Domů     Nejpohádkovější zámek u nás? Vodní zámek Červená Lhota
Nejpohádkovější zámek u nás? Vodní zámek Červená Lhota
od 21.3.2020
1

Už na první pohled jej poznáte mezi všemi ostatními. Červená Lhota patří právem k našim nejmalebnějším a nejromantičtějším zámkům. K nezapomenutelnému zážitku si stačí třeba půjčit loďku a projet se po rybníce, kde se na hladině odráží silueta rudého zámku.

Hned na první pohled je jasné, proč zámek, který proslavila i populární pohádka o princezně Zlatovlásce, patří mezi nejoblíbenější památky. Mezi všemi totiž vyčnívá díky své jasně červené fasádě. Snad každého musí přitom napadnout ta nejjednodušší otázka.

Jak k ní zámek přišel a proč se kdosi rozhodl zrovna pro takovou barvu? Na tuto otázku ovšem není zcela jasná odpověď. Na pomoc si totiž můžeme vzít jen místní legendy.

Klenutý vstup do zámku
Klenutý vstup do zámku

Čertovská návštěva

V historických pramenech totiž o důvodech přetření zámku načerveno nelze najít ani stopu. Podle lidové pověsti však prý kdysi dcera jednoho z majitelů zámku ztratila svou víru v Boha a odmítla odejít na rodinnou modlitbu do zámecké kaple.

S rodiči se kvůli tomu pohádala a ve vzteku pak vzala ze stolu posvátný kříž a vyhodila jej z okna zámku přímo do rybníka. V tom okamžiku se však komnata naplnila pekelným zápachem a objevil se v ní samotný ďábel. Ten pak dívku odnesl s sebou do pekla.

Ještě než se tak stalo, stačil pekelník na stěnu nakreslit svým pařátem namočeným do dívčiny krve znamení kříže. Zoufalí rodiče se jej snažili všemožnými způsoby odstranit, ale nic nepomáhalo.

Jedinou možností, jak hrozné znamení zakrýt, bylo přetřít celý zámek červenou barvou. A tak se prý i stalo.

Lovecká chodba
Lovecká chodba

Nejasná historie

Podobně málo nám historické kroniky a záznamy říkají i o samotném založení sídla v Červené Lhotě. Středověká tvrz tu měla stát už ve 13. století, tehdy se jí ovšem říkalo jen Lhota.

Nicméně první skutečně doložená zmínka o vlastnictví zdejšího panství se váže k roku 1465, kdy Lhotu zdědil po svém otci Ctiborovi ze Zásmuk syn Petr.

Někdy kolem roku 1530 pak Lhotu koupila rytířská rodina Kábů z Rybňan, která pozvala na starou tvrz italského stavitele Honse Vlacha, aby ji přestavěl v renesančním stylu. V roce 1555 se pak v dobových dokumentech poprvé objevuje nový název sídla – Nová Lhota.

Dnešní jméno pak zámek získal až v roce 1602, a to právě podle nové barvy na zámecké fasádě.

Pracovna
Pracovna

Vkus knížecího rodu

Za dlouhá staletí se na zámku vystřídala samozřejmě celá řada majitelů, do jeho současné podoby se nejvíce zapsal poslední šlechtický rod, který tu pobýval, a to Schönburgové-Hartensteinové.

Říšská německá knížata získala Červenou Lhotu v roce 1835 a postupně tu žily celé čtyři generace rodiny. V 19. století nejdříve zatoužili po romantické novogotice, a nechali proto přestavět zámeckou věž a průčelí zámku.

Když však sídlo obýval jeho poslední majitel, princ a diplomat Johann Schönburg-Hartenstein, rozhodl se tyto úpravy odstranit a vrátit sídlu jeho původní renesanční duch.

Právě tato přestavba podle projektu architekta Humberta Walchera z Moltheimu dala zámku jeho dnešní podobu.

Jídelna
Jídelna

Princ a diplomat

Zmíněný poslední majitel zámku Johann Schönburg-Hartenstein byl pozoruhodnou osobností své doby. Narodil se v Rakousku v knížecí rodině a po studiu práv nastoupil do diplomatických služeb.

Svou kariéru pak završil jako velvyslanec rakouského císaře – nejprve v Bukurešti a později ve Vatikánu. Po rozpadu monarchie se pak i se svou manželkou a devíti dětmi stáhl do ústraní na zámek Červená Lhota.

Ze svého bytu ve Vatikánu si přivezl například vzácný černý lakovaný nábytek, který si i dnes můžete v zámeckých komnatách prohlédnout.

Existují dokonce záznamy o tom, jak v roce 1922 putovaly zapečetěné železniční vagony na trase Řím – Kardašova Řečice, které převážely knížecí cennosti z Itálie na Červenou Lhotu. Mezi nimi třeba vějíř s vyobrazením římského Colosea.

Podle svého posledního přání byl pak princ Johann v roce 1937 pochován v nově zřízené hrobce přiléhající k zámecké kapli na Červené Lhotě.

Novodobá sláva

Zámek byl po válce zkonfiskován a nějakou dobu sloužil i jako dětská ozdravovna. Nakonec byl však v roce 1949 zpřístupněn návštěvníkům. Za své moderní éry bylo červené sídlo zvěčněno nejméně ve dvaceti různých filmech.

Nicméně největší úspěch a slávu mu v 70. letech minulého století přinesla nezapomenutelná hudební pohádka Zlatovláska. Právě díky Zlatovlásce tehdy neuvěřitelně stoupla návštěvnost zámku.

Na začátku 70. let totiž bylo obvyklé, aby si památku přišlo prohlédnout na 20 tisíc lidí ročně. Poté, co byl film promítán v kinech, se však zájem o Červenou Lhotu vyšplhal rázem na více než 120 000 návštěvníků.

Co nesmíte minout při návštěvě Červené Lhoty?

Choustník
Choustník

Hrad Choustník – Pokud se vydáte z Červené Lhoty na sever směrem k Táboru, můžete se zastavit také u zajímavé zříceniny hradu Choustník z 13. století. Prohlédnout si tu můžete mohutné hradby a také dvě čtyřhranné palácové věže.

Jedna z nich je navíc upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Komárov
Komárov

Jihočeské selské baroko – Jen kousek na západ od Červené Lhoty můžete narazit na zajímavou oblast prostírajících se zhruba v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní.

Právě zde se v několika obcích dochovaly překrásné domy s nádherně zdobenými fasádami ve stylu, pro které se vžilo pojmenování selské baroko.

Jiří Mareček

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobe
Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit. A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý. Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenž
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabíd
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k