Domů     Japonsko: Země, kde se setkává nové s tradičním
Japonsko: Země, kde se setkává nové s tradičním
od 14.10.2021
1

Dechberoucí, inspirativní a odlišné. Přesně tak bychom mohli charakterizovat jednu z perel naší planety. Japonsko láká cizince od nepaměti. Dříve platilo, že jeho taje a krásy dobudou jen ti nejodvážnější. Dnes je Země vycházejícího slunce přístupnější.

A to je dobře, protože o Japonsku se nedá jen číst. Japonsko je něco, co musíte zažít na vlastní kůži.

Osobitá kultura země vycházejícího slunce na vás dýchne na každém kroku. Není snad jiné místo, kde by se tolik protínaly tradice a zvyky s moderním způsobem života.

Prožitek jinakosti umocňuje i nespoutaná krajina Japonska – kdo by si nevzpomněl na posvátnou majestátní horu Fudži, jež se nestala symbolem země náhodou. Nehostinná pohoří se střídají s údolími, která velkoryse poskytují místo pro život japonských obyvatel.

V neposlední řadě dokreslují obraz Japonska města, jejichž rytmus tepe mnohem rychleji než kdejaká evropská metropole. Přesto v nich najdete i nespočet oáz klidu, jež vám učarují a dovolí na chviličku odpočinout mysli i unaveným nohám.

Téměř neporazitelné

Ze všech zemí asijského regionu si právě Japonsko zachovalo svou historickou ojedinělost.

Možnost vyvíjet se bez výrazných vnějších vlivů a přejímat jen to, co samo uzná za vhodné, umožnila státu skládajícího se ze čtyř hlavních ostrovů (Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó) a pásu malých ostrůvků poloha vůči pevninské Asii.

Od pevniny jej dělí Korejský a Cušimský průliv a k jejich překonání je třeba zdolat bezmála 170 kilometrů. Navíc obyvatelé ostrovů dokázali velmi zdatně vzdorovat čínské invazi i evropským kolonialistům v 19. století.

Uzavřenost před okolním světem byla narušena až s přicházející předzvěstí druhé světové války.

Všudypřítomné chrámy a svatyně

Japonsko si během staletí ponechalo své tradice a hodnoty, i když některým cizím vlivům svou náruč otevřelo.

Není tedy divu, že v japonské kultuře hraje prim šintoismus coby tradiční japonské náboženství úzce spjaté s císařskou rodinou, ovšem velmi silné místo zaujal také buddhismus, který se na ostrovy dostal z Číny přes Koreu v 6. století.

Díky tomu je ostrovní země doslova protkána šintoistickými svatyněmi a buddhistickými chrámy, které volají po návštěvě. Snad nejkrásnější ilustrací japonské preciznosti a úcty k tradici je svatyně Icukušima ležící na maličkém ostrůvku Mijadžima.

Krása a jedinečnost tohoto místa tkví v přístupu na ostrov, jenž byl dlouho krokům smrtelníků zapovězen. Na posvátný ostrov totiž nesměla vstoupit lidská noha a jediným místem, kde se mohl smrtelník pohybovat, je právě svatyně Icukušima.

Tokyo
Tokyo

Brána zasazená do moře

Japonci si se složitou situací poradili po svém. Aby mohli obdivovat krásu Mijadžimi, vztyčili kousek od břehu onu nejznámější bránu Torii. Dřevěná kráska ladně se vznášející nad hladinou moře slouží jako pomyslný vstup do svatyně.

Ta je usazena na dřevěných pilířích, jež během přílivu omývají mořské vlny, v kterých se pak zrcadlí temně rudé sloupy budovy. Rudá barva není zvolena náhodou, má svatyni ochránit před ďáblem.

Při pohledu na unikátní stavbu asi nikoho nepřekvapí, že byla zapsána mezi památky Světového dědictví UNESCO. Uličky malého městečka na ostrově jsou lemovány nejrůznějšími obchůdky, kde kromě suvenýrů najdete i místní dobroty.

Nejznámější jsou koláčky momidži mandžú ve tvaru javorového listu, které jsou plněné všelijakými příchutěmi včetně džemu z fazolí azuki a vaječného krému.

Další oblíbenou pochoutkou jsou ústřice asari, jež místní důchodci po odlivu sbírají přímo na pobřeží ostrova.

Kjóto, nebo Tokio? Obě!

Ostrov Mijadžima se svatyní Icukušima má pro Japonce zvláštní význam, ovšem míst k rozjímání, odpočinku a k očistě ducha najdeme v zemi nespočet. Říká se, že každý cestovatel by určitě neměl vynechat dvě města.

První z nich je to hlavní – Tokio – ne nadarmo se mu říká město měst. Jestli jste příznivcem nejmodernější architektury, toužíte vidět onen pověstný ruch velkoměsta a kolébku západního způsobu obchodování, pak Tokio musíte navštívit.

Zato historické město Kjóto nabízí poněkud klidnější podívanou. Kulturní centrum Japonska má svébytnou atmosféru v každém ročním období a k objevování lákají více než dva tisíce chrámů a svatyní, tři paláce a desítky zahrad.

Snad nejznámějším místem je Kinkakudži neboli Zlatý pavilon, který byl postaven na konci 14. století. Stejně skvostný je i pavilon, jenž je mezi turisty znám jako stříbrný – Ginkagudži – s nejkrásnější zahradou v celém Kjótu.

Pupek gastronomie

Japonsko vyniká v ještě v jedné věci a tou je kuchyně! Za vyhlášenými delikatesami si udělejte výlet do Ósaky, přístavního města na ostrově Honšú. Někdejší hlavní obchodní uzel je dnes pupkem japonské gastronomie.

Věřte, že ve čtvrti zvané Dótombory rozhodně nezůstanete o hladu. Pochutnáte si na místních delikatesách, které připravují kuchaři přímo na ulici, a vy si tak kromě plného žaludku odnesete i vzpomínku na skvělou podívanou.

Spokojenost dovrší i fakt, že bezesporu kulinářský zážitek nijak nezruinuje vaši peněženku, menší jídlo do ruky nebo plnohodnotný pokrm vás vyjdou na 300 až 600 jenů, což je v přepočtu zhruba 65 až 130 korun.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Přední příčky podle kvality ubytování a stravy obsadily v hodnocení Čechů středomořské destinace, mnohem barvitější je kategorie okolí hotelu. V celkovém hodnocení, tedy při zohlednění všech klienty recenzovaných parametrů, jasně vede Turecko a Řecko . Na první a druhé příčce se umístily resorty v Beleku a Side, městech na jihu Turecka od sebe vzdálených jen asi 40 kilometrů. S bezpočtem staroř
Dovolená v Rakousku láká na hory, jezera, bohatou historii i moderní kulturu. Co si nenechat ujít? Vyrazit můžete do méně známých míst i turisticky velmi oblíbených lokalit, tak si pojďme pár z nich představit. Jestli vás to táhne na jihozápad Rakouska, pak jsou cíle vaší dovolené jasné. Vydejte se do Salzburgu přes Linz. Poznáte nejen krásná města a úchvatné památky, ale navštívíte i jedinečno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl