Zalesněný protáhlý kopec Landek na území Koblova a Petřkovic ve Slezsku je známým výletním místem s bohatou historií. Vypravte se i vy na slezský Říp, nebudete litovat.
Stoleté buky, vzácní ptáci, i netopýři. To jsou některé ze zvláštností kopce Landek, který se nachází ve slezské části Ostravy. Bývá srovnáván s Řípem i Blaníkem a jde o národní přírodní památku. Jeho historie je až překvapivě bohatá.
Místo bylo pro naše předky velmi významné a stále má co nabídnout. V roce 1924 je zde objeveno sídliště lovců mamutů staré asi 30 000 let. V roce 1953 tu český archeolog Bohuslav Klíma nachází paleolitickou kamennou plastiku zvanou Petřkovická Venuše.
Ve 13. století je zde dokonce zbudován hrad k ochraně hranic českého státu. V 18. století je tu zahájena těžba uhlí, která je ukončena až v roce 1991, kdy jsou uhelné zásoby vyčerpány.
Dnes zde můžete navštívit Hornické muzeum s unikátními expozicemi, které vás zabaví na celý den a slibují opravdu výjimečný zážitek. Stále neutuchají ani snahy o zapsání Landeku na seznam světového dědictví UNESCO.
Poklad i strašidla
Může za oblibu Landeku jeho strategická poloha? Nebo snad krásná příroda plná vzácných druhů rostlin i hmyzu? Místo je považováno za energetické centrum a zřejmě není náhoda, že sem lidé odnepaměti podnikají výpravy za poznáním, i procházky za účelem relaxace.
Podle pověsti je tu kdesi ukrytý poklad, který chrání některý ze zdejších přízraků. Vypráví se o dámě v černém oblečení jedoucí na černém koni, o dceři landeckého pána, která byla proměněna v kance, či o bílém psovi, který v tlamě svírá klíč.
Během některého z církevních svátků se prý kdesi otevře díra v zemi a je možné k pokladu sestoupit. Také se tu údajně můžete setkat s vodníkem či vodními pannami.
Zda je na těchto strašidelných historkách něco pravdy, není známo, avšak magická atmosféra Landeku je potvrzená mnoha návštěvníky.
FOTO: Shutterstock