Před staletími byste na Lokti mohli potkat třeba Karla IV. nebo třeba Václava I. Ale slavné osobnosti mohutná pevnost přitahuje i v moderní době. Třeba básníka Johanna Wolfganga Goetha, nebo také krále tajných agentů Jamese Bonda! Loket posloužil jako kulisa při natáčení bondovky Casino Royale.
Sám slovutný básník Goethe byl návštěvou Lokte natolik okouzlen, že si do svého deníku poznamenal doslova:
„… je nade všechen popis překrásně položen a lze jej ze všech stran obdivovat jako krajinářské umělecké dílo…“ Pevnost tyčící se nad ohybem řeky Ohře je opravdu impozantní a celé městečko dokáže okouzlit svou středověkou atmosférou.
Za těch osm staletí, co tu hrad stojí, sloužil jako důležitá pevnost na hranicích království, sídlo panovníků i temné vězení s mučírnou.
Sídlo panovníků
Loket, nebo také Elbogen, získal své jméno právě kvůli ohybu, čili lokti, řeky, nad kterou se vypíná. Jeho zakladatelem byl zřejmě už ve 12. století český král Vladislav I., není tedy divu, že hrad patří k nejstarším u nás.
Jeho kamenné hradby byly svědkem mnoha diplomatických jednání i příjezdů řady mocných panovníků, třeba když roku 1239 zavítal na Loket římský král Konrád.
Hrad byl ale především útočištěm českých panovníků, pobýval zde třeba Václav I. či jeho syn Přemysl Otakar II. Ne vždy tu však žili dobrovolně.
To je třeba případ Karla IV., který coby tříletý chlapec strávil několik měsíců v loketském vězení na příkaz vlastního otce Jana Lucemburského.
Proti vzpurné ženě
To ale není všechno, svár mezi Janem Lucemburským a jeho ženou Eliškou Přemyslovnou totiž skončil únosem tří nejstarších dětí z hradní pevnosti!
Eliška netrávila život jen s komornými, byla velmi politicky aktivní, a když se postavila ve sporu o českou korunu proti svému manželovi, jejich spory postupně přerostly v otevřenou válku. Roku 1319 se manželství rozpadlo úplně.
Jan přepadl hrad Loket a vzal Elišce tři nejstarší děti, neboť se obával, že jeho žena plánuje spiknutí a chce ovládnout česká panství. Královna pak v odvetě obsadila společně s Vilémem Zajícem z Valdeka Prahu, Janovo vojsko však bylo silnější.
Místo přepychu mříže
Mladý kralevic Václav poté, co byl korunován římským císařem Karlem IV., však na Loket nezanevřel, i když byl na čas jeho vězením. Naopak zařadil Loket vedle Karlštejna mezi sídla, která nesmějí být Koruně české nikdy zcizena.
Opevněné město s hradem již tehdy mnozí nazývali „klíčem ke Království českému“, protože se tradovalo, že kdo dobude Loket, dobude také celé království. Hrad však patřil k nejpevnějším místům v Evropě a za jeho hradby se nedostali ani velcí válečníci.
Za vlády Rudolfa II. se pak stal Loket doživotním vězením pro spiklence Jiřího Popela z Lobkovic, o němž se říkalo, že sbírá vojsko a chce se stát českým králem.
Možná právě to předznamenalo osud pevnosti po třicetileté válce, kdy byla přebudována na státní věznici a zůstala jí až do roku 1948.
Záhadný unikát
Loket ale proslul také unikátním loketským meteoritem, kterému se říká zkamenělý purkrabí. Váže se k němu legenda o krutém hradním správci. Ten prý tyranizoval své poddané a nedokázal se slitovat ani nad chudou vdovou.
To ale neměl dělat, žena jej proklela a správce se pak rázem proměnil v kámen. Ve skutečnosti ale měl kámen dopadnout na nádvoří hradu někdy v létě roku 1422, díky tomu patří k nejstarším známým uchovaným meteoritickým železům.
Slitina železa s niklem ve tvaru koňské hlavy vážila prý původně přes sto kilogramů. Původní meteorit byl počátkem 18. století rozřezán na několik kusů. Jeho části jsou třeba ve Vídni, v Praze i v Sokolově. V Lokti si pak můžete prohlédnout jeho repliku.
Jiří Mareček