Domů     Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
od 27.7.2021
1

Ten, kdo přijede do západočeských Mariánských Lázní, by jen těžko uvěřil tomu, že zde v dávných dobách byly jen lesy plné bažin.

Kolem stovky vyvěrajících léčivých minerálních pramenů ale za staletí vyrostlo romantické, a přesto moderní vzkvétající město známé po celém světě. Dnes sem za léčením, odpočinkem i zábavou každoročně zavítá na 300 000 hostů.

Kdysi dávno prý hlubokými lesy na místě dnešních Mariánských Lázní procházel neznámý voják. Odpočinul si u vyvěrajícího pramenu a zraněné nohy s úlevou ponořil do vody.

Zranění se mu zázračně uzdravila a on z vděčnosti připíchl nožem na strom u pramenu obrázek Panny Marie. Tak dostaly své jméno Mariiny prameny. Je to bezesporu příjemnější jméno než to, které se občas používalo v následujících letech.

Protože Mariin pramen obsahuje oxid uhličitý a příměsi dalších plynů, začalo se mu říkat Smradlavé lázně. Na pustém místě v bažinatých lesích byl na sklonku 12. století založen premonstrátský klášter a zdejší mniši se o léčivé prameny starali.

Účinkům vyvěrající vody však tenkrát vlastně ještě téměř nikdo nevěřil, dokud klášterní lékař Johann Nehr nepřesvědčil pár mnichů včetně samotného opata, aby blahodárnost léčby vyzkoušeli na vlastní kůži a žaludek.

Když se svatým, mužům zlepšilo trávení a začali také usínat osvěžujícím spánkem, začaly si teprve lázně získávat pověst.

Všichni jedeme za Johannem!

Na skutečnou proměnu v lázeňské město si však obec musela počkat až do počátku 19. století, kdy tu začaly vyrůstat první výstavné lázeňské domy a pavilony.

Hodně propagaci Mariánských Lázní pomohl básník Johann Wolfgang Goethe, který sem zavítal třikrát a prožil zde také svůj milostný románek s Ulrikou von Levetzow. Rázem evropské i světové celebrity zbystřily: Když se tam líbí Goethovi, tak na tom asi něco bude!

A Mariánské Lázně začaly přitahovat stále slavnější hosty. Richard Wagner tu pracoval na svých operách, přijel císař František Josef I., britský panovník Eduard VII. tu pobýval dokonce devětkrát.

Nemluvě o světových osobnostech jako Thomas Alva Edison, Mark Twain nebo Rudyard Kipling.

Co nám dnes zazpívá fontána?

Z proslulého českého lázeňského trojúhelníku jsou Mariánské Lázně nejmladší, hned po Karlových Varech jsou však naším druhým největším lázeňským městem. K lázním samozřejmě patří čerstvý vzduch, a Mariánské Lázně proto oplývají zelení.

Je to především zásluha významného českého zahradníka počátku 19. století Václava Skalníka.

Ten nejen že navrhl terénní a parkové úpravy města včetně kompozice okolní zástavby, ale sám se do města přestěhoval a nakonec se na dlouhých 19 let stal jeho purkmistrem neboli starostou.

Příklady typické lázeňské architektury pak v Mariánských Lázních najdeme na každém kroku. Za procházku stojí především slavná neobarokní litinová Kolonáda Maxima Gorkého, se svou úctyhodnou délkou 180 metrů nejdelší česká kolonáda.

Je součástí hlavní městské promenády, na níž nemůžeme minout Zpívající fontánu, kamenný kruhový bazén o průměru 20 metrů s nerezovou sochou uprostřed. Ta je ovšem o století mladší.

Dokončena byla v roce 1986, voda dosahuje šestimetrové výšky a trysky řízené počítačem vytvářejí pomocí deseti čerpadel každou lichou hodinu doprovod k desítkám skladem různých autorů.

Osvěžení pro královskou rodinu

Z celkového počtu sta minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí vyvěrajících v Mariánských Lázních se jich více než polovina využívá.

Už na počátku 17. století je zdejší mniši plnili do sudů a vozili svým kolegům z okolních klášterů ke koupelím. Později se zavedlo stáčení do speciálních kameninových džbánků uzavřených korkovými zátkami.

Těchto džbánků prý bylo jen do roku 1840 vyrobeno kolem šesti milionů, později už jejich produkce stoupla na 600 tisíc ročně. Pár desetiletí pak ještě trvalo, než džbánky vytlačily praktičtější a levnější skleněné lahve.

V těch se mariánskolázeňské minerálky prodávají i dnes, a vyvážejí se i do světa. Jedním z odběratelů je dokonce i firma dodávající zásoby přímo k britskému královskému dvoru.

Také hudba přece dokáže léčit

Lázeňští hosté ale nejsou živi jen popíjením minerálek.

Čeká na ně bohatý program, o který se mimo jiné stará třeba Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, nejstarší symfonické těleso v České republice fungující nepřetržitě už od svého založení roku 1821. Každý druhý rok pak mají návštěvníci příležitost užít si prestižní Mezinárodní klavírní soutěž F. Chopina.

Právě skladatel Fryderyk Chopin patřil mezi prominentní hosty zdejších lázní a je zde dokonce otevřena i stálá expozice vztahující se k jeho dílu i pobytu.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
epochaplus.cz
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus.
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo