Domů     Zámecký park ve Vlašimi: Tři brány do přírodního ráje
Zámecký park ve Vlašimi: Tři brány do přírodního ráje

Stačí ujet pouhých šedesát kilometrů od Prahy a ocitneme se v místě, kde osvícení zámečtí pánové kdysi vytvořili přírodní park, krásnější než příroda sama. A navíc je plný překvapení.

Při hledání trasy dalšího výletu nahlédněme do šestnáctidílného naučného spisu Topografie království českého, jehož autorem byl v roce 1788 významný kněz a historik Jaroslav Schaller.

„Vlašimský park svou krásou vyniká nad všechny ostatní parky v Čechách,“ napsal tento znalec české země. A pokud by nám snad dobrozdání tohoto vědce nestačilo, můžeme přidat ještě další názor.

Hudební skladatel Bedřich Smetana si totiž na přelomu 30. a 40. let 19. století po návštěvě Vlašimi poznamenal do deníku, že vlašimský zámecký park je jedním z nejkrásnějších, které kdy viděl. Tak se společně vydejme si slova těchto dvou pánů ověřit na vlastní oči.

Vlašimská brána
Vlašimská brána

Zabydlel se tu i arcibiskup

Vlašimský zámek měl v dějinách několik podob, od původního gotického hradu z počátku 14. století až po renesanční objekt o tři sta let později.

Sídlil tu třeba slavný druhý pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, ale dnešní podobu vtiskl areálu až rod knížat z Auerspergu v průběhu 18. a 19. století.

Dnes v zámku sídlí Muzeum Podblanicka včetně expozice o tradici střelectví a zbrojařství a trofejí exotických zvířat.

Samozřejmě si můžeme muzeum prohlédnout a zaskočit třeba i do sklepení, do zámecké kaple z roku 1771, nebo vystoupat na věž s pozoruhodným výhledem, ale pokud chceme potvrdit slova pánů Schallera a Smetany o kvalitách zdejšího parku, budeme muset ven.

Žádné hradby ani příkopy!

Park neobklopoval vlašimský zámek vždycky. Pravda, bývala tu tradiční obora, ale ta se skrývala za hradbami a rozlohou se dnešnímu parku nemohla rovnat.

Karlu Josefovi Auerspergovi a jeho ženě Marii Josefě už bylo přes padesát, když se rozhodli pro radikální změny. Začali tím, že nechali zbourat hradby a zasypat příkopy a otevřeli tak oboru volné přírodě.

Rychle si uvědomili, že ten kousek krásné krajiny s vinoucí se řekou Blanicí a členitým terénem včetně mohutných skalisek s až čtyřicetimetrovým převýšením má obrovský potenciál.

Všude roste něco krásného

Koryto řeky čekaly úpravy, a v nejširším místě dokonce vzniklo jezero s ostrůvkem. Auespergovi protkali svůj vznikající park důmyslnou sítí vycházkových cestiček a měli také štěstí na zahradníky.

Přednost dávali svým oblíbeným dubům a topolům, ale přibývala i další zeleň, která díky členitému území s odlišnými podmínkami mohla být opravdu pestrá.

Přírodovědně cenný anglický park o rozloze 70 hektarů s květnatými loukami, skalami i stinnými lesními porosty nabýval na kráse a jako přírodně krajinářský celek s průhledy a promyšlenou skladbou dřevin byl už za Auerspergových časů považován za nejkrásnější svého druhu v Čechách.

Kousek středočeské Číny

O popularitu parku se ovšem nestaraly jen stromy a keře. Majitelé venkovní prostor osadili mnoha tehdy oblíbenými romantickými stavbičkami, které se před očima návštěvníků objevovaly v tichých zákoutích mezi zelení.

Ne všechny se dochovaly dodnes, a tak si už neužijeme například mešitu, obelisk, umělou jeskyni nebo Amorovu svatyni. Některé ale park krášlí do dnešních dnů.

Zřejmě nejslavnější stavbou vlašimského parku je pestře malovaný a filigránsky zdobený Čínský pavilon, stavba kruhového půdorysu stojící na mohutných sloupech. Vstupovalo se do něj originálním způsobem po křehce působícím můstku ze sousední věže.

Dnes už je věž tatam a na ochoz vede schodiště z přízemí. Interiér byl zařízen v čínském stylu, nechyběly porcelánové figurky či skleněný zvon a vše doplňoval zpěv ptactva z okolních voliér.

Kam se poděl ten nábytek?

Jen o kousek dál čeká na návštěvníka romantický Starý hrad, pseudogotická stavba, v níž si kníže Auersperg pro své hosty přichystal kratochvíli v podobě nábytku, zajíždějícího pomocí skrytých pružin do otvorů v podlaze.

Tento pohled už je současníkům sice odepřen, ale Starý hrad po rekonstrukci i tak láká k návštěvě. Tím spíš, že uvnitř najdeme expozici s rytinami dokládajícími podobu zámeckého parku před staletími.

Házet knedlíky se nevyplácí

Pokud si dáme práci a zavítáme do odlehlejší části parku, možná nás překvapí socha, tyčící se na skalním masivu nad srázem nad údolím Blanice.

Kamennému muži vrhajícímu cosi do údolí se říká Samson a vztahuje se k němu legenda, podle níž se jednalo o vzteklého obra, kterému jeho manželka uvařila k obědu knedlíky. Ty ale Samsonovi nechutnaly, a tak je začal po nešťastné kuchařce rozlíceně házet.

Za neúctu k ženě a za bezbožné plýtvání jídlem na místě zkameněl. Pokud Samson svýma strnulýma očima vidí, pak mu alespoň malou útěchou může být, že právě z těchto míst se otevírá snad nejkrásnější pohled na zámecký park.

Vstupte, odkud je vám libo

Zámecký park je natolik rozlehlý, že se svými okraji dotýká i okolních obcí. Toho využili architekti, když v polovině 19. století vystavěli trojici novogotických vstupních bran, nazvaných podle daného místa.

V centru města na dohled od zámku tak stojí brána Vlašimská, na jižní straně pak brána Znosimská a na severní Domašínská. Všechny v nedávné době prošly rekonstrukcí.

Obě vzdálenější nabízejí návštěvníkům parku vítané občerstvení, Vlašimská brána se stala sídlem Podblanické galerie, představující díla umělců zdejšího regionu.

Na jejích zdech si můžeme povšimnout nejen velkého erbu rodu Auerspergů, ale i třinácti menších rodových znaků majitelů vlašimského panství.

Jedna vstupenka pro všechno

Na prohlídku Vlašimi se vyplatí vyhradit si více času a město takový nápad samozřejmě jenom podporuje.

K dispozici pro návštěvníky je totiž zvýhodněná společná vstupenka, která opravňuje nejen ke vstupu do zámeckého muzea, ale také se díky ní můžeme vydat na podrobnější prohlídku parku s průvodcem.

Děti pak jistě ocení, že na stejnou vstupenku se dostanou i do vlašimské paraZoo, expozice zdejší Záchranné stanice pro živočichy. Nemusíte se do ní trmácet daleko – je totiž přímo naproti Vlašimské bráně do zámeckého parku.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz