Domů     Švýcarsko: Země lanovek a železnic
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
od 13.10.2021
1

Švýcarsko je stát proslulý strmými alpskými vrcholy – celkem 48 z nich přesahuje výšku 4 000 m. n. m, což je vůbec nejvíce v Evropě. Místní ale pamatovali i na ty, kteří nemají dostatek sil na jejich pokoření.

Lanovek, zubaček a vysokohorských železnic je zde proto opravdu požehnaně a některé jsou staré i více než celé století.

Jen samotné svezení je nezapomenutelným zážitkem. Představte si hladkou, pohodlnou jízdu vysoko nad zemí s výhledem na zasněžené štíty hor, hluboké lesy, útulné dřevěné sruby a pasoucí se dobytek pod vámi.

Kabina lanovky je navíc zdobená blýskavými krystalky Swarovski, ze kterých až přechází zrak. Ano, i tohle je Švýcarsko.

Lanovka bez podlahy i bez střechy

Nejvýše položeným švýcarským, ale zároveň i evropským bodem, na který se dá dostat lanovkou, je Malý Matterhorn. Zdejší stanice lanovky se nachází v úctyhodné výšce 3 884 m. n. m. Minulý rok prošla lanová dráha náročnou přestavbou.

Stavět bylo možné jen v létě a materiál musel být dovážen vrtulníkem. Výsledek ale stojí za to. Kromě okolních hor se právě zde můžete kochat obložením kabin krystaly Swarovski.

Jejich podlaha se navíc během cesty zprůhlední a turistům se ukáže horské panorama přímo pod jejich nohama. Další „zážitkovou“ lanovkou je Cabrio vedoucí na horu Stanserhorn.

Ta je totiž bez nadsázky kabrioletem mezi lanovkami, chybí jí totiž střecha a funguje tak jako vyhlídková terasa. V nepříznivém počasí se mohou pasažéři schovat do nitra kabiny v nižším patře.

Nahoru lanovkou, dolů po schodech

I na největší pevninský evropský ledovec Aletsch vede lanovka. Jeho jižní část je totiž také oblíbeným lyžařským areálem, proslulým téměř nepřetržitým slunečným počasím a dobrými sněhovými podmínkami.

Nejlepší výhled na ledovec poskytuje lanovka z Fiescheralpu, která vede na 2 934 metrů vysoký Eggishorn. Pozemní lanovka vybudovaná na začátku minulého století pak vede na jinou švýcarskou pýchu:

pyramidu Niesen, která je známá svým pravidelným jehlanovitým tvarem.

Tyčí se nad jezerem Thunersee a z jejího vrcholu se můžete vydat na pěší túru, kochat se výhledem na okolní vrchy a jezero, nebo třeba i zkusit paragliding. Odvážlivci se můžou na cestě zpátky vydat po nejdelším schodišti světa, které čítá celkem 11 674 schodů.

Skleněný chodník mezi skalami

Odlehlá, ale o to atraktivnější je hora Schilthorn, z jejíhož vrcholu dohlédnete přes Bernské Alpy až k Juře, na druhé straně pak na horské dominanty Jungfrau, Eiger a Mönch. I sem vede lanovka.

Její mezistanice Birg, trůnící na mohutném skalním masivu, je oblíbeným cílem všech odvážlivců. Vede odsud totiž stezka Thrill Walk, po které se můžete vydat dolů strmou skalní stěnou.

Visutý chodník je vyrobený z ocelových roštů a skla a někde je třeba překonat úsek chůzí po laně nebo průlezem skrze drátěný tunelem. Jeho tvůrci se dušují, že návštěvníkům zde nic nehrozí, jsou totiž jištění ochranným pletivem.

A ještě jedno lákadlo Schilthorn nabízí: otáčivou restauraci, díky které si do sytosti užijete výhledů při zakusování tradičních švýcarských dobrot.

Cesta po kolejích

Nejsou to ale jen lanovky, kterými se můžete dostat na vršky Alp. Jedna z nejznámějších vysokohorských železnic je Rhétská dráha v kantonu Graubünden, jejíž nejstarší část pochází už z roku 1889 – tehdy se jí vozili pacienti sanatorií.

Dnes je nejvíce vyhledávaná mezi turisty.

Napomáhá tomu i fakt, že části tratí Albula a Bernina jsou zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO. Dráha se může pochlubit i nejvýše položenou železniční stanicí v Evropě, jíž je proslulý Jungfraujoch ve výšce 3 454 m. n. m.

Některé spoje obsluhuje nostalgická vlaková souprava, jejíž některé vagóny jsou více než sto let staré a dva z nich jsou otevřené, což jistě ocení přinejmenším všichni fotografové.

Na nejkrásnějších vyhlídkách vlak zpomaluje a cestující se tak můžou kochat výhledem.

Na výlet do Itálie i za kozorožci

Nejatraktivnější trasou je podle místních Bernina Express na trase z Churu do Tirana.

Spojuje tři zcela rozdílné regiony, a zatímco na začátku jsou převažující kulisou horské štíty, v poslední části se cestující dostanou až do severoitalského městečka Tirano, které svými úzkými kamennými uličkami přímo dýchá historií.

Také do vyšších poloh se dá dostat po kolejích, a to zubačkami. Ta nejstrmější na světě je právě ve Švýcarsku a vede na dračí horu Pilatus, tyčící se do výše 2 132 m. n. m.

Horou se táhne dračí stezka, ze které se otvírají magické výhledy na Lucernské jezero a pásmo Alp až k Černému lesu a pohoří Jura. Náročnější návštěvníci si mohou v letních měsících zarezervovat procházku po „kozorožčí safari“ na Pilatu.

Průvodce vás zavede do místní kolonie kozorožců, kde poznáte jak tato vysokohorská zvířata žijí.

Pozemní lanovky pro odvážné

Není asi překvapením, že se ve Švýcarsku nachází i nejstrmější pozemní lanovka na světě. Otevřena byla v roce 2017 a vede do vesničky Stoos. Kromě turistů slouží i Švýcarům. Pro místní jsou lanovky totiž často jedinou možností, jak se dostat do údolí.

Do té doby se prvenstvím pyšnila lanovka vedoucí k jezeru Gelmer v nadmořské výšce 1 860 m. n. m. Ačkoli tato dráha své prvenství ztratila, i po ní se vyplatí svézt, pokud tedy netrpíte strachem z výšek – nápadně totiž připomíná horskou dráhu.

Některé z vagónů jsou otevřené a mají průhlednou střechu, takže statečnost je odměněna vskutku luxusním výhledem. Vznik takzvané Gelmerbahn si vyžádala výstavba přehrady na jezeře Gelmer ve 20. letech minulého století.

Vozil se po ní náklad, v roce 2001 ale prošla rekonstrukcí a materiál nahradili odvážní turisté, kterých se do ní vejde celkem 24.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř