Domů     První sníh v karavanu? Není problém! Aneb jak si užít netradiční cestování mimo sezónu
První sníh v karavanu? Není problém! Aneb jak si užít netradiční cestování mimo sezónu
od 19.12.2021
1

S koncem podzimu spadla s většinou listí i hladina rtuti teploměru pod komfortní hodnotu. Motorkáři s povzdechem zazimovali své stroje a nostalgicky prohlížejí fotografie z letních cest.

Zdá se, že mimosezóna – od začátku října do konce dubna – přeje pouze vnitřním aktivitám nebo lyžování. Milovníci asfaltu a dobrodružnější svobodné turistiky mají prostě utrum. Opak je ale pravdou, karavaning se dá provozovat celý rok!

Zážitek z jízdy a kempování tak dostanete jako takzvané dva v jednom. Jak si ale karavaning užít mimo letní sezónu? Je to jednoduché, stačí si dát pozor na pár maličkostí.

„Po letošní sezóně asi už všichni vědí, že cestování obytkou je velmi populární formou trávení dovolené a objevování nových míst. A dává to smysl.

Svoboda jízdy s autem bez nutnosti shánět hotel, vlastní kuchyňka, toaleta, topení – a to vše v blízkosti míst, jaká si jen dovedete představit. Co ale na podzim a v zimě?

Podle mě nabízí období od října do dubna spousty příležitostí vidět turistické a přírodní cíle ze zcela jiné perspektivy. Nové barvy, odliv turistů, příliv klidu.

Byla by zkrátka škoda tuto část roku opomenout a nechat si zajít své cestovatelské choutky,“ říká CEO Campiri Lukáš Janoušek.

Výrazné plusy, zanedbatelné minusy

Prázdnější cesty a vyhlídková místa, nižší náklady spojené s lokálními gastronomickými zážitky i pronájmem samotného vozu a celkově uvolněnější atmosféra – takový je karavaning mimo sezónu.

„V neposlední řadě má člověk při cestování obytkou v období od října do dubna mnohem větší klid. Je ale třeba zmínit, že na vás čeká o něco méně ‚mimokaravanových‘ aktivit. Co bývá v létě otevřené, může být nyní zavřené a naopak.

Proto pečlivě plánujte cestu, destinaci i zastávky tak, abyste si celý výlet opravdu užili. Na druhou stranu karavaning nestojí jen na destinaci, ale i na samotné cestě a času ve voze či jeho okolí.

A proč si vlastně jen neužít tichý večer pod dekou s výhledem, který si sami vyberete,“ komentuje Janoušek.

Zároveň v dnešní době už se člověk nemusí spoléhat na bichle v podobě autoatlasů, map a nejrůznějších bedekrů. V chytrém mobilu si může každý jednoduše naklikat celou trasu.

Stačí k tomu některá z populárních aplikací, třeba Google Maps, Mapy.cz, TomTom, MyDrive, Park4Night, nebo webový portál ViaMichelin. Ty už vám skrze různá doporučení samy navrhnou, která cesta je nejekonomičtější, nejkratší nebo nejzajímavější.

Jak ale všichni víme, není moudré se spoléhat na jediný zdroj. Proto doporučujeme veškeré informace o atrakcích či vyhlídkách ještě jednou ověřit na jiných portálech.

Že je pod nulou? Nevadí

Strávit mrazivou noc v obyčejném osobním autě je téměř sebevražda. Pokud nezmrzne auto, zmrznete v něm pravděpodobně vy. Dobře, to trochu přeháníme, ale příjemné to rozhodně nebude. Osobáky prostě nejsou připraveny na dobrodružství mimo sezónu.

Existují samozřejmě i podomácku vyrobená řešení, která z dodávky udělají něco trochu obytnějšího, ale ani tady to není v zimě zrovna procházka růžovým sadem. Nad čím v létě na horách mávnete rukou, představuje v chladnějším počasí doslova horor.

Profukