První v Čechách, jediné v Evropě. Je to již 12 let od doby, kdy se návštěvníkům otevřely brány zrevitalizovaného, památkově chráněného, zámeckého parku v Loučeni, aby představily v té době světový unikát: LABYRINTÁRIUM, jediné svého druhu.
V okrese Nymburk, jehož celková plocha převyšuje 20 ha, vždy patřil k zachovalým
a dendrologicky zajímavým areálům ve středních Čechách. Park byl založen v roce 1828 podle návrhu Václav Skalníka a za přispění Jana Evangelisty Purkyně, v době, kdy majitelem
panství byl Karel Anselm princ Thurn Taxis. Nejenom v dobách thurn-taxisovských, ale i po dobu socialistické správy bylo o park vzorně pečováno, a tak se v něm dodnes nacházejí desítky unikátních dřevin, mnohé z nich přes 160 až 180 let staré.
Nápad, že v tomto krásném anglickém parku vybudují labyrinty a bludiště, vznikl v době, kdy se chystala celková rekonstrukce
zámeckého areálu, a na zámek chtěli přilákat hlavně rodiny s dětmi. Realizace trvala přes tři roky.
Radost z hledání a nalézání
Tvůrcem celého konceptu byl Adrian Fisher z Velké Británie, kterého majitelé oslovili jako největšího odborníka na projekty labyrintů a bludišť. Za 12 let od otevření navštívil loučeňské labyrintárium přes milion návštěvníků, a mnozí se sem opakovaně vracejí.
Podle kastelána zámku Vratislava Zákoutského byla místa pro labyrinty pečlivě vybrána v bodech s pozitivní zemskou energií. Také každý z labyrintů a bludišť je nepodobný tomu dalšímu, mají jiné velikosti, jsou z jiných
materiálů a ve svém celku reprezentují vývoj labyrintů od počátku až do současnosti. Propojuje je naučná stezka s informačními panely, kde se návštěvník dozví vše o historii a také o různých podobách labyrintů ve světě.
I když na začátku měli v Loučeni představu, že návštěvníci se budou
na labyrinty spíše dívat, než jimi procházet, byli překvapeni, jak aktivně si jich návštěvníci užívají. Zejména děti intuitivně cítí energii, která se v labyrintech vytvořila, přirozeně zrychlí a začnou utíkat ke středu.
„Naše labyrinty znamenají pro návštěvníky radost z hledání, putování a nalézání,“ dodává
kastelán. Labyrintů na Loučeni nebylo hned od počátku dvanáct. K původním 10 labyrintům z roku 2007 přibyly ještě v průběhu času dva nové. V roce 2011 vznikl nový písmenkový labyrint.
V roce 2016 kolekci symbolicky do tuctu uzavřel královský labyrint, budovaný jako pocta českému králi Karlu IV. při příležitosti 700. výročí jeho narození. Tento labyrint však na své úplné dokončení ještě čeká.
www.zamekloucen.cz