V čele vyvolávači, za nimi pobočníci s tasenou šavlí, mezi nimi malý chlapec s růží mezi rty, další vyvolávači a ostatní jezdci…
Jízda králů je lidový obyčej figurující na seznamu nehmotných památek UNESCO. U nás ho uvidíte už jen na Slovácku a na Hané, i když kdysi býval hojný ve všech koutech naší země.
Obřadní oděvy
Král a jeho pobočníci jsou oděni v ženském obřadním oděvu, ostatní jezdci v mužském. Družina na neuvěřitelně bohatě zdobených koních projíždí vsí. Zastavuje u domů a provolává k obyvatelům i okolním divákům žertovné verše.
Za to dostává dary, hlavně tedy peněžního rázu. Lidé jim je hází do pokladničky nebo do vysokých bot!
Otázka cti
Aby se jízda povedla, je zájmem a ctí královy rodiny i celé obce. Proto po nastávajícím králi ve věku 10-12 let každý rok pečlivě pátrají.
Jeho královskou družinu tvoří tucet chlapců na prahu dospělosti, pro které je celý obřad něčím jako iniciačním obřadem, kterým se stávají dospělými členy obce.
A protože každému nám je 18 jen jednou v životě, členem královské družiny může být každý také jen jednou za život.
Celoroční práce
Doprovází je stejný počet dívek. Ale být králem není jen tak! Královskou rodinu čeká mnoho povinností po celý rok…
Začíná se hned v lednu, kdy chystají kroje a pohoštění pro družinu a dívky z ročníku. Následuje příprava na Velikonoce, stavba máje…
Ale proč má ten dětský král v puse růži?!
Samozřejmě se k tomu váže pěkná legenda. Když prý uherský král Matyáš Korvín prchal před Jiřím z Poděbrad, maskoval se v ženském kroji a mezi rty si vložil růži, aby ho neprozradila mluva. Ale kdoví…
A kam za jízdou králů?
Nejpopulárnější je asi ta ve Vlčnově spojená s lidovým jarmarkem. Však má také 200letou tradici.