Domů     Cumae: Jeskyně, ve které působila Sibyla
Cumae: Jeskyně, ve které působila Sibyla

Podle pověsti přišla do Říma za králem Luciem Tarquiniem Superbem, jenž žil přibližně v letech 534–495 př. n. l., neznámá stařena a nabídla mu ke koupi devět knih za cenu tří set kusů zlata. Knihy mu měly odhalit budoucnost světa.

Králi se však cena zdála vysoká, a tak stařenu odmítl. Po několika týdnech za ním přišla opět a nabídla mu za stejnou cenu šest knih. I to však bylo pro krále neakceptovatelné a odmítl ji. Za nějaký čas však přišla ještě jednou a nabídla mu už jen tři knihy.

Cena však zůstala stejná. Král se v tuto chvíli zeptal, co udělala s těmi ostatními knihami, a ona mu odpověděla, že je spálila. Lucius byl však již natolik zvědav, co v knihách je, že mu je stařena neustále nabízí, že poslední trojici koupil.

Za původní cenu tak získal pouze třetinu nabízeného zboží… Ona stařena poté odešla a už ji nikdy nikdo nespatřil. Údajně to měla být známá věštkyně Sibyla z Cumae, a tak se knihám začalo říkat Sibylské knihy.

Byly uloženy do Jupiterova chrámu a hlídali je tamní kněží, kteří v nich v případě hrozícího nebezpečí hledali odpovědi, jak blížící se pohromu odvrátit. Knihy měly být zničeny při požáru v roce 83 př. n. l.

Sybilske knihy – Tarquinius
Sybilske knihy – Tarquinius

Slavná věštkyně, která se vlastním jménem jmenovala Herofilé, pocházela z Malé Asie a na bohu Apollonovi si vymohla tak dlouhý život, jehož roky měly odpovídat počtu zrnek v hromadě písku, že se stala de facto nesmrtelnou.

V době setkání s Luciem jí bylo přes 700 let, a proto si již přála zemřít, neboť byla příliš unavena životem. Apollon ji poté proměnil v šelest hlasu v jeskyni v Cumae.

Tolik pověst…

Akropolis
Akropolis

Poselství na dubovém listu

Cumae bylo v té době opevněným městem na jihozápadním pobřeží dnešní Itálie, tehdy bylo však součástí Tyrhénského království. Založeno mělo být přibližně v roce 750 př. n. l.

řeckými kolonisty z města Chalkis a postupně se z něj stalo významné obchodní středisko, protože přes něj či v jeho blízkosti procházely důležité obchodní stezky. Přibližně okolo roku 340 př. n. l.

město ovládli Římané a stalo se neméně důležitým bodem na mapě římského impéria. Zkáza města nastala až roku 1205, kdy je vyplenili a zničili Neapolitánci. Město v té době totiž podléhalo pirátům, s nimiž měla Neapol nevyřízené účty.

Zlomky tehdejší slávy se dodnes nalézají při archeologických vykopávkách v okolí. Tak zde byly objeveny například sochy, nejrůznější hrobky včetně hrobek kremačních, ale třeba i klenuté sklepy.

Pod troskami se navíc ukrývalo i několik jeskyní, z nichž jedna měla být sídlem oné slavné věštkyně – Sibyly z Cumae.

Jezero Avernus
Jezero Avernus

Nejslavnější římský básník Vergilius ve svém hrdinském eposu, nazvaném Aeneas, popsal tuto věštkyni při jejím proroctví takto:

Promění se jí rysy ve tváři i barva pleti, vlasy se jí zježí a zůstanou vztyčeny, poprsí se dme, oddychuje ztěžka a srdce jí divě bije. U úst objeví se pěna a hlas má hrozivý.

Přechází po své jeskyni sem a tam a gestikuluje, jako by chtěla z hrudi vypudit bohy.“

Knihy, které nabízela Luciovi Superbovi, sepsala, když měla vidění o budoucnosti nejen římského impéria, ale celého světa. Svá vidění jinak přezpívávala, nebo je psala na dubové listy, které nechávala u ústí své jeskyně.

Bylo, či nebylo?

A přestože byla dlouho považována za pouhý literární výplod, o němž nepsal jen Vergilius, ale i řada dalších méně známých autorů, ukázalo se, že to úplný výplod fantazie nebyl… Ve svém Pekle o ní psal na počátku 14. století Dante Alighieri, objevila se i v poezii moderního anglického básníka amerického původu Thomase Stearnse Elliota.

Sibyla z Cumae se však neobjevuje pouze v literatuře. Návštěvníci Sixtinské kaple ji mohou spatřit mezi dalšími postavami, kterými tento svatostánek vyzdobil Michelangelo Buonarroti.

Jako mnoho jiných mytických míst či postav nedala ani Sibyla z Cumae a její věštecká jeskyně spát mnoha lidem, kteří toužili její existenci dokázat.

Po její věštírně se tak pátralo již od dob středověku.

Ovšem jeskyně, která by odpovídala popisu, jak jej nastínil Vergilius, který psal o jeskyni se stovkou otvorů, se podařilo nalézt až v roce 1932 zkušenému italskému archeologovi Amedeu Maiurimu, jenž se podílel i na vykopávkách v Pompejích a Herculaneu.

Je to vlastně 132 metry dlouhá skalní chodba ve tvaru lichoběžníku, která vede ze severu na jih a na jejíž západní stěně jsou v pravidelných rozestupech vyvrtány otvory, aby dovnitř pronikalo světlo.

Chodba má vyústění do čtvercového podzemního sálu, v němž se nachází značné množství výklenků a místností, v nichž pravděpodobně Sibyla pronášela svá proroctví.

Tvar jeskyně i způsob jejího vnitřního provedení podle vědců naznačuje, že jej možná vytvořili etruští otroci v nedobrovolných službách Římanů někdy v 6. století před naším letopočtem.

Sibylina jeskyně se nachází v blízkosti dalších slavných římských jeskyní, které vedou k jezeru Avernus. Toto kruhové jezero přibližně o průměru dvou kilometrů a hluboké asi 60 metrů vytvořené v místě sopečného kráteru považovali Římané za vstup do podsvětí.

Bezpochyby k tomu přispěl i fakt, že jde o oblast sopečné činnosti a v okolí docházelo k výronům bublajícího a po síře zapáchajícího bahna.

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Místa posledního odpočinku v někom vzbuzují klid a mnohdy je navštěvují lidé, aby ulehčili své zkroušené duši. Bloudění mezi náhrobky si často zpříjemňují přemýšlením, jaký osud asi nebožtíky potkal. Ovšem jsou i hřbitovy, na kterých není radno se zdržovat a kde i těm nejodvážnějším zalézá strach hluboko do morků kostí! Pomalu se začíná smrákat. Zářící kotouč se schová za obzor a zvedá se vítr. L
Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je zcela neobyčejnou stavbou. Poutníkům vyráží dech nejen svou architektonickou originalitou, ale i energií, která z místa doslova sálá. Nad uměním starých mistrů, ať už malířů, sochařů, nebo architektů, zůstává dodnes mnohdy rozum stát. Přesto schopnosti některých jdou až za hranice „pouhého“ umění. Zářným příkladem toho je český barokní architekt s
Ozve se zarachocení klíčů, kroky kastelána odezní v dálce. Za okny hradu Houska se temní noc, z nedalekého lesa je až sem slyšet zlověstné houkání sýčka. Ale jinak je tu klid, nic se neděje… až do půlnoci. Nastává hodina duchů. A z jedné komnaty se ozve zlý hlas: „Zatracená pitomá černá potvoro! Já tě dostanu!“ Tak podle pověsti volá na svou černou slepici švédský generál Oront, jehož na Housku p
Krev odsouzených k smrti se vpíjí do okolní zeminy. Všude se ozývá bolestivý křik, ale i nářek těch, co se obávají věcí budoucích. Nad tím vším se nese chorálový zpěv kněží a jejich modlitby k božstvům. Prosí o pomoc s úrodou nebo sílu do válek. Krev obětovaných má jejich prosbám dodat sílu. Krvavé obřady s lidskými oběťmi si našinec spojuje nejspíše se středo a jihoamerickými civilizacemi Mayů,
Tajemné postavy s dlouhými špičáky, které sají lidskou krev, v nás vyvolávají strach již po staletí! Jsou povídačky o upírech skutečně pravdivé? Možná nám byli blíž, než si myslíme. V Čelákovicích nedaleko Prahy se to zřejmě upíry jen hemžilo! Kdo skutečně odpočívá na hrůzu nahánějícím pohřebišti onoho města? Zpráva, že se na jednom místě naší vlasti našlo hned víc jak deset ostatků upírů, okamži
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
nasehvezdy.cz
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
UMarešových nikdy není nuda. Své fanoušky stále baví a ti netrpělivě každý den očekávají, kdy zase Leoš Mareš (48) přijde s nějakou novinkou. Když se nedávno obarvil na blond, lidé nestačili zírat.
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Chtěli mi vzít milované dítě!
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi vzít milované dítě!
Dalo by se říct, že jsem prožila mládí v té nejlepší době. Po revoluci se otevřelo tolik možností. Jenže já na jednu až surově doplatila. Zajímá vás, jak to všechno začalo? Bylo mi 22 a měla jsem kamarádku Karlu, která byla o čtyři roky starší. Dvakrát byla jako au pair ve Velké Británii a lákala
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
historyplus.cz
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
Vrací se do města až za tmy. Už z dáli Napoleona vítají v Brně dvě zapálené svíce v každém okně. Ne že by Moravané chtěli francouzskému císaři takto vzdát hold. Prostě jim to nařídil… Zvolit správný terén pro zásadní bitvu není jen tak, a proto Napoleon (1769–1821) objíždí v listopadu 1805 okolí Brna, aby si vyhlédl místo chystaného
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
nejsemsama.cz
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
Mnohdy až nesnesitelná bolest, která se s každým krokem jen stupňuje. Patní ostruha se může ozvat kdykoli a většinou za ní stojí nevhodná obuv, obezita, dlouhodobý tlak a přetěžování. Každodenní zátěž nohou si dříve či později vybere svou daň, ať už se jedná o otoky, křečové žíly, nebo různé výrůstky. Patní ostruha se ale řadí mezi ty nejvíc nepříjemné.
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
epochaplus.cz
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
21stoleti.cz
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se včera vydal na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky při ní bude provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je v
Může se člověk sám vznítit?
enigmaplus.cz
Může se člověk sám vznítit?
Může oheň přijít bez varování, zdánlivě odnikud a rozhořet se tak, že během chvilky je z lidského těla hromádka popela? Je spontánní samovznícení reálnou hrozbou? Americký lékař v penzi J. I. Bentl
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10