Domů     Litoměřice: Město básníků a vinařů
Litoměřice: Město básníků a vinařů

Královské město Litoměřice odnepaměti zaujímalo strategickou polohu. Leželo v úrodném kraji, mělo na dosah splavné Labe a bylo chráněno horami ze severu i západu. Atmosféru historického sídla si dokázalo zachovat až do dnešních dnů.

Historie nás učí, že dobýt a vyrabovat nějaké město ještě neznamená zničit ho navždy, pokud jsou jeho obyvatelé rozhodnuti se svého domova nevzdat. Litoměřice jsou dokonalou ukázkou takové síly.

Po třicetileté válce bylo město zdevastováno nájezdy švédských vojsk, ale pak přišli jezuité a františkáni a bylo také založeno biskupství a význam Litoměřic rázem stoupl.

Hned se to projevilo v nutnosti město obnovit, a to nejlépe v architektonicky náležitě hodnotném stylu, tedy právě v tom moderním barokním.

Množství zakázek přilákalo nejvýznamnější stavitele, ale nejvýraznější stopu za sebou zanechali otec a syn – Giulio a Octavio Broggiovi z italské Lombardie.

Kostel všech svatých
Kostel všech svatých

Právě oni se postarali třeba o barokní přestavbu děkanského kostela Všech svatých na Mírovém náměstí a právě v něm jsou oba také pohřbeni.

Podle jejich návrhů vznikly také další významné litoměřické stavby – kostel Zvěstování Panny Marie, biskupská rezidence, katedrála sv. Štěpána nebo kaple sv. Jana Křtitele. Broggiové byli při obnově Litoměřic neúnavní. Díky nim se rozrostlo také o kostel sv.

Jakuba či kostel sv. Vojtěcha a Octavio Broggio je také autorem barokního sousoší na památku morové epidemie, která město postihla roku 1680.

Vinice v Litoměřicích
Vinice v Litoměřicích

Básník vyhlíží na Labe

Litoměřice, to je ale nejen barokní perla celého regionu, ale také město, v němž zanechal výraznou stopu jeden z nejslavnějších českých básníků Karel Hynek Mácha.

Narodil se sice v roce 1810 v praze, kde také vystudoval filozofickou fakultu a práva, ale v září 1836 se přestěhoval do Litoměřic, kde nastoupil do zaměstnání jako koncipient u advokáta Durase.

Pokud se vydáme po městě v básníkových stopách, začít můžeme třeba v Dlouhé ulici č. 199, kde měl kancelář, nebo se vydat do Máchovy ulice hned vedle biskupské rezidence, kde se v čísle 177/5 dnes nachází kromě vinárny Vikárka také Máchova světnička.

Kostel zvěstování Panny Marie
Kostel zvěstování Panny Marie

Právě tady si totiž v domku vinárníka Lorenze pronajal malý dvoupokojový byt s romantickým výhledem na Labe.

Nedaleko domku stojí divadlo Karla Hynka Máchy, jedno z nejstarších kamenných divadel v Čechách založené už roku 1822. na nároží divadla byla v roce 1936 u příležitosti 100. výročí básníkova úmrtí vztyčena jeho socha.

Shlíží na Máchovy schody, z nichž si můžeme užít překrásný výhled na Dómské náměstí s katedrálou.

Putování po stopách Karla Hynka Máchy zakončíme na hřbitově, kde byl básník pohřben až do roku 1938. Když tenkrát hrozilo zabrání českého pohraničí, byly jeho ostatky převezeny do Prahy. Místem Máchova posledního odpočinku je tak vyšehradský Slavín.

Divadlo K. H. Máchy
Divadlo K. H. Máchy

Setkání v nočních ulicích

Na Máchův odkaz ostatně narazíme i na dalších místech. Vzpomeneme si na něj třeba ve chvíli, kdy vystoupáme na kopec Radobýl a staneme před zde umístěným křížem.

Právě na tomto místě Mácha v říjnu 1836 dokončoval svou báseň Cesta z Čech, když v Litoměřicích vypukl požár. Mladý muž neváhal a rozběhl se na pomoc. Pil potom vodu používanou při hašení a na následky infekčního onemocnění zemřel.

Říká se, že jeho duch ale Litoměřice nikdy neopustil. Při procházce nočním ztichlým městem prý můžeme někdy spatřit postavu ve světlém, červeně podšitém plášti, s červenou čapkou a ve vysokých botách. To sám básník navštěvuje místa, na nichž se v životě cítil nejšťastnější.

Pivovar Koliba
Pivovar Koliba

Stezka za pivem a vínem

Opusťme však básníka a vydejme za další litoměřickou zajímavostí. Kdo by nezbystřil pozornost, když zaslechne název Stezka za pivem a vínem? Tak se jmenuje zdejší hojně využívaná turistická trasa.

Litoměřice mají totiž dlouhou a slavnou tradici vinařství a vaření piva.

Zmínku o zdejších vinicích obsahuje už zakládací listina kapituly litoměřické z roku 1057, velkého rozmachu dosáhlo pěstování révy za vlády Karla IV, který si zdejších vinic natolik cenil, že na deset let osvobodil litoměřické vinaře od daní a poplatků.

A protože litoměřické víno zřejmě považoval za výjimečně chutné, po uplynutí této doby uložil vinařům povinnost odvádět každý desátý sud vína do litoměřického hradu.

O vinařské tradici se hodně dozvíme při prohlídce Litoměřického vinařství v prostorách bývalého dominikánského kláštera ve Velké Dominikánské ulici nebo při návštěvě Vinného šenku na Mírovém náměstí.

A koneckonců na víno nezapomeneme ani při návštěvě vyhlídkové věže Kalich postavené v 16. století, která je symbolem města a svým tvarem má vinařskou tradici připomínat.

Kromě toho je z ní nádherný výhled na město i na okolí včetně hradu Hazmburk nebo na horu Říp.

Pivovar sv. Štěpána
Pivovar sv. Štěpána

Uvařte si vlastní pivo!

Už ve středověku se litoměřičtí občané pyšnili právem várečným, tedy výsadou vařit pivo. V dalších obdobích tu existovaly hned dva velké pivovary – Měšťanský, založený roku 1720, a Labskozámecký, který vznikl v polovině 19. století.

Do dnešních časů se bohužel ani jeden z nich nezachoval, ale v tradici vaření vynikajícího piva pokračuje v Litoměřicích několik malých soukromých pivovarů.

Třeba ten s názvem Labut, který sídlí v prostorách bývalého secesního hotelu v historickém centru a připravuje jak ležáky plzeňského typu, tak sezónní vícestupňové speciály.

Kromě ochutnávky při návštěvě můžeme prožít takzvaný Den ve společnosti sládka, který nás zasvětí do tajů vaření lahodného moku. Podobnou akci připravil pro své fanoušky také pivovárek Koliba pyšnící se širokou nabídkou nefiltrovaných a nepasterovaných piv.

Pravidelně totiž pořádá kurzy Uvař si vlastní pivo a samozřejmě také prohlídky s odborným výkladem sládka. Kromě pivovaru nabízí Koliba také pivní lázně, hotel i restauraci.

A pokud bychom zatoužili ještě po další ochutnávce, čeká na nás také Biskupský pivovar U sv. Štěpána. Právě tady dostaneme šanci ochutnat spodně kvašený světlý nebo polotmavý nepasterizovaný ležák. Také tady si můžeme užít možnost načepovat si ho vlastnoručně.

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz