Radhošť v Moravskoslezských Beskydech láká na řadu turistických cílů. Ovšem to největší tajemství se možná nachází v jejím podzemí. Poznejte záhady zdejší historie.
Na vršku moravské hory Radhošť prý v předkřesťanských dobách stojí socha pohanského boha hojnosti, slunce a úrody, Radegasta. Pak ale na Velkou Moravu přicházejí kazatelé Cyril (826 – 869) a Metoděj (815 – 885) a pohanské symboly jsou postupně ničeny.
Podle staré pověsti je původní socha z vrchu Radhoště odstraněna na příkaz výše jmenovaných křesťanských kazatelů, kteří v roce 863 na Moravu přináší z byzantské (dnes řecké) Soluně křesťanství.
Socha je údajně ukryta do podzemí, které obsahuje mnoho podzemních dutin. Možná je uložen svatyně, kde ho lidé v minulosti nadále tajně uctívají.
Odbojných oveček je tu hodně
Pohanská víra je v okolí Radhoště skutečně mnohem silnější než v mnoha jiných oblastech Moravy a Čech. Zatímco jinde se poddaní ve středověku poslušně klaní křesťanskému Bohu, v okolí Radhoště se najde mnoho „odbojných oveček“, které fandí Radegastovi.
Tradice je tak silná, že je na vrchu opět v roce 1931 vztyčena Radegastova socha. A co ukrývá podzemí Radhoště? Může se tu kromě původní sochy nacházet i řada cenností, které sem lidé podle pověsti ukryli? Do rozsáhlého radhošťského podzemního labyrintu prý kdysi vede nespočet vstupů.
Avšak jen tři nebo čtyři z nich údajně končí v obrovské jeskyni s podzemní říčkou, za níž má být podivná svatyně. Jsou všechny zavalené? Je možné, že pod posvátným vrchem starých Slovanů se dosud ukrývá dávné tajemství.
Ke kopci se váže pověst o pokladu a svatyni i některé další historky. Předchozí fakta naznačují, že nemusí jít pouze o fámy! Mnoho průzkumníků se je sice pokusilo rozluštit, avšak potměšilý Radegast, který je také bohem vítězství, má zatím stále navrch.
TIP: Nedaleko Radhošťe se nachází sedlo Pustevny s mystickou historickou zvoničkou.