Mezi Čachrovem a Nemilkovem na Šumavě, v údolí říčky Ostružné, stojí bývalý vodní Rajský mlýn. Takových samozřejmě je na Šumavě celá řada, ale tento má nejstrašnější osud. Přitom jeho název navozuje pocit krásného života – Rajský mlýn.
Nedejte se však mýlit, ten je odvozen od nedaleké vesničky Rajská. Samotný mlýn by bylo možné spíše nazvat jako prokletý, neboť ukrývá historii tří vražd a tří sebevražd.
Příběh tří vražd začíná prvního února 1925, kdy jako každou neděli odchází mlynář Martin Majdl se svoji manželkou Marií na mši do kostela v Čachrově.
Doma zůstává jen jeho matka s malým, devítiměsíčním vnoučkem a čtrnáctiletý čeledín. To již nedaleko číhal mladý tulák a zloděj, který si myslel, že je mlýn prázdný. Byl však překvapen starou mlynářkou s dítětem v náručí. Popadl sekeru a na místě ji ubyl.
Plačící dítě přilákalo čeledína, který dopadl stejně a ušetřeno nezůstalo ani dítě. Zloděj ukradl necelé čtyři tisíce korun a mlynářovo boty.
Mlynář se zastavil po mši v hospodě, aby oslavil 42. narozeniny a tak krvavou žeň objevila po návratu jeho manželka se švagrovou. Díky všímavosti lidí i dobré práci policie byl vrah a tulák, 20letý Bedřich Krása dopaden za 3 týdny v Praze.
Měl za sebou řadu dalších krádeží a podvodů. Jako v té době ještě nezletilý dostal za svůj čin 20 let těžkého žaláře.
Tím však prokletí Rajského mlýna neskončilo. Mlynářovi se nedařilo a v roce 1953 se oběsil, stejně jako jeho otec Jan Majdl před více jak 50 lety.
Manželka Marie na chátrajícím mlýně žila v naprosté samotě a nakonec zešílela a také spáchala sebevraždu. Není proto divu, že prokletému mlýnu se třemi vraždami a třemi sebevraždami se lidé raději vyhýbali.
Zvláště, když se začalo tradovat, že se z opuštěného stavení občas ozývá něco jako dětský pláč či podivné výkřiky. Tak snad jeho přestavba bez mlýnice přinese tomuto místu klid a mír.