Upoutávka ×
Domů     Silbury Hill: Opravdu je to jen umělý kopec?
Silbury Hill: Opravdu je to jen umělý kopec?

Pravidelný komolý kužel, rozprostírající se na rozloze přibližně 2,1 hektaru, leží přibližně 25 kilometrů severně od legendárního Stonehenge.

Uměle navršený kopec Silbury Hill, který dosahuje do výšky 40 metrů a má v průměru 165 metrů, vznikl přibližně před 4500 lety. Na jeho stavbu bylo spotřebováno přibližně 250 000 metrů krychlových materiálu.

Pravidelný komolý kužel byl vystavěn v několika na sebe navazujících etapách. Na podklad vytvořený ze štěrku byly postupně přidávány vrstvy hlíny a křídy, které stavitelé odebírali v blízkém okolí a také v příkopu, jímž je celý umělý kopec obehnán.

Hlavní záhadou, která je s lokalitou Silbury Hill spojena, je fakt, že dodnes není zcela přesně známo, proč byl pahorek vlastně vybudován a k jakému účelu primárně sloužil.

Na vrcholku kopce je plošina, jež má v průměru přibližně 30 metrů, ale podle nezpochybnitelných stop je jasné, že byla vytvořena v době, kdy kopec existoval již dlouhou dobu.

Patrně až ve středověku a sloužila zřejmě jako hláska či pozorovatelna, neboť jsou patrné zbytky jakési stavby.

Historicky doložené jsou však jen některé kusé informace.

Nezpochybnitelným důkazem o značném stáří stavby jsou zbytky Římany vybudované silnice, které byly objeveny v roce 1867. Kvůli kopci totiž vytváří poměrně ostrou zatáčku, takže je jasné, že tu pahorek stál již v době, kdy Římané podnikli na britské ostrovy invazi. A to bylo na přelomu letopočtu.

Zatím se archeologům nepodařilo dokázat, že by Silbury Hill měl obdobnou funkci jako egyptské pyramidy a že by tedy byl pohřební stavbou, sloužící k uložení ostatků významného vladaře.

Ani žádné pozůstatky naznačující, že by se mohlo jednat třeba o náboženské obětiště, se dosud neobjevily.

Lidé se začínají zajímat

První pokusy o skutečně vědecký průzkum kopce, který z okolní krajiny doslova trčí, spadají již do 17. století. Tehdy se uskutečnily první výkopové práce s účelem zjistit podstatu pahorku a poodhalit jeho původ a vznik.

Během vysazování stromů na vrcholku Silbury Hill byly v roce 1723 nalezeny lidská kostra a koňská uzda. Podle všech indicií se však nejednalo o pohřeb, kvůli kterému byla mohyla navršena, ale uskutečněný později, kdy kopec již dávno stál.

První skutečně vědecky podložené archeologické vykopávky se uskutečnily již v roce 1776. Tehdy se skupina horníků, vedená generálporučíkem Hughem Percym, druhým vévodou z Northumberlandu, prokopala skrz kopec vertikálně od vrcholku až k jeho podstavě.

Po takřka 70 letech, v roce 1849, následoval další vrt, tentokrát horizontální, který prochází od kraje až do středu pahorku.

V letech 1867 a 1886 se uskutečnily další výkopové práce, ale ani ty žádný hmatatelný důkaz o důvodech výstavby Silbury Hill nepřinesly.

K podrobnému výzkumu se pak vědci vrátili až v 60. letech 20. století. Tehdy profesor prehistorické archeologie Richard John Copland Atkinson objevil v nánosech Silbury Hill pozůstatky hmyzu. Konkrétně šlo o okřídlené mravence.

Díky tomu určil, že stavba musela být zahájena v době mravenčího rojení, tedy na konci července či v srpnu. Navíc se mu podařilo nalézt v jednom z tunelů zbytky pazourkových nástrojů, které odkazují k době neolitu.

Nejpřesněji se zatím podařilo datovat vznik kopce díky náhodě. V roce 2002 se po dlouhotrvajícím dešti propadla štola z roku 1776. Při seismickém průzkumu, jenž měl zjistit, zda nehrozí další propad, narazili vědci na fragment parohu.

Při radiokarbonovém výzkumu se ukázalo, že Silbury Hill byl postaven někdy v rozmezí let 2490–2340 př. n. l. O pět později byly navíc na úpatí kopce odkryty pozůstatky římské vesnice.

Teorie jsou, ovšem bez důkazů

Kromě přesného určení doby vzniku Silbury Hill nedává vědcům spát ani důvod jeho vzniku.

Ve 30. letech 20. století přišel James Rendel Harris s tvrzením, že jde o obdobu pyramid v Gíze a kopec vybudovali starověcí Egypťané, kteří putovali světem a čas od času někde postavili pyramidu.

Ovšem představu, že by se světem potulovala parta dělníků, kteří by „z dlouhé chvíle“ stavěli pyramidy, odmítli Harrisovi kolegové krátce poté, co s touto neobvyklou teorií přišel.

Nejobyčejnější teorie vzniku operuje s možností, že kopec byl navršen jako důkaz bohatství lidí, kteří v jeho okolí žili. Dnešními slovy řečeno o jakousi atrakci, která měla přilákat pozornost k bohatému kraji.

Poněkud svéráznější, i když ne úplně nesmyslnou se v tomto světle jeví teorie, že Silbury Hill vznikl proto, aby jeho tvůrci „trumfli“ stavitele Stonehenge, které leží skutečně velice blízko.

Pravděpodobně by vypadal i názor, že jde o astronomickou observatoř, kdyby však podmínky pro astronomická pozorování nebyly v místě více než nevhodné, a navíc se nepodařilo objevit žádnou souvislost s jakýmkoli nebeským úkazem či postavením planet a hvězd.

Archeologové rovněž nesouhlasí s teorií o uměleckém záměru vztaženém ke kultu plodnosti, kdy měl pahorek být součástí obřího zobrazení matky bohyně. V okolí se totiž nenachází nic, co by jen vzdáleně připomínalo jakékoli pokračování výtvoru.

Legendy tvrdí, že by v kopci měl být ve zlatém hrobě pohřben zlatý jezdec. Žádný z vrtů či tunelů v nitru vrchu však nenarazil ani na sebemenší stopu něčeho podobného.

Temnější pověsti pak Silbury Hill považují za obětiště, kde druidové přinášeli lidské oběti, které měly utišit hněv bohů. Ale po jakémkoliv, byť sebemenším masakru, se nepodařilo najít žádnou stopu.

Buď tedy druidové místo činu vždy pečlivě uklidili a v ničem se tedy nepodobají svým vzdáleným náboženským kolegům z řad mayských kněží, nebo, a to je pravděpodobnější, se zde žádné rituální vraždy nekonaly.

Počátkem 20. století přišel Moses B. Cotsworth s názorem, že by Silbury Hill mohl být středem obřích slunečních hodin. Na vrcholku měl stát 30 metrů vysoký stožár vrhající do okolní krajiny stín, a určující tak, kolik je hodin.

Jenže logické argumenty profesora archeologie Haryho Aubreye Woodruffa Burla hovoří proti.

První je, že tehdy stromy sice mohly dorůstat do 30 metrů, ale rozhodně by nebyly naprosto rovné, aby mohly sloužit jako „ručička“, druhá naznačuje, že pokud by strom přeci jen byl krásně rovně rostlý, vážil by při výšce 30 metrů minimálně 20 tun a s tím by si tehdejší stavitelé nebyli schopni poradit.

Nejvážnější námitka proti je však ta, která říká, že stín vrhaný z takové výšky pouhým jedním kmenem by byl tak nepatrný a rozptýlený, že by vlastně neukazoval vůbec nic…

Foto: PX FUEL, Creative Commons, volné dílo, neznámý autor (všechny kresby)

Foto:
Související články
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Kalendář akcí
duben 2025
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
nejsemsama.cz
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
Po krachu dvou vztahů jsem sestře řekla, jak vidím svoji budoucnost. Moje první manželství nemělo moc dlouhé trvání. Jakmile jsem pochopila, že muž, kterým jsem se nechala okouzlit, je ve skutečnosti slaboch, lhář a podvodník, upalovala jsem ze vztahu třetí kosmickou rychlostí. Dvakrát jsem se spálila S dalším vztahem jsem si rok počkala – a
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
panidomu.cz
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
epochaplus.cz
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
21stoleti.cz
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ vyzvaly své členy, aby publikovali otevřený dopis, který se týká ochrany autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI.
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
skutecnepribehy.cz
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to
Ohrozila silvestrovská satira volby?
historyplus.cz
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře. Spisovatelé
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
nasehvezdy.cz
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
Patří mezi manželské stálice. Herecký pár Lenka Vlasáková (52) a Jan Dolanský (47) si prošel nejednou manželskou bouří, dosud se jim ale všechny podařilo ustát. Pokud ale někdy řešili opravdu něco
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
enigmaplus.cz
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
Situace, kdy se neviditelné entity projevují prostřednictvím různých přístrojů, jsou podle současných záhadologů stále častější. První vlna takových případů se objevuje s příchodem televize do běžných
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz