Ústecký kraj spolu s Karlovarským krajem mají 13. kulturní památku světového dědictví UNESCO v České republice: Hornickou krajinu Krušnohoří.
Na Seznam světového dědictví byly zapsány Hornické památky v saském a českém Krušnohoří v červenci 2019. Rozhodl o tom Výbor světového dědictví na svém 43. zasedání v ázerbájdžánském Baku.
Počet památek v České republice, které se mohou pyšnit titulem světového dědictví, se tak rozrostl na třináct.
Česko-německá nominace
Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a 5 v českém Krušnohoří.
Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.
Společně tyto komponenty dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.
Staletá historie
Šachty staré stovky let, skrývající gigantické podzemní, obzor lemovaný těžebními a kostelními věžemi, kolem dokola lesy plné strmých propadlišť nebo podivuhodných kupolí. Řeč je o divotvorné hornické krajině Krušnohoří.
Sága dobývání rud zde popsala své první stránky již před osmi sty lety. Jedno z kdysi nejhustěji osídlených pohoří starého kontinentu na vás dýchne atmosférou řemesel, tradic a úcty k odkazům minulosti.
Také proto byla hornická krajina Krušnohoří zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Vydejte se do míst, kde úmorně pracovali středověcí těžaři a o několik století později i političtí vězni.
Místní tajuplná krajina je protkaná důkazy o těžbě stříbra, cínu, železa, uranu a dalších rud.
Krupka
Na území Ústeckého kraje mohou návštěvníci obdivovat především Hornickou krajinu Krupka. Nejvýznamnější je zde štola Starý Martin, která dokládá důlní techniky používané při dobývání cínových a wolframových rud ve druhé polovině 19. a ve 20. století.
Dominantou horního města je hrad Krupka ze 14. století, vysoký umělecký a památkový význam mají rovněž gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlou hornickou zvonicí, gotický kostel sv. Ducha, renesanční kostel sv. Anny a historické měšťanské domy.
Mědník
Za návštěvu stojí i Hornická krajina na vrchu Mědník.
Morfologicky nápadný vrch Mědník s barokní kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1674 na svém vrcholu je mimořádný výjimečnou koncentrací autentických důlních děl dokládajících různé způsoby těžby železných a měděných rud z tvrdých skarnových hornin po dobu více než čtyř století.
Část podzemí Mědníku je přístupné prostřednictvím štoly Panny Marie Pomocné s velmi dobře zachovanými doklady ruční ražby a rozšiřování podzemních prostor pomocí metody sázení ohněm.
Jáchymov
Objevovat hornickou historii Krušnohoří ale doporučujeme začít hlavně ve městě Jáchymov, který je na české straně pomyslným centrem hornické tradice. Důl Svornost z roku 1518 je nejstarším dosud fungujícím dolem v celé Evropě.
Těžba v něm byla sice ukončena v roce 1964, ale dodnes slouží jako zdroj léčebných radonových vod. Prameny jsou vedeny dlouhým potrubím přímo do lázeňských domů, kde se využívají k léčebným procedurám.
Již staří horníci často mluvili o léčivých účincích vody z dolů na klouby, ale až později se ukázalo, že obsahuje radon absorbovaný z hornin. To vedlo ke vzniku prvních radonových lázní na světě, které využívají radonovou vodu pro léčení dodnes.
Kromě stříbra dobývali zdejší horníci i mnoho dalších rud, a právě v kusu jáchymovského smolince objevili manželé Curieovi v roce 1898 dva nové chemické prvky, polonium a radium.
Výstava v Jáchymovské Mincovně vypráví o slavných vzestupech i strmých pádech Jáchymova. V Jáchymově se svého času razily stříbrné mince tolary, jež inspirovaly název současné měny USA a dalších zemí. Za vidění stojí také prohlídková Štola č.
1., kde se nachází jáchymovské hornické muzeum, které svědčí o naprosto nevyhovujících podmínkách, ve kterých pracovali političtí vězni.
Abertamy, Horní Blatná, Boží Dar
V okolí měst Abertamy, Horní Blatná a Boží Dar se rozkládá rozsáhlá hornická krajina. Kopečky zeminy roztroušené západně od Božího Daru dokládají obrovský rozsah rýžování cínovce od 16. do 19. století.
Zdejší sejpy, pozůstatky po rýžovištích, se řadí k největším ve střední Evropě. Obrovské podzemní komory, které jsou důkazem těžby, tu můžete navštívit i dnes.
Mezi nejznámější lokality patří štola Johannes pod Zlatým kopcem nedaleko Božího Daru. Jedná se o mimořádně zachovalý komplex dolů a podzemních komor. Návštěvníci při prohlídce stoupají do dobývky a objeví velkou komoru i šachtu.
Nedaleko města Abertamy se nachází důl Mauritius. Svůj provoz zahájil v 16. století a fungoval až do 40. let minulého století. Šachta dolu postupně dosáhla hloubky 145 metrů.
Nedaleko dolu se nachází také Červená jáma, jeden z největších systémů důlních propadlin na světě.
K návštěvě zve také muzeum v Horní Blatné, které mimo jiné vystavuje krušnohorské paličkované krajky nebo modely staré důlní techniky. K pozoruhodným zajímavostem patří Vlčí jámy pod blatenským vrchem.
Jde o rozsáhlý pozůstatek cínových dolů z 16. století. Podobně je tomu i v případě nedaleké Ledové jámy, ve které uvidíte tzv. jeskynní sníh, který se na jejím dně drží po celý rok.
Navštivte také Blatenský vodní příkop, významnou technickou stavbu, která patří k hornickému odkazu v této oblasti a Blatenský vrch s kamennou rozhlednou, ze které můžete obdivovat překrásný pohled na Krušnohoří z výšky 1044 metrů nad mořem.
Tyto krásy můžete obdivovat po cestě z Horní Blatné na Boží Dar.
Rudá věž smrti
Neměli byste vynechat ani objekt národní kulturní památky Rudá věž smrti u Ostrova, která sloužila ke zpracování uranové rudy nejen z Jáchymova a která je symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.