Domů     Perla jižních Čech: Zámek v Českém Krumlově nesmíte minout!
Perla jižních Čech: Zámek v Českém Krumlově nesmíte minout!
od 24.3.2020
1

Zlatý kočár z Říma, unikátní barokní divadlo či hradní stráž jako v Londýně či Praze, tím vším se může pyšnit druhý největší zámecký a hradní areál u nás. Ohromné sídlo s desítkami paláců a pěti nádvořími je právem chloubou jižních Čech.

Na skalním ostrohu nad Vltavou se hrdě tyčí monumentální areál hradu a zámku Český Krumlov.

Z původní malé tvrze postavené před rokem 1250 pány z Krumlova vyrostlo v dalších šesti stoletích gigantické šlechtické sídlo, které dnes patří k nejrozsáhlejším v Evropě!

Co do velikosti mu v Česku může konkurovat jen Pražský hrad, ale i ten je větší pouze o několik málo metrů čtverečních.

O největší rozkvět luxusního sídla se postarali dva nejslavnější Rožmberkové – Vilém (1535–1592) a jeho bratr Petr Vok (1539–1611).

Náročná stavba sídla ale ve skutečnosti zabrala dlouhých 300 let, na jejím konci je však unikát, který prostě musíte vidět.

Vilém z Rožmberka
Vilém z Rožmberka

Sídlo říše blahobytu

Aby tak impozantní areál mohl vzniknout, bylo třeba nepřístupné rokle mezi jednotlivými nádvořími buď zasypat, nebo je přemostit. Nakonec kameníci celý skalnatý hřeben ztesali do lavic a na nich byly vztyčeny obvodové zdi celého hradu a zámku.

Ten čítá přes čtyřicet paláců, osazených kolem pěti nádvoří, v zámku je také 600 dveří, 2000 oken a je obklopen dvaceti hektary zahrad. Ohromné sídlo však dobře odpovídá bohatství a rozsahu rožmberského panství.

V nepřístupné bažinaté krajině plné neprostupných hvozdů vybudoval šlechtický rod několik set měst, mnoho tisíc vesnic, a také na tři tisícovky rybníků, které patří stále mezi největší umělé rybníky na světě.

Z bohatství Rožmberků ale těžili i jejich poddaní, kteří byli nuceni robotovat jen několik desítek dní v roce.

Okolní šlechta si navíc stěžovala, že rožmberští poddaní o slavnostech chodí v bílých halenách vyšívaných zlatou nití, což přísluší pouze panskému stavu.

Petr Vok
Petr Vok

Ochranná ruka Petra Voka

Posledním z Rožmberků, který vládl na zámku v Českém Krumlově, byl slavný vzdělanec Petr Vok. Vědec a badatel, který napsal třeba pojednání o destilaci prvků, byl se svým panstvím a sídelním městem spojen velmi silným poutem.

Což dokládá třeba to, že město zachránil před vypleněním pasovskými vojsky na začátku 17. století. Vok kvůli tomu nechal dokonce roztavit zlatý rožmberský poklad, který rod střádal po několik generací, aby mohl touto ohromnou částkou vyplatit okupanty.

Zavázal je tím k tomu, aby jeho panství nedrancovali a nezvětšovali škody.

Toto rozhodnutí společně s dalšími velkými dluhy ale nakonec vedlo k tomu, že musel krumlovský zámek prodat samotnému císaři Rudolfu II. a po něm jej nakrátko vlastnil také císař Ferdinand II. V roce 1622 ale zámek získal další bohatý a mocný šlechtický rod Eggenberků, a právě z této doby pak pochází jeden z nejcennějších exponátů, který si tu můžete dnes prohlédnout.

Slavný plášťový most
Slavný plášťový most

K papeži zlatým kočárem

Když na trůn na začátku 17. století usedl nový císař Ferdinand III., pověřil krumlovského pána Jana Antonína I. z Eggenberku důležitým posláním. Měl osobně papeže zpravit o změně na císařském trůnu. To ale neznamenalo sebrat listinu a vyjet na koni do Říma.

Císařská moc musela být náležitě prezentována, a stav pokladny Eggenberků tomu odpovídal víc než té císařské. Do Itálie se z Vídně vypravilo poselstvo čítající na 200 lidí a cesta mu trvala déle než měsíc.

Audiencí u papeže Urbana VIII. mělo poselstvo hned několik, doslova zlatým hřebem ale měla být ta poslední.

V listopadu 1638 se do Vatikánu vydal opravdu impozantní průvod vyslanců, lokajů, gardistů a trubačů, v jehož závěru jel kníže ve zlatem vyšívaném obleku na koni se zlatými podkovami.

Za ním pak, tažen šestispřežím, jel ohromný zlatý kočár vyrobený přímo pro tuto příležitost řezbářem Giuseppem Fiochinim.

Zlatý kočár naleznete na zámku
Zlatý kočár naleznete na zámku

Opravdová limuzína

Kočár z ořechového dřeva byl pokrytý plátkovým zlatem a měl interiér vyčalouněný černým sametem se zlatými výšivkami, které zakrývaly žluté, zlatě vyšívané závěsy. Uvnitř pak byly uloženy dary pro papeže. I velikost tohoto vozu byla impozantní.

Výška tři metry zajistila jeho nepřehlédnutelnost v průvodu a délkou přes pět a půl metru překonává i současnou limuzínu amerického prezidenta.

Když pak nastoupil habsburský vyslanec spolu se svým doprovodem na zpáteční cestu, vezl drahocenný zlatý kočár s sebou. Hodlal ho totiž věnovat císařovně Marii Anně.

Z toho ale nakonec sešlo a římský vůz, jak se mu začalo říkat, zůstal v eggenberském zámku poblíž Štýrského Hradce.

Později pak byl převezen právě do Českého Krumlova, kde jej můžete vidět v Eggenberském sále společně s obleky trabantů, kteří průvod s kočárem provázeli.

V moci Schwarzenbergů

Rod Eggenberků nakonec vymřel, aniž by po sobě zanechal dědice, a v roce 1719 tak do Krumlova přišla nová, a také slavná dynastie – knížecí rod Schwarzenbergů. Také oni pokračovali v přestavbách, tentokrát ve stylu vídeňského baroka.

Za jejich vlády tak byl v roce 1764 dokončen například unikátní Plášťový most, který postupně nahradil středověkou lávku s padacím mostem.

Zvláštní pětipatrová stavba překlenuje hluboký příkop a spojuje části zámku, dvě nejvyšší patra tvoří kryté chodby a pod nimi je v bocích otevřený průchod ozdobený sochami.

Horní chodba propojuje zámeckou obrazárnu se zámeckou zahradou a pokračuje až do minoritského kláštera na Latránu. Dolní chodbou pak můžete projít z Maškarního sálu k dalšímu divu krumlovského sídla, kterým je zámecké divadlo.

Divadlo v Českém Krumlově
Divadlo v Českém Krumlově

Divadlo se sopkouJedno z nejzachovalejších zámeckých divadel na světě opravdu stojí za vidění. Bylo původně vybudováno již za Eggenberků, dnešní podobu mu ale vtiskli Schwarzenbergové v polovině 18. století.

Dochovaly se tu stovky původních kostýmů a dekorací. Dodnes jsou funkční také stroje na světelné a zvukové efekty, napodobující třeba hvízdání vichřice, hřmění přibližující se bouře či třeba výbuch vulkánu.

V dobových představeních bylo možné vytvořit efekty zemětřesení, mořských vln či potápějících se korábů.

Speciální stroje umožňovaly, aby se na umělých oblacích vznášeli nad jevištěm bohové, a propadla se postarala o kouzelná zjevení i mizení nadpřirozených bytostí. Pozoruhodná je také malířská výzdoba hlediště a jeviště.

Od konce 19. století ale divadlo zůstalo uzavřené skoro na celých sto let. Nyní je však barokní skvost opět přístupný.

Baldachýnový salon na zámku
Baldachýnový salon na zámku

Stráž jako v Londýně

Zámecké sídlo v Krumlově se může pyšnit i další zvláštností. Stejně jako v Londýně či Praze, tu můžete potkat hradní stráž.

I když tu nesídlí ani královská rodina či prezident, patří Schwarzenberská granátnická garda ke zdejší tradici, kterou se nyní skupina dobrovolníků snaží plně obnovit.

Původní tělesná stráž šlechtického rodu se na zámku v Krumlově usídlila již v polovině 18. století. Poprvé jednotce hrozil zánik už za Rakousko-Uherska při rušení samostatných šlechtických jednotek.

Schwarzenbergům ale byla udělena výjimka za jejich zásluhy o rozvoj jižních Čech. Granátníci sloužili i po vzniku Československa a za druhé světové války.

Za únorového puče v roce 1948 byli dokonce chvíli řízeni komunisty, kteří ale jednotku následující měsíc rozpustili. Spolek nadšenců usiluje i o návrat gardovního orchestru a trubačů, kteří troubili z krumlovské věže například na Vánoce nebo ve svátek sv. Václava.

Co nesmíte minout při návštěvě Českého Krumlova?

Otáčivé hlediště – Autorem zvláštního otočného divadla v zahradě krumlovského zámku je scenárista Joan Brehms, který byl po válce výtvarníkem v českobudějovickém divadle.

První improvizovaná točna se roztočila v roce 1958, aby šedesát diváků mohlo zhlédnout inscenaci Jiráskovy Lucerny. Původně byla poháněna lidskou silou. Úspěch představení pak přispěl k založení tradice dnešních letních sezon otáčivého hlediště.

Divadlo však mezi tím prošlo mnoha úpravami, které postupně zvýšily kapacitu z původních 60 na současných 644 míst. Teď už navíc zařízení pohání elektřina.

Belárie v zámecké zahradě
Belárie v zámecké zahradě

Letohrádek Bellarie – Letohrádek v krumlovské zámecké zahradě je vzácně dochovaná rokoková stavba, která je také jediná svého druhu u nás. Vzorem pro protáhlý osmiboký půdorys letohrádku byl pak zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.

Bellarii nechal postavit na konci 17. století kníže Jan Kristián z Eggenberku, svou dnešní podobu jí však v polovině 18. století vtiskl architekt Andrea Altomonte. V přízemí se dochovala barokní kuchyně a také je tu velmi zajímavá umělá jeskyně.

Letohrádek je však přístupný jen při výjimečných příležitostech, například při Dnech evropského dědictví, hudebních festivalech a Muzejní noci.

Muzeum tortury nesmíte minout
Muzeum tortury nesmíte minout

Muzeum tortury – Pokud toužíte poznat základy katovského řemesla, vypravte se do starobylého radničního sklepení v Českém Krumlově.

Mimo slavných mučicích nástrojů, jakými jsou španělské boty, housle nebo skřipec, uvidíte také nejrůznější pomůcky k zostřujícím trestům, například kleště na trhání nehtů, všelijaké důtky a býkovce, cejchy, drtičky palců a kloubů, potupné oslí masky nebo železnou pannu.

Samotná budova radnice je také pozoruhodná, vznikla totiž již v polovině 16. století spojením dvou nebo tří samostatných gotických domů.

Jiří Mareček

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy