Domů     Historické jádro Telče: Město s pohádkovým náměstím
Historické jádro Telče: Město s pohádkovým náměstím

Jako byste se ocitli v pohádkovém světě. Kolem dokola na vás shlížejí barevné domky s malebnými podloubími. Nikdo by nehádal, že patřily prostým měšťanům a nejsou součástí zámku, k němuž tento nevšední prostor bezprostředně přiléhá.

Plameny stoupající vysoko k nebi zachvátily roku 1530 starobylé město Telč. Nenasytný požár zničil většinu převážně dřevěných domů na náměstí od gotického kostela sv. Jakuba až po masné krámy, ušetřena nebyla ani radnice.

Většinu měst by taková katastrofa navždy odsoudila k úpadku a zapomnění. Lidé by se odstěhovali, obchod by ustrnul a urození představitelé obce by se rychle poohlíželi po jiném sídle.

Jenže Telč nejčernější den ve své historii překonala a dnes patří k nejúžasnějším památkám na našem území. Především díky Zachariáši z Hradce, muži, který tenkrát stál v čele telčského panství.

Odhodlal se k velkolepé přestavbě obce v renesančním stylu a zanechal tak dalším generacím unikátní kolekci staveb, která je dnes městskou památkovou rezervací a je zapsána v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Oslava s příliš velkým ohňostrojem

Přitom Telč ani předtím rozhodně nebyla nějakým bezvýznamným městečkem. Jeho část zvaná Staré město vznikla už ve 13. století, malebná obec se pak rozvíjela a stávala se centrem celého regionu.

Stál tu gotický hrad, získala právo pořádat trhy, právo hrdelní či neméně důležité právo várečné a vystavěla takřka nedobytné hradby. Samozřejmě nepanovaly vždycky slunné časy.

Jeden rozsáhlý požár přišel už na sklonku 14. století, o pár desítek let později město zdevastovali husité a život v Telči hodně poznamenala také tragická exploze na radnici roku 1499. Radní tehdy v suterénu uložili sud střelného prachu připraveného pro ohňostroj na obecní slavnost a jakýsi nešikovný lokaj se ve stejnou dobu vypravil do sklepa pro víno. Planoucí louč si odložil na vedlejší sud, v němž ovšem víno nebylo…

K zámku nás spolehlivě přivede zužující se náměstí. Přes všechny úžasné památky však není Telč skanzenem, ale živým městem.
K zámku nás spolehlivě přivede zužující se náměstí. Přes všechny úžasné památky však není Telč skanzenem, ale živým městem.

Skromné bydlení za skvostnou fasádou

Zachariáš z Hradce byl osvícený muž, který na opravách svého vyhořelého města nešetřil. Město dostalo vodovod a nemocnici, byly založeny rybníky, řemeslníci se začali organizovat do cechů.

Hodně úsilí věnoval opravě zámku, který za krátkou dobu proměnil v honosné reprezentační sídlo v renesančním slohu.

Pozval si k tomu osvědčené a zkušené italské stavitele, kteří se současně zapojili i do renovace náměstí a pomáhali měšťanům budovat z požárem zdevastovaných gotických příbytků nové úhledné renesanční domy, mnohem výstavnější než kdysi.

Měly už zpravidla v přízemí romantická podloubí, přibývaly bohatě zdobené barevné štíty a atiky. Většina majitelů zvolila podobné řešení – jednopatrový dům s navenek bohatým průčelím, ale podstatně skromnějším interiérem.

Z mázhausu čili hlavní přízemní síně určené především k provozování majitelova řemesla se vcházelo tunelem do dvora, odkud teprve vedl vstup do samotného domu.

Kolem komory v mezipatře se pak vstupovalo do patra, v němž byly zpravidla dvě obytné místnosti a další komora.

Míry si můžete ověřit na radnici

Památkové rezervace Telč si vážili dokonce i představitelé dob nedávno minulých, kteří jinak bez velkých cavyků budovali nevzhledné moderní panelové krabice v těsné blízkosti historických památek. V Telči se městské panoráma podařilo zachovat nedotčené.

Kromě zámku a úchvatného náměstí Zachariáše z Hradce Telč nabízí třeba vyhlídka z pozdně románské věže kostela sv. Ducha – nejstarší stavby na území Telče z poloviny 13. století.

Hranolová stavba z velikých kvádrů je vysoká 496 metrů a nahoru vede z vnější strany 97 dřevěných schodů. Velkou cenu má také Mariánský sloup z roku 1720 nebo farní kostel sv. Jakuba Staršího.

Ten pochází ze 14. století a patří k němu věž vysoká 60 metrů, na niž je možné vystoupat po 40 kamenných a 105 dřevěných schodech. Vyhlídka na město ovšem dá záhy na únavu zapomenout. Nad hlavami nám přitom budou viset dva vzácné zvony.

Jakub pochází z roku 1602, Marie je dokonce ještě o půl století starší. Na náměstí bychom neměli přehlédnout ani radnici s dokonalými renesančními liniemi a atikou zakončenou cimbuřím.

Vedle vstupních vrat si pozorný návštěvník povšimne železné míry s vyznačením délky jednoho sáhu i jednoho lokte a také značky nadmořské výšky města 522,5 metru.

Měšťanské domy dostaly po středověkém požáru nové fasády. Pýchou každého majitele bylo mít tu svou co nejhonosnější.
Měšťanské domy dostaly po středověkém požáru nové fasády. Pýchou každého majitele bylo mít tu svou co nejhonosnější.

Obdiv si zaslouží zdola i shora

Prostor náměstí zdobí také dvě kašny. jedna zobrazuje Siléna s Bakchem, ta starší pak svatou Markétu. Právě tato kašna původně z roku 1616 byla o století později přestavěna s odůvodněním, že svatá Markéta svými tvary nelahodí lidskému oku.

Zajímavostí města je také Telčský dům – expozici o historii a legendách města v jednom z nejlépe zachovalých domů na náměstí. Svého času získal cenu za nejlépe zrekonstruovanou historickou stavbu.

V něm si hodně užijí i děti, které potěší figurky postav z lidových pověstí nebo herna s vláčky. Za pěkného počasí stojí za to užít si i projížďku na loďce a nevšední pohled na město z hladiny rybníka.

Při krátkém výletu za město bychom pak neměli zapomenout na rozhlednu Oslednici, k níž nás dovede žlutá turistická trasa od nádraží.

Kovová konstrukce s ochozem ve výši 31 metrů je ovšem novodobá, postavena byla až roku 2000. Ale pohled na historické centrum Telče z ní stojí za to.

Pokud nám to nedošlo už při procházce pohádkovým náměstím, z výšky si rozhodně uvědomíme, jakou nevšední krásu tu dávní předkové dnešních obyvatel Telče dokázali vybudovat. Jednoho z velkých úspěchů se ale Telč dočkala až v době zcela nedávné.

Parlament totiž v roce 1995 udělil městu právo užívat vlastní vlajku. Na červeném podkladu září bílé, naležato orientované písmeno T .

Co nesmíte minout při návštěvě Telče?

Zámek Telč

Zámek patří mezi klenoty renesanční architektury a jeho interiéry se dochovaly ve skvělém stavu. Zámecký areál uzavírá užší stranu náměstí a jeho sgrafitová fasáda se odráží v hladině rybníka.

Prohlídky zahrnují především reprezentační prostory s kazetovými stropy, například Rytířský nebo Zlatý sál, a také kapli Všech svatých s mramorovým náhrobkem Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Zvenčí zaujme renesanční zahrada s arkádami a park se skleníkem.

Zavítat můžeme i do i historického podzemí patřícího ještě k původnímu gotickému hradu.

Telčské podzemí

Pod zem můžeme sestoupit také přímo z náměstí. Část středověkých sklepení a chodeb zpřístupněná v září 2014 je dlouhá 150 metrů a je pojata jako interaktivní multimediální expozice.

Na návštěvníky vybavené baterkami čekají projekce s animací vzniku telčských domů, akustická chodba, v níž zní hudba vzniklá v Telči a také telčské pověsti, interaktivní je i podlaha znázorňující proměny města v dějinách a dotykový stůl s databází všech exponátů, map a videí mohou ovládat sami návštěvníci. Podle legendy někde odtud vedla tajná chodba až na nedaleký hrad Roštejn.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz