Domů     Nejpohádkovější zámek u nás? Vodní zámek Červená Lhota
Nejpohádkovější zámek u nás? Vodní zámek Červená Lhota

Už na první pohled jej poznáte mezi všemi ostatními. Červená Lhota patří právem k našim nejmalebnějším a nejromantičtějším zámkům. K nezapomenutelnému zážitku si stačí třeba půjčit loďku a projet se po rybníce, kde se na hladině odráží silueta rudého zámku.

Hned na první pohled je jasné, proč zámek, který proslavila i populární pohádka o princezně Zlatovlásce, patří mezi nejoblíbenější památky. Mezi všemi totiž vyčnívá díky své jasně červené fasádě. Snad každého musí přitom napadnout ta nejjednodušší otázka.

Jak k ní zámek přišel a proč se kdosi rozhodl zrovna pro takovou barvu? Na tuto otázku ovšem není zcela jasná odpověď. Na pomoc si totiž můžeme vzít jen místní legendy.

Klenutý vstup do zámku
Klenutý vstup do zámku

Čertovská návštěva

V historických pramenech totiž o důvodech přetření zámku načerveno nelze najít ani stopu. Podle lidové pověsti však prý kdysi dcera jednoho z majitelů zámku ztratila svou víru v Boha a odmítla odejít na rodinnou modlitbu do zámecké kaple.

S rodiči se kvůli tomu pohádala a ve vzteku pak vzala ze stolu posvátný kříž a vyhodila jej z okna zámku přímo do rybníka. V tom okamžiku se však komnata naplnila pekelným zápachem a objevil se v ní samotný ďábel. Ten pak dívku odnesl s sebou do pekla.

Ještě než se tak stalo, stačil pekelník na stěnu nakreslit svým pařátem namočeným do dívčiny krve znamení kříže. Zoufalí rodiče se jej snažili všemožnými způsoby odstranit, ale nic nepomáhalo.

Jedinou možností, jak hrozné znamení zakrýt, bylo přetřít celý zámek červenou barvou. A tak se prý i stalo.

Lovecká chodba
Lovecká chodba

Nejasná historie

Podobně málo nám historické kroniky a záznamy říkají i o samotném založení sídla v Červené Lhotě. Středověká tvrz tu měla stát už ve 13. století, tehdy se jí ovšem říkalo jen Lhota.

Nicméně první skutečně doložená zmínka o vlastnictví zdejšího panství se váže k roku 1465, kdy Lhotu zdědil po svém otci Ctiborovi ze Zásmuk syn Petr.

Někdy kolem roku 1530 pak Lhotu koupila rytířská rodina Kábů z Rybňan, která pozvala na starou tvrz italského stavitele Honse Vlacha, aby ji přestavěl v renesančním stylu. V roce 1555 se pak v dobových dokumentech poprvé objevuje nový název sídla – Nová Lhota.

Dnešní jméno pak zámek získal až v roce 1602, a to právě podle nové barvy na zámecké fasádě.

Pracovna
Pracovna

Vkus knížecího rodu

Za dlouhá staletí se na zámku vystřídala samozřejmě celá řada majitelů, do jeho současné podoby se nejvíce zapsal poslední šlechtický rod, který tu pobýval, a to Schönburgové-Hartensteinové.

Říšská německá knížata získala Červenou Lhotu v roce 1835 a postupně tu žily celé čtyři generace rodiny. V 19. století nejdříve zatoužili po romantické novogotice, a nechali proto přestavět zámeckou věž a průčelí zámku.

Když však sídlo obýval jeho poslední majitel, princ a diplomat Johann Schönburg-Hartenstein, rozhodl se tyto úpravy odstranit a vrátit sídlu jeho původní renesanční duch.

Právě tato přestavba podle projektu architekta Humberta Walchera z Moltheimu dala zámku jeho dnešní podobu.

Jídelna
Jídelna

Princ a diplomat

Zmíněný poslední majitel zámku Johann Schönburg-Hartenstein byl pozoruhodnou osobností své doby. Narodil se v Rakousku v knížecí rodině a po studiu práv nastoupil do diplomatických služeb.

Svou kariéru pak završil jako velvyslanec rakouského císaře – nejprve v Bukurešti a později ve Vatikánu. Po rozpadu monarchie se pak i se svou manželkou a devíti dětmi stáhl do ústraní na zámek Červená Lhota.

Ze svého bytu ve Vatikánu si přivezl například vzácný černý lakovaný nábytek, který si i dnes můžete v zámeckých komnatách prohlédnout.

Existují dokonce záznamy o tom, jak v roce 1922 putovaly zapečetěné železniční vagony na trase Řím – Kardašova Řečice, které převážely knížecí cennosti z Itálie na Červenou Lhotu. Mezi nimi třeba vějíř s vyobrazením římského Colosea.

Podle svého posledního přání byl pak princ Johann v roce 1937 pochován v nově zřízené hrobce přiléhající k zámecké kapli na Červené Lhotě.

Novodobá sláva

Zámek byl po válce zkonfiskován a nějakou dobu sloužil i jako dětská ozdravovna. Nakonec byl však v roce 1949 zpřístupněn návštěvníkům. Za své moderní éry bylo červené sídlo zvěčněno nejméně ve dvaceti různých filmech.

Nicméně největší úspěch a slávu mu v 70. letech minulého století přinesla nezapomenutelná hudební pohádka Zlatovláska. Právě díky Zlatovlásce tehdy neuvěřitelně stoupla návštěvnost zámku.

Na začátku 70. let totiž bylo obvyklé, aby si památku přišlo prohlédnout na 20 tisíc lidí ročně. Poté, co byl film promítán v kinech, se však zájem o Červenou Lhotu vyšplhal rázem na více než 120 000 návštěvníků.

Co nesmíte minout při návštěvě Červené Lhoty?

Choustník
Choustník

Hrad Choustník – Pokud se vydáte z Červené Lhoty na sever směrem k Táboru, můžete se zastavit také u zajímavé zříceniny hradu Choustník z 13. století. Prohlédnout si tu můžete mohutné hradby a také dvě čtyřhranné palácové věže.

Jedna z nich je navíc upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Komárov
Komárov

Jihočeské selské baroko – Jen kousek na západ od Červené Lhoty můžete narazit na zajímavou oblast prostírajících se zhruba v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní.

Právě zde se v několika obcích dochovaly překrásné domy s nádherně zdobenými fasádami ve stylu, pro které se vžilo pojmenování selské baroko.

Jiří Mareček

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz