Domů     Cumae: Jeskyně, ve které působila Sibyla
Cumae: Jeskyně, ve které působila Sibyla

Podle pověsti přišla do Říma za králem Luciem Tarquiniem Superbem, jenž žil přibližně v letech 534–495 př. n. l., neznámá stařena a nabídla mu ke koupi devět knih za cenu tří set kusů zlata. Knihy mu měly odhalit budoucnost světa.

Králi se však cena zdála vysoká, a tak stařenu odmítl. Po několika týdnech za ním přišla opět a nabídla mu za stejnou cenu šest knih. I to však bylo pro krále neakceptovatelné a odmítl ji. Za nějaký čas však přišla ještě jednou a nabídla mu už jen tři knihy.

Cena však zůstala stejná. Král se v tuto chvíli zeptal, co udělala s těmi ostatními knihami, a ona mu odpověděla, že je spálila. Lucius byl však již natolik zvědav, co v knihách je, že mu je stařena neustále nabízí, že poslední trojici koupil.

Za původní cenu tak získal pouze třetinu nabízeného zboží… Ona stařena poté odešla a už ji nikdy nikdo nespatřil. Údajně to měla být známá věštkyně Sibyla z Cumae, a tak se knihám začalo říkat Sibylské knihy.

Byly uloženy do Jupiterova chrámu a hlídali je tamní kněží, kteří v nich v případě hrozícího nebezpečí hledali odpovědi, jak blížící se pohromu odvrátit. Knihy měly být zničeny při požáru v roce 83 př. n. l.

Sybilske knihy – Tarquinius
Sybilske knihy – Tarquinius

Slavná věštkyně, která se vlastním jménem jmenovala Herofilé, pocházela z Malé Asie a na bohu Apollonovi si vymohla tak dlouhý život, jehož roky měly odpovídat počtu zrnek v hromadě písku, že se stala de facto nesmrtelnou.

V době setkání s Luciem jí bylo přes 700 let, a proto si již přála zemřít, neboť byla příliš unavena životem. Apollon ji poté proměnil v šelest hlasu v jeskyni v Cumae.

Tolik pověst…

Akropolis
Akropolis

Poselství na dubovém listu

Cumae bylo v té době opevněným městem na jihozápadním pobřeží dnešní Itálie, tehdy bylo však součástí Tyrhénského království. Založeno mělo být přibližně v roce 750 př. n. l.

řeckými kolonisty z města Chalkis a postupně se z něj stalo významné obchodní středisko, protože přes něj či v jeho blízkosti procházely důležité obchodní stezky. Přibližně okolo roku 340 př. n. l.

město ovládli Římané a stalo se neméně důležitým bodem na mapě římského impéria. Zkáza města nastala až roku 1205, kdy je vyplenili a zničili Neapolitánci. Město v té době totiž podléhalo pirátům, s nimiž měla Neapol nevyřízené účty.

Zlomky tehdejší slávy se dodnes nalézají při archeologických vykopávkách v okolí. Tak zde byly objeveny například sochy, nejrůznější hrobky včetně hrobek kremačních, ale třeba i klenuté sklepy.

Pod troskami se navíc ukrývalo i několik jeskyní, z nichž jedna měla být sídlem oné slavné věštkyně – Sibyly z Cumae.

Jezero Avernus
Jezero Avernus

Nejslavnější římský básník Vergilius ve svém hrdinském eposu, nazvaném Aeneas, popsal tuto věštkyni při jejím proroctví takto:

Promění se jí rysy ve tváři i barva pleti, vlasy se jí zježí a zůstanou vztyčeny, poprsí se dme, oddychuje ztěžka a srdce jí divě bije. U úst objeví se pěna a hlas má hrozivý.

Přechází po své jeskyni sem a tam a gestikuluje, jako by chtěla z hrudi vypudit bohy.“

Knihy, které nabízela Luciovi Superbovi, sepsala, když měla vidění o budoucnosti nejen římského impéria, ale celého světa. Svá vidění jinak přezpívávala, nebo je psala na dubové listy, které nechávala u ústí své jeskyně.

Bylo, či nebylo?

A přestože byla dlouho považována za pouhý literární výplod, o němž nepsal jen Vergilius, ale i řada dalších méně známých autorů, ukázalo se, že to úplný výplod fantazie nebyl… Ve svém Pekle o ní psal na počátku 14. století Dante Alighieri, objevila se i v poezii moderního anglického básníka amerického původu Thomase Stearnse Elliota.

Sibyla z Cumae se však neobjevuje pouze v literatuře. Návštěvníci Sixtinské kaple ji mohou spatřit mezi dalšími postavami, kterými tento svatostánek vyzdobil Michelangelo Buonarroti.

Jako mnoho jiných mytických míst či postav nedala ani Sibyla z Cumae a její věštecká jeskyně spát mnoha lidem, kteří toužili její existenci dokázat.

Po její věštírně se tak pátralo již od dob středověku.

Ovšem jeskyně, která by odpovídala popisu, jak jej nastínil Vergilius, který psal o jeskyni se stovkou otvorů, se podařilo nalézt až v roce 1932 zkušenému italskému archeologovi Amedeu Maiurimu, jenž se podílel i na vykopávkách v Pompejích a Herculaneu.

Je to vlastně 132 metry dlouhá skalní chodba ve tvaru lichoběžníku, která vede ze severu na jih a na jejíž západní stěně jsou v pravidelných rozestupech vyvrtány otvory, aby dovnitř pronikalo světlo.

Chodba má vyústění do čtvercového podzemního sálu, v němž se nachází značné množství výklenků a místností, v nichž pravděpodobně Sibyla pronášela svá proroctví.

Tvar jeskyně i způsob jejího vnitřního provedení podle vědců naznačuje, že jej možná vytvořili etruští otroci v nedobrovolných službách Římanů někdy v 6. století před naším letopočtem.

Sibylina jeskyně se nachází v blízkosti dalších slavných římských jeskyní, které vedou k jezeru Avernus. Toto kruhové jezero přibližně o průměru dvou kilometrů a hluboké asi 60 metrů vytvořené v místě sopečného kráteru považovali Římané za vstup do podsvětí.

Bezpochyby k tomu přispěl i fakt, že jde o oblast sopečné činnosti a v okolí docházelo k výronům bublajícího a po síře zapáchajícího bahna.

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově dopravovaly. Přesto toto místo
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Taky se vám do ničeho nechce?
panidomu.cz
Taky se vám do ničeho nechce?
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti
Starobylé město ukryté v prachu času
epochaplus.cz
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
nasehvezdy.cz
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
Herečka Veronika Gajerová (62), kterou si diváci kdysi zamilovali hlavně v seriálu Ordinace v růžové zahradě, se prý stále potýká s velkými problémy. Už před několika lety se svěřila, že má obrovs
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
enigmaplus.cz
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
Je Země jedinou obydlenou planetou ve vesmíru? Otázka, na kterou lidstvo stále ještě nedostalo odpověď. Veškeré snahy astronomů dopátrat se důkazů života na jiných planetách zatím vycházejí naprázdno.
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
historyplus.cz
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
Dvě družstva se na hřišti perou o jeden míč. Každý tým chce vyhrát. Může jít o kteroukoli známou míčovou hru. V případě, že se k indiciím přidají Aztékové, je vše ale jasné. Půjde o hru zvanou tlachtli. Změní se po turnaji tato na první pohled zábavná polední honička za míčem v rituální oběť? Symboly, rituály
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
skutecnepribehy.cz
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
Díky dávné rodinné tragédii byly u nás Velikonoce zakázaným svátkem. Trvalo dlouhá léta, než se staly zase svátkem radosti a veselí. Od nepaměti měly pro mě velikonoční svátky temný nádech. Záviděla jsem dětem, že si mohou tento radostný jarní svátek užívat tak, jak tomu bylo na vesnici běžné. V naší rodině nejenže se Velikonoce neslavily, ale naopak se
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
epochalnisvet.cz
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic? Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
iluxus.cz
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
Bawah Reserve připomíná u příležitosti Dne Země svůj trvalý závazek k „Earth-First“ filozofii, která se významně odráží v každodenním fungování resortu a jeho celkové koncepci. Soukromý resort rozklád
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
Vejce natvrdo se skvěle hodí do různých salátů. Připravte si třeba tenhle recept na svěží jarní salát, který koncem 19. století vytvořil šéfkuchař Lucien Olivier. Potřebujete: ✿ 300 g ředkviček ✿ 2 okurky ✿ 3 brambory ✿ 1 svazek jarní cibulky ✿ 5 vajec natvrdo ✿ 1 plechovku tuňáka ✿ hrst zeleného hrášku z plechovky ✿ majonézu ✿ špetku soli ✿ čerstvou petrželku 1. Brambory uvařte
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
21stoleti.cz
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát os
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
rezidenceonline.cz
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
Apartmán v 36. poschodí luxusního mrakodrapu v New Yorku inspiroval známého fotografa Michaela Morana nejen tím, že ho obývala slavný moderátorka Oprah Winfrey. Samotný světlem zalitý prostor, poskytující výhledy na Manhattan, byl atraktivním cílem jeho objektivu. Jakmile vstoupíte do foyeru luxusního věžového domu na East 57th Street v New Yorku, uvědomíte si, že jste se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz