Domů     Čínské pyramidy: Co se ukrývá v jejich nitru?
Čínské pyramidy: Co se ukrývá v jejich nitru?

O pyramidách v blízkosti čínského města Sianu, hlavního města provincie Šen-si, neměl západní svět až donedávna ani ponětí. A sama Čína jejich existenci a účel přiznávala jen velmi nerada.

Navíc se krátce poté rozhodla pyramidy zakonzervovat na další desítky let, čímž vědcům a archeologům znemožnila je vůbec prozkoumat. Jaká tajemství skrývají?

O existenci některých čínských pyramid se stále pochybuje. Veřejnost o nich ví jen pramálo a zdá se, že čínská vláda vynaložila mnoho úsilí, aby se na tom v blízké budoucnosti nic nezměnilo.

Jenže to je pohonem pro celou řadu spekulací o jejich možném původu a účelu. Někteří se domnívají, že jde podobně jako v Egyptě o hrobky významných panovníků. Další spekulují o tajných vchodech, které využívají buddhističtí mnichové ke vstupu do podzemní říše.

Německý badatel Hartwig Hausdorf zastává teorii mimozemského původu. Pyramidy podle něj mohou být poctou nebeským učitelům. Kdo z nich je nejblíže pravdě?

Hrobka generála
Hrobka generála

Bílá a neznámá

Nejvíce zpochybňovanou je Bílá pyramida, kterou západnímu světu poprvé představila dvojice australských obchodníků Fred Meyer Schroder a Oscar Maman v roce 1912, kdy do Číny přijeli za prací.

Schroder velikost Bílé pyramidy odhaduje na nejméně 300 metrů do výšky a 500 metrů na šířku. To jsou rozměry několikanásobně převyšující nejvyšší známou pyramidu světa. Velká pyramida v Egyptě je totiž vysoká „pouhých“ 140 metrů.

Pozorování Australanů na jaře roku 1945 potvrdil také pilot amerického letectva James Gaussman. Ten během rutinního zásobovacího letu z Číny do indického Assamu musel kvůli technickým potížím snížit letovou hladinu.

Díky tomu nedaleko města Sianu v provincii Šen-si spatří tajemnou stavbu. „Proletěl jsem kolem hory a pak klesl do údolí. Přímo pod námi se objevila Bílá pyramida. Vypadala jako z pohádky,“ líčí pilot. „Její povrch byl opravdu třpytivě bílý.

Mohl být snad i kovový nebo z nějakého speciálního druhu kamene. Na všech stranách byla úplně bílá. Nejpozoruhodnější byl její vrchol. Byl z materiálu, který by se snad dal přirovnat k drahokamu.“

Satelitní snímky naleziště
Satelitní snímky naleziště

Dva roky po Gaussmanovi spatřil stejný výjev na vlastní oči další americký pilot Maurice Sheahan, který podle novinového článku z konce října 1947 pyramidu popisuje jako přibližně 300 metrů vysokou a 460 metrů širokou stavbu.

Článek dokonce doprovázely i fotografie údajné pyramidy.

Stavba na ní je však později identifikována jako hrobka císaře Wu Hana (156–87 př. n. l.) nacházející se ve stejné oblasti.

Kromě hrstky očitých svědectví tedy není znám žádný jiný důkaz o tom, že by pohádková Bílá pyramida byla opravdu skutečnou stavbou. Čínští archeologové navíc přišli s prohlášením, že popisovaná stavba neexistuje.

Otázkou zůstává, zda je možné se na takové prohlášení spolehnout. Čína totiž jen neochotně a až pod tíhou přesvědčivých důkazů přiznává existenci dalších pyramid v okolí Sienu.

Qianling Mauzoleum
Qianling Mauzoleum

Viděli je z vesmíru

Schroder s Mamanem kromě velké Bílé pyramidy popsali i mnoho dalších, menších staveb téhož typu a vše pečlivě zdokumentovali ve svém deníku. „Pohled nás šokoval ještě víc, než kdybychom je našli v poušti.

Protože tyto pyramidy se nacházejí nějakým způsobem před očima celého světa, ale v západních zemích o nich nic nevíme,“ píše se v něm.

Schroderův mongolský průvodce Boudo muže ujistil, že stavby jsou přinejmenším 3000 let staré a informace o nich jsou prý zaznamenány ve starých klášterních dokumentech i místních legendách. Přes to všechno se o nich širší svět dozvěděl až během éry kosmických letů.

Vůbec první nezpochybnitelný záznam o tom, že v Číně existují pyramidy, pořídili astronauti na vesmírné lodi během jednoho z letů Apollo.

Tehdy v rámci satelitního průzkumu v okruhu několika kilometrů severozápadně od města Sianu zaznamenali několik desítek staveb, nápadně připomínajících mayské pyramidy ve Střední Americe.

Qianling Mauzoleum
Qianling Mauzoleum

Když se následně Američané dotázali, co jsou stavby zač, dostali z Číny strohou odpověď: „Jde o devět hrobů císařů ze 3. stol. př. n. l.“ Jenže to neodpovídá pozdějším poznatkům. A navíc pyramid je na místě prokazatelně mnohem více než devět.

Jenže čínské pyramidy leží na zapovězeném území, kam mohou vkročit jen vyvolení. Sídlí zde totiž agentura vojenského a kosmického výzkumu.

Přesto se německému badateli Hartwigu Hausdorfovi v roce 1994 podaří po velmi usilovném naléhání získat povolení k archeologickému výzkumu.

Expedice stihla podniknout dvě průzkumné výpravy, záhy poté, v říjnu roku 1994, se oblast natrvalo uzavřela před světem. Čínské úřady se uchýlily k překvapivému opatření, kterým daly jasně najevo, že nestojí o to, aby pyramidy kdokoli zkoumal.

Veškerá archeologická naleziště s pyramidami jsou zakonzervována až do roku 2050. Údajně tak komunističtí vládci učinili „pro zachování budoucím generacím, které budou mít jistě mnohem vyspělejší techniku pro výzkum“.

Ovšem tento krok u některých badatelů vyvolal určitou oprávněnou nedůvěru a zřejmě i podezření, že Hausdorf možná narazil na něco, co se Čína snaží před světem skrýt. Co by to mohlo být? A co Hausdorf vlastně našel?

Pyramida slunce
Pyramida slunce

Hrobka s vlastní krajinou

Zapálený badatel se vydal do oblasti, kde měl Gaussman spatřit tajemnou Bílou pyramidu. Doufal přitom, že se mu podaří záhadnou stavbu objevit a jednou provždy utnout spekulace o jejím původu i tom, zda je vůbec skutečná.

Ti, kteří existenci stavby připouštějí, se často kloní k názoru, že by mohla být hrobkou tzv. Prvního císaře, Čchin Š‘-chuang-tiho, jenž žil v období 259–210 před naším letopočtem.

V kronikách se lze dočíst, že na stavbě hrobky se podílelo až na 700 000 dělníků, měla mít tvar pyramidy a v jejím nitru měla být vybudována dechberoucí umělá krajina se stříbrnými ptáky, borovicemi vytesanými z jadeitu, vesmírnou oblohou a řekami, které tvoří tekoucí rtuť poháněná jakýmsi mechanismem.

Je-li tomu skutečně tak, jde bezesporu o jedinečné umělecké dílo nevyčíslitelné hodnoty.

Pokud by se potvrdilo, že je tajemná Bílá pyramida hrobkou císaře, znamenalo by to, že pod povrchem se toho nachází mnohem více.

Panovník, který si neskromně nechává říkat Syn nebes, si jako místo svého posmrtného odpočinku představoval mnohem více, než „jen“ pouhou, byť obrovskou pyramidu. Jeho hrobka prý má být skutečně rozsáhlým městem!

Čínský historik S’-ma Čchien, jenž žil jen o něco málo později – v letech 145–86 př. n. l. – o hrobce píše následující:

„Když První císař poprvé usedl na trůn, na hoře Li začalo kopání a přípravy (ke stavbě). Později, když sjednotil své impérium, bylo posláno 700 000 mužů z celé jeho říše. Prokopali se třemi vrstvami podzemní vody a zalili bronzem vnější část rakve.

