Domů     Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána

Ten, kdo přijede do západočeských Mariánských Lázní, by jen těžko uvěřil tomu, že zde v dávných dobách byly jen lesy plné bažin.

Kolem stovky vyvěrajících léčivých minerálních pramenů ale za staletí vyrostlo romantické, a přesto moderní vzkvétající město známé po celém světě. Dnes sem za léčením, odpočinkem i zábavou každoročně zavítá na 300 000 hostů.

Kdysi dávno prý hlubokými lesy na místě dnešních Mariánských Lázní procházel neznámý voják. Odpočinul si u vyvěrajícího pramenu a zraněné nohy s úlevou ponořil do vody.

Zranění se mu zázračně uzdravila a on z vděčnosti připíchl nožem na strom u pramenu obrázek Panny Marie. Tak dostaly své jméno Mariiny prameny. Je to bezesporu příjemnější jméno než to, které se občas používalo v následujících letech.

Protože Mariin pramen obsahuje oxid uhličitý a příměsi dalších plynů, začalo se mu říkat Smradlavé lázně. Na pustém místě v bažinatých lesích byl na sklonku 12. století založen premonstrátský klášter a zdejší mniši se o léčivé prameny starali.

Účinkům vyvěrající vody však tenkrát vlastně ještě téměř nikdo nevěřil, dokud klášterní lékař Johann Nehr nepřesvědčil pár mnichů včetně samotného opata, aby blahodárnost léčby vyzkoušeli na vlastní kůži a žaludek.

Když se svatým, mužům zlepšilo trávení a začali také usínat osvěžujícím spánkem, začaly si teprve lázně získávat pověst.

Všichni jedeme za Johannem!

Na skutečnou proměnu v lázeňské město si však obec musela počkat až do počátku 19. století, kdy tu začaly vyrůstat první výstavné lázeňské domy a pavilony.

Hodně propagaci Mariánských Lázní pomohl básník Johann Wolfgang Goethe, který sem zavítal třikrát a prožil zde také svůj milostný románek s Ulrikou von Levetzow. Rázem evropské i světové celebrity zbystřily: Když se tam líbí Goethovi, tak na tom asi něco bude!

A Mariánské Lázně začaly přitahovat stále slavnější hosty. Richard Wagner tu pracoval na svých operách, přijel císař František Josef I., britský panovník Eduard VII. tu pobýval dokonce devětkrát.

Nemluvě o světových osobnostech jako Thomas Alva Edison, Mark Twain nebo Rudyard Kipling.

Co nám dnes zazpívá fontána?

Z proslulého českého lázeňského trojúhelníku jsou Mariánské Lázně nejmladší, hned po Karlových Varech jsou však naším druhým největším lázeňským městem. K lázním samozřejmě patří čerstvý vzduch, a Mariánské Lázně proto oplývají zelení.

Je to především zásluha významného českého zahradníka počátku 19. století Václava Skalníka.

Ten nejen že navrhl terénní a parkové úpravy města včetně kompozice okolní zástavby, ale sám se do města přestěhoval a nakonec se na dlouhých 19 let stal jeho purkmistrem neboli starostou.

Příklady typické lázeňské architektury pak v Mariánských Lázních najdeme na každém kroku. Za procházku stojí především slavná neobarokní litinová Kolonáda Maxima Gorkého, se svou úctyhodnou délkou 180 metrů nejdelší česká kolonáda.

Je součástí hlavní městské promenády, na níž nemůžeme minout Zpívající fontánu, kamenný kruhový bazén o průměru 20 metrů s nerezovou sochou uprostřed. Ta je ovšem o století mladší.

Dokončena byla v roce 1986, voda dosahuje šestimetrové výšky a trysky řízené počítačem vytvářejí pomocí deseti čerpadel každou lichou hodinu doprovod k desítkám skladem různých autorů.

Osvěžení pro královskou rodinu

Z celkového počtu sta minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí vyvěrajících v Mariánských Lázních se jich více než polovina využívá.

Už na počátku 17. století je zdejší mniši plnili do sudů a vozili svým kolegům z okolních klášterů ke koupelím. Později se zavedlo stáčení do speciálních kameninových džbánků uzavřených korkovými zátkami.

Těchto džbánků prý bylo jen do roku 1840 vyrobeno kolem šesti milionů, později už jejich produkce stoupla na 600 tisíc ročně. Pár desetiletí pak ještě trvalo, než džbánky vytlačily praktičtější a levnější skleněné lahve.

V těch se mariánskolázeňské minerálky prodávají i dnes, a vyvážejí se i do světa. Jedním z odběratelů je dokonce i firma dodávající zásoby přímo k britskému královskému dvoru.

Také hudba přece dokáže léčit

Lázeňští hosté ale nejsou živi jen popíjením minerálek.

Čeká na ně bohatý program, o který se mimo jiné stará třeba Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, nejstarší symfonické těleso v České republice fungující nepřetržitě už od svého založení roku 1821. Každý druhý rok pak mají návštěvníci příležitost užít si prestižní Mezinárodní klavírní soutěž F. Chopina.

Právě skladatel Fryderyk Chopin patřil mezi prominentní hosty zdejších lázní a je zde dokonce otevřena i stálá expozice vztahující se k jeho dílu i pobytu.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz