Kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně v Praze navštíví každý den zástupy křesťanů z různých zemí. Důvodem je především záhadami opředená soška Pražského Jezulátka, která je prý zázračná!
Soška malého Ježíška, kterou uctívají tisíce věřících, pochází zřejmě ze Španělska, kde ji měl podle jedné pověsti vymodelovat mnich, jemuž se Syn Boží zjevil.
Podle jiné legendy sošku vlastnila svatá Terezie z Ávily (1515–1582), která ji darovala své přítelkyni, jež se vdávala do Prahy. A skutečně, sošku k nám přivezla vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která se provdala za Vratislava z Pernštejna.
Následně ji dala své dceři Polyxeně z Lobkovic. Od ní se roku 1628 dostala do kláštera bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné, kde byla umístěna v kapli noviciátů a těšila se jejich úctě. O pár let později už začalo Jezulátko údajně konat zázraky.
Například roku 1639 prý zachránilo Prahu od švédského obležení. Jeho věhlas se šířil po celé Praze.
Uctíváno je dodnes
Díky neobyčejné sošce se měla vyléčit například hraběnka Alžběta z Kolowrat (†1663). Když k ní páter Cyril přinesl figurku Ježíška, šlechtičně se prý během chvilky vrátil sluch! Mohla to být jen náhoda?
Ještě předtím se karmelitánská řehole v Praze dočkala radostného nařízení od římskoněmeckého císaře a českého krále Ferdinanda II. Štýrského (1578–1637). Panovník nařídil vyplácení pravidelného finančního důchodu a dodávání potravin do kláštera na Malé Straně.
Podle některých názorů se o to zasloužil sám klášter, o němž měl Ferdinand vysoké mínění, avšak jiní se domnívají, že šlo o další příklad šťastného působení Pražského Jezulátka. To prý všeobecně přináší zdraví a štěstí všem, kdo ho mají v úctě.
Proto je dodnes mezi lidmi velmi oblíbené a věřící se k němu stále s nadějemi modlí. Řádové sestry ho pravidelně převlékají, jeho oděv má totiž symbolizovat jeho pravé lidství. Má prý až na 300 oděvů, většina z nich jsou dary z vděčnosti.
Foto: Fotobanka ČTK – CC BY-SA 3.0