Byly postaveny paláce a vyhlídkové věže pro stovky úředníků a hrobka byla plná vzácných artefaktů a úžasného pokladu. Řemeslníkům bylo nařízeno, aby vyrobili kuše a šípy připravené tak, aby střílely na kohokoli, kdo do hrobky vstoupí.“

Kromě toho bylo údajně vyrobeno neuvěřitelné množství svící z rybího tuku, které měly vydržet hořet po velmi dlouhou dobu. Z historikova popisu je patrné, že samotná pyramida by měla být jen pověstnou špičkou ledovce.

V tomto případě ovšem ledovce protkaného spoustou životu nebezpečných nástrah. Spatřili australští obchodníci a američtí piloti právě tuto velkolepou hrobku?

Musí zmizet

Nebylo by těžké uvěřit pravdivosti této domněnky. Má to však onen pověstný háček. Podle pověstí, které se k místu posledního odpočinku Prvního císaře váží, měla být hrobky záhy po dokončení navždy skryta.

Umělecký skvost totiž nebyl určen zrakům obyčejných smrtelníků. Stavba měla být po dokončení zamaskována hlínou a trávou, aby splynula s okolní krajinou. Na zakrývání vchodu do hrobky se podílela jen hrstka dělníků. Ti navíc byli po dokončení práce zaživa pohřbeni, aby jeho polohu nevyzradili.

Nabízí se tedy myšlenka, že čínští archeologové hrobku na nějaký čas odkryli a poté, co byla několika cizinci spatřena, se možná zase rozhodli respektovat přání svých předků a pyramidu znovu před světem ukrýt.

Možná to je právě důvodem, proč v oblasti, kde se pyramida má nacházet, čínská vláda nechala zřídit sídlo vojenského a kosmického výzkumu a neprodyšně ji uzavřela. Jsou to však jen odvážné spekulace, které přicházejí, popustí-li člověk uzdu fantazii. Od skutečnosti tak mohou být na hony vzdálené.

Opětovné zakrytí by však vysvětlovalo, proč Hartwig Hausdorf navzdory intenzivnímu pátrání nedokázal Bílou pyramidu, po níž tolik touží, během svých výprav na zapovězeném území najít.

U tamních úřadů i archeologů narazil na zeď mlčení a neochoty, pyramida podle nich vůbec neexistuje, nebo nemají v úmyslu o ní cokoliv říct. Ačkoliv vysněného cíle jeho dvě výpravy nedosáhnou, rozhodně se z Číny Hausdorf nevrátil s prázdnou.

Může se totiž pochlubit odhalením téměř stovky pyramid, z nichž některé jsou vysoké asi 150 metrů! Navíc archeolog postupně zjistil, že stavby jsou orientovány přesně podle hvězd a jejich stáří prý může být až 5000 let.

Když bylo navíc při „rutinním“ výzkumu v blízkosti jedné z objevených pyramid naměřeno výrazně zvýšené množství rtuti v půdě, v Hausdorfovi se opět rozhořela naděje, že by někde poblíž mohla být ukryta i slavná Bílá pyramida.

Jenže než badatel stihnul zahájit další výzkum, při kterém by zjistil, co je zdrojem rtuti, čínská vláda se rozhodla pro výše zmiňovaný krok – pyramidy až do roku 2050 zakonzervovat.

Je jich mnohem víc

Hausdorf se při svém výzkumu zaměřil výhradně na okolí Sianu, pravdou ale je, že tajemství v sobě ukrývají i mnohé další pyramidy, které byly poté objeveny v jiných regionech Číny. Jde o pyramidy různých tvarů a velikostí.

Někdy jsou jejich stěny hladké jako u těch v Egyptě, jindy jsou stupňovité podobně jako pyramidy v Jižní Americe.

Další se zase velmi podobají mayským stavbám s chrámem na plochém vrcholu.

Jejich velikost může dosahovat mnoha desítek metrů, nebo naopak nemusí přesáhnout ani dva metry. Takovéto mini pyramidy byly objeveny v roce 2017 při stavbě obytného komplexu ve městě Čeng-čou.

O jejich původu a využití se stejně jako v případě dalších pyramid vedou spekulace, ale obvykle se má za to, že slouží jako hrobky.

V mnoha případech však archeologové nemají dostatek informací, aby určili, kdo je v domnělé hrobce pochován, kdo ji postavil a kdy. Nezbývá než věřit, že se více informací o tajuplných stavbách svět snad dozví dříve než v roce 2050.

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz