Domů     Švýcarsko: Země lanovek a železnic
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
od 13.10.2021
1

Švýcarsko je stát proslulý strmými alpskými vrcholy – celkem 48 z nich přesahuje výšku 4 000 m. n. m, což je vůbec nejvíce v Evropě. Místní ale pamatovali i na ty, kteří nemají dostatek sil na jejich pokoření.

Lanovek, zubaček a vysokohorských železnic je zde proto opravdu požehnaně a některé jsou staré i více než celé století.

Jen samotné svezení je nezapomenutelným zážitkem. Představte si hladkou, pohodlnou jízdu vysoko nad zemí s výhledem na zasněžené štíty hor, hluboké lesy, útulné dřevěné sruby a pasoucí se dobytek pod vámi.

Kabina lanovky je navíc zdobená blýskavými krystalky Swarovski, ze kterých až přechází zrak. Ano, i tohle je Švýcarsko.

Lanovka bez podlahy i bez střechy

Nejvýše položeným švýcarským, ale zároveň i evropským bodem, na který se dá dostat lanovkou, je Malý Matterhorn. Zdejší stanice lanovky se nachází v úctyhodné výšce 3 884 m. n. m. Minulý rok prošla lanová dráha náročnou přestavbou.

Stavět bylo možné jen v létě a materiál musel být dovážen vrtulníkem. Výsledek ale stojí za to. Kromě okolních hor se právě zde můžete kochat obložením kabin krystaly Swarovski.

Jejich podlaha se navíc během cesty zprůhlední a turistům se ukáže horské panorama přímo pod jejich nohama. Další „zážitkovou“ lanovkou je Cabrio vedoucí na horu Stanserhorn.

Ta je totiž bez nadsázky kabrioletem mezi lanovkami, chybí jí totiž střecha a funguje tak jako vyhlídková terasa. V nepříznivém počasí se mohou pasažéři schovat do nitra kabiny v nižším patře.

Nahoru lanovkou, dolů po schodech

I na největší pevninský evropský ledovec Aletsch vede lanovka. Jeho jižní část je totiž také oblíbeným lyžařským areálem, proslulým téměř nepřetržitým slunečným počasím a dobrými sněhovými podmínkami.

Nejlepší výhled na ledovec poskytuje lanovka z Fiescheralpu, která vede na 2 934 metrů vysoký Eggishorn. Pozemní lanovka vybudovaná na začátku minulého století pak vede na jinou švýcarskou pýchu:

pyramidu Niesen, která je známá svým pravidelným jehlanovitým tvarem.

Tyčí se nad jezerem Thunersee a z jejího vrcholu se můžete vydat na pěší túru, kochat se výhledem na okolní vrchy a jezero, nebo třeba i zkusit paragliding. Odvážlivci se můžou na cestě zpátky vydat po nejdelším schodišti světa, které čítá celkem 11 674 schodů.

Skleněný chodník mezi skalami

Odlehlá, ale o to atraktivnější je hora Schilthorn, z jejíhož vrcholu dohlédnete přes Bernské Alpy až k Juře, na druhé straně pak na horské dominanty Jungfrau, Eiger a Mönch. I sem vede lanovka.

Její mezistanice Birg, trůnící na mohutném skalním masivu, je oblíbeným cílem všech odvážlivců. Vede odsud totiž stezka Thrill Walk, po které se můžete vydat dolů strmou skalní stěnou.

Visutý chodník je vyrobený z ocelových roštů a skla a někde je třeba překonat úsek chůzí po laně nebo průlezem skrze drátěný tunelem. Jeho tvůrci se dušují, že návštěvníkům zde nic nehrozí, jsou totiž jištění ochranným pletivem.

A ještě jedno lákadlo Schilthorn nabízí: otáčivou restauraci, díky které si do sytosti užijete výhledů při zakusování tradičních švýcarských dobrot.

Cesta po kolejích

Nejsou to ale jen lanovky, kterými se můžete dostat na vršky Alp. Jedna z nejznámějších vysokohorských železnic je Rhétská dráha v kantonu Graubünden, jejíž nejstarší část pochází už z roku 1889 – tehdy se jí vozili pacienti sanatorií.

Dnes je nejvíce vyhledávaná mezi turisty.

Napomáhá tomu i fakt, že části tratí Albula a Bernina jsou zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO. Dráha se může pochlubit i nejvýše položenou železniční stanicí v Evropě, jíž je proslulý Jungfraujoch ve výšce 3 454 m. n. m.

Některé spoje obsluhuje nostalgická vlaková souprava, jejíž některé vagóny jsou více než sto let staré a dva z nich jsou otevřené, což jistě ocení přinejmenším všichni fotografové.

Na nejkrásnějších vyhlídkách vlak zpomaluje a cestující se tak můžou kochat výhledem.

Na výlet do Itálie i za kozorožci

Nejatraktivnější trasou je podle místních Bernina Express na trase z Churu do Tirana.

Spojuje tři zcela rozdílné regiony, a zatímco na začátku jsou převažující kulisou horské štíty, v poslední části se cestující dostanou až do severoitalského městečka Tirano, které svými úzkými kamennými uličkami přímo dýchá historií.

Také do vyšších poloh se dá dostat po kolejích, a to zubačkami. Ta nejstrmější na světě je právě ve Švýcarsku a vede na dračí horu Pilatus, tyčící se do výše 2 132 m. n. m.

Horou se táhne dračí stezka, ze které se otvírají magické výhledy na Lucernské jezero a pásmo Alp až k Černému lesu a pohoří Jura. Náročnější návštěvníci si mohou v letních měsících zarezervovat procházku po „kozorožčí safari“ na Pilatu.

Průvodce vás zavede do místní kolonie kozorožců, kde poznáte jak tato vysokohorská zvířata žijí.

Pozemní lanovky pro odvážné

Není asi překvapením, že se ve Švýcarsku nachází i nejstrmější pozemní lanovka na světě. Otevřena byla v roce 2017 a vede do vesničky Stoos. Kromě turistů slouží i Švýcarům. Pro místní jsou lanovky totiž často jedinou možností, jak se dostat do údolí.

Do té doby se prvenstvím pyšnila lanovka vedoucí k jezeru Gelmer v nadmořské výšce 1 860 m. n. m. Ačkoli tato dráha své prvenství ztratila, i po ní se vyplatí svézt, pokud tedy netrpíte strachem z výšek – nápadně totiž připomíná horskou dráhu.

Některé z vagónů jsou otevřené a mají průhlednou střechu, takže statečnost je odměněna vskutku luxusním výhledem. Vznik takzvané Gelmerbahn si vyžádala výstavba přehrady na jezeře Gelmer ve 20. letech minulého století.

Vozil se po ní náklad, v roce 2001 ale prošla rekonstrukcí a materiál nahradili odvážní turisté, kterých se do ní vejde celkem 24.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu