

Pro respektovaného opata je to takový šok, že jej třetí den po požáru ranní mrtvice a o rok později umírá. Další velký požár v roce 1784 pak novému opatovi Ottovi Steinbachovi nedává jinou šanci, než požádat císaře o zrušení kláštera.

V 19. století se pak z kláštera stal zámek, který obýval třeba nejvyšší maršálek Království českého hrabě Josef Vratislav z Mitrovic či kníže František Josef z Ditrichštejna. Posledními majiteli je rod Kinských, který jej získal zpět v restituci. Nyní je tedy prastarý klášter opět zámkem, na kterém sídlí také farnost.

Co nesmíte minout při návštěvě Žďáru nad Sázavou?

Dolní hřbitov – Patří k prvním stavbám, které v 18. století pro klášter ve Žďáru architekt Santini postavil. Jeho stavba byla nutná kvůli hrozbě morové epidemie, ta se naštěstí městu vyhnula.

Vzniklo však díky tomu unikátní symbolické místo založené na půdorysu trojúhelníku, představujícího symbol Nejsvětější Trojice. Půdorys samotného kostela pak představuje lidskou lebku. Dohromady jde o kabalistický symbol úplnosti, vítězství života nad smrtí.

Studniční kaple Panny Marie – Přímo v areálu kláštera si můžete prohlédnout i zvláštní kapli, která je zároveň symbolem, od něhož klášter odvozuje svoje jméno Fons Beatae Mariae Viriginis, tedy Studnice Panny Marie.

Jedná se o původně gotickou, desetibokou kapli se studnou, která zásobovala klášter pitnou vodou. Symbol této 18 metrů hluboké studny je i součástí dnešního znaku města.

Foto: Wikipedia, Vysocina.eu, Klášter Žďár nad Sázavou, Nakole.cz
Související články
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Kalendář akcí
duben 2025
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
nejsemsama.cz
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
Po krachu dvou vztahů jsem sestře řekla, jak vidím svoji budoucnost. Moje první manželství nemělo moc dlouhé trvání. Jakmile jsem pochopila, že muž, kterým jsem se nechala okouzlit, je ve skutečnosti slaboch, lhář a podvodník, upalovala jsem ze vztahu třetí kosmickou rychlostí. Dvakrát jsem se spálila S dalším vztahem jsem si rok počkala – a
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
panidomu.cz
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
epochaplus.cz
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
21stoleti.cz
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ vyzvaly své členy, aby publikovali otevřený dopis, který se týká ochrany autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI.
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
skutecnepribehy.cz
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to
Ohrozila silvestrovská satira volby?
historyplus.cz
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře. Spisovatelé
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
nasehvezdy.cz
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
Patří mezi manželské stálice. Herecký pár Lenka Vlasáková (52) a Jan Dolanský (47) si prošel nejednou manželskou bouří, dosud se jim ale všechny podařilo ustát. Pokud ale někdy řešili opravdu něco
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
enigmaplus.cz
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
Situace, kdy se neviditelné entity projevují prostřednictvím různých přístrojů, jsou podle současných záhadologů stále častější. První vlna takových případů se objevuje s příchodem televize do běžných
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz