Domů     Historické jádro Telče: Město s pohádkovým náměstím
Historické jádro Telče: Město s pohádkovým náměstím

Jako byste se ocitli v pohádkovém světě. Kolem dokola na vás shlížejí barevné domky s malebnými podloubími. Nikdo by nehádal, že patřily prostým měšťanům a nejsou součástí zámku, k němuž tento nevšední prostor bezprostředně přiléhá.

Plameny stoupající vysoko k nebi zachvátily roku 1530 starobylé město Telč. Nenasytný požár zničil většinu převážně dřevěných domů na náměstí od gotického kostela sv. Jakuba až po masné krámy, ušetřena nebyla ani radnice.

Většinu měst by taková katastrofa navždy odsoudila k úpadku a zapomnění. Lidé by se odstěhovali, obchod by ustrnul a urození představitelé obce by se rychle poohlíželi po jiném sídle.

Jenže Telč nejčernější den ve své historii překonala a dnes patří k nejúžasnějším památkám na našem území. Především díky Zachariáši z Hradce, muži, který tenkrát stál v čele telčského panství.

Odhodlal se k velkolepé přestavbě obce v renesančním stylu a zanechal tak dalším generacím unikátní kolekci staveb, která je dnes městskou památkovou rezervací a je zapsána v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Oslava s příliš velkým ohňostrojem

Přitom Telč ani předtím rozhodně nebyla nějakým bezvýznamným městečkem. Jeho část zvaná Staré město vznikla už ve 13. století, malebná obec se pak rozvíjela a stávala se centrem celého regionu.

Stál tu gotický hrad, získala právo pořádat trhy, právo hrdelní či neméně důležité právo várečné a vystavěla takřka nedobytné hradby. Samozřejmě nepanovaly vždycky slunné časy.

Jeden rozsáhlý požár přišel už na sklonku 14. století, o pár desítek let později město zdevastovali husité a život v Telči hodně poznamenala také tragická exploze na radnici roku 1499. Radní tehdy v suterénu uložili sud střelného prachu připraveného pro ohňostroj na obecní slavnost a jakýsi nešikovný lokaj se ve stejnou dobu vypravil do sklepa pro víno. Planoucí louč si odložil na vedlejší sud, v němž ovšem víno nebylo…

K zámku nás spolehlivě přivede zužující se náměstí. Přes všechny úžasné památky však není Telč skanzenem, ale živým městem.
K zámku nás spolehlivě přivede zužující se náměstí. Přes všechny úžasné památky však není Telč skanzenem, ale živým městem.

Skromné bydlení za skvostnou fasádou

Zachariáš z Hradce byl osvícený muž, který na opravách svého vyhořelého města nešetřil. Město dostalo vodovod a nemocnici, byly založeny rybníky, řemeslníci se začali organizovat do cechů.

Hodně úsilí věnoval opravě zámku, který za krátkou dobu proměnil v honosné reprezentační sídlo v renesančním slohu.

Pozval si k tomu osvědčené a zkušené italské stavitele, kteří se současně zapojili i do renovace náměstí a pomáhali měšťanům budovat z požárem zdevastovaných gotických příbytků nové úhledné renesanční domy, mnohem výstavnější než kdysi.

Měly už zpravidla v přízemí romantická podloubí, přibývaly bohatě zdobené barevné štíty a atiky. Většina majitelů zvolila podobné řešení – jednopatrový dům s navenek bohatým průčelím, ale podstatně skromnějším interiérem.

Z mázhausu čili hlavní přízemní síně určené především k provozování majitelova řemesla se vcházelo tunelem do dvora, odkud teprve vedl vstup do samotného domu.

Kolem komory v mezipatře se pak vstupovalo do patra, v němž byly zpravidla dvě obytné místnosti a další komora.

Míry si můžete ověřit na radnici

Památkové rezervace Telč si vážili dokonce i představitelé dob nedávno minulých, kteří jinak bez velkých cavyků budovali nevzhledné moderní panelové krabice v těsné blízkosti historických památek. V Telči se městské panoráma podařilo zachovat nedotčené.

Kromě zámku a úchvatného náměstí Zachariáše z Hradce Telč nabízí třeba vyhlídka z pozdně románské věže kostela sv. Ducha – nejstarší stavby na území Telče z poloviny 13. století.

Hranolová stavba z velikých kvádrů je vysoká 496 metrů a nahoru vede z vnější strany 97 dřevěných schodů. Velkou cenu má také Mariánský sloup z roku 1720 nebo farní kostel sv. Jakuba Staršího.

Ten pochází ze 14. století a patří k němu věž vysoká 60 metrů, na niž je možné vystoupat po 40 kamenných a 105 dřevěných schodech. Vyhlídka na město ovšem dá záhy na únavu zapomenout. Nad hlavami nám přitom budou viset dva vzácné zvony.

Jakub pochází z roku 1602, Marie je dokonce ještě o půl století starší. Na náměstí bychom neměli přehlédnout ani radnici s dokonalými renesančními liniemi a atikou zakončenou cimbuřím.

Vedle vstupních vrat si pozorný návštěvník povšimne železné míry s vyznačením délky jednoho sáhu i jednoho lokte a také značky nadmořské výšky města 522,5 metru.

Měšťanské domy dostaly po středověkém požáru nové fasády. Pýchou každého majitele bylo mít tu svou co nejhonosnější.
Měšťanské domy dostaly po středověkém požáru nové fasády. Pýchou každého majitele bylo mít tu svou co nejhonosnější.

Obdiv si zaslouží zdola i shora

Prostor náměstí zdobí také dvě kašny. jedna zobrazuje Siléna s Bakchem, ta starší pak svatou Markétu. Právě tato kašna původně z roku 1616 byla o století později přestavěna s odůvodněním, že svatá Markéta svými tvary nelahodí lidskému oku.

Zajímavostí města je také Telčský dům – expozici o historii a legendách města v jednom z nejlépe zachovalých domů na náměstí. Svého času získal cenu za nejlépe zrekonstruovanou historickou stavbu.

V něm si hodně užijí i děti, které potěší figurky postav z lidových pověstí nebo herna s vláčky. Za pěkného počasí stojí za to užít si i projížďku na loďce a nevšední pohled na město z hladiny rybníka.

Při krátkém výletu za město bychom pak neměli zapomenout na rozhlednu Oslednici, k níž nás dovede žlutá turistická trasa od nádraží.

Kovová konstrukce s ochozem ve výši 31 metrů je ovšem novodobá, postavena byla až roku 2000. Ale pohled na historické centrum Telče z ní stojí za to.

Pokud nám to nedošlo už při procházce pohádkovým náměstím, z výšky si rozhodně uvědomíme, jakou nevšední krásu tu dávní předkové dnešních obyvatel Telče dokázali vybudovat. Jednoho z velkých úspěchů se ale Telč dočkala až v době zcela nedávné.

Parlament totiž v roce 1995 udělil městu právo užívat vlastní vlajku. Na červeném podkladu září bílé, naležato orientované písmeno T .

Co nesmíte minout při návštěvě Telče?

Zámek Telč

Zámek patří mezi klenoty renesanční architektury a jeho interiéry se dochovaly ve skvělém stavu. Zámecký areál uzavírá užší stranu náměstí a jeho sgrafitová fasáda se odráží v hladině rybníka.

Prohlídky zahrnují především reprezentační prostory s kazetovými stropy, například Rytířský nebo Zlatý sál, a také kapli Všech svatých s mramorovým náhrobkem Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Zvenčí zaujme renesanční zahrada s arkádami a park se skleníkem.

Zavítat můžeme i do i historického podzemí patřícího ještě k původnímu gotickému hradu.

Telčské podzemí

Pod zem můžeme sestoupit také přímo z náměstí. Část středověkých sklepení a chodeb zpřístupněná v září 2014 je dlouhá 150 metrů a je pojata jako interaktivní multimediální expozice.

Na návštěvníky vybavené baterkami čekají projekce s animací vzniku telčských domů, akustická chodba, v níž zní hudba vzniklá v Telči a také telčské pověsti, interaktivní je i podlaha znázorňující proměny města v dějinách a dotykový stůl s databází všech exponátů, map a videí mohou ovládat sami návštěvníci. Podle legendy někde odtud vedla tajná chodba až na nedaleký hrad Roštejn.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Lidové tradice, skanzeny, stará řemesla, svérázné Chodsko se specifickým nářečím, kroji i výtečnými koláči. Milovníkům starých tradic, řemesel i architektury má Chodsko rozhodně co nabídnout. V Plzeňském kraji stále vládne výjimečný duch předků a obyvatelé tu živě udržují jedinečné zvyky a tradice. Zcela ojedinělou národopisnou oblastí v celých Čechách je svérázné Chodsko. Při posvíceních a pou
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz