Známá stavba nacházející se v blízkosti „hříšného“ města Pompeje je známá pro své dobře zachovalé fresky. Jejich náměty jsou výjimečné. Malby působí dramaticky a mají erotický nádech. Spekuluje se proto o jejich pravém významu.
Proč byla Vila Mystérií vyzdobena tajuplnými freskami? A jaká tajemství ukrývala?
K Vile Mystérií (v originále Villa dei Misteri) se lze dostat ze zachovalého starověkého města Pompeje, které leží v jihoitalské provincii Napoli. Jedná se o zcela unikátní pozůstatek raného období našeho letopočtu.
V roce 79 byly totiž Pompeje zasypány vulkanickým popelem z přilehlé sopky Vesuv. Právě díky tomuto popelu zůstávají celé Pompeje, stejně jako 800 metrů vzdálená Vila Mystérií, perfektně zachovány dodnes. V současnosti je vila, spolu s městem, odkryta a zpřístupněna turistům.
Ovšem původně k tomu vůbec dojít nemuselo. Pompeje totiž byly považovány za město hříchu. Jsou doslova nabité erotickými symboly a nástěnnými malbami. Po jejich objevení v roce 1599 se tedy věřilo, že všechny domy zde sloužily jako nevěstince.
To ovšem bylo později vyvráceno. Když ale vstoupíte do Vily Mystérií, možná budete mít na první pohled podobný názor. Zdejší fresky totiž příliš cudné nejsou. Podle všeho mají vyobrazovat tajné zasvěcovací rituály…
Tajemné představy v neznámém sídle
„Daleko od centra města je Vila, jejíž název byl odvozen od fresky v jídelně a představuje mystéria Dionýsova,“ dočítáme se na informační tabuli u svatyně.
Odborníci se domnívají, že právě o zasvěcování do Dionýsova kultu (řecký bůh vína a zábavy) vypovídají zdejší fresky. Má jít o náboženské obřady, při nichž dívky podstupují tajné rituály, díky nimž se pak mohou stát součástí kultu.
Podle francouzského archeologa a historika PAULA VEYNEA (*1930) se tyto obřady týkají přímo zasvěcení do manželství. Je to opravdu tak? Dodnes není znám ani autor maleb, ani majitel obytné vily.
Spekuluje se, že mohlo jít o bývalého otroka jménem L. ISTACIDIUS ZOSIMUS, který byl uveden na pečeti, již zde objevili archeologové.
Stavbu však také možná nechal zbudovat první císař římské říše AUGUSTUS (63 př. n. l.–14) pro svou ženu LIVII (58 př. n. l.–29). Týkají se snad malby právě jí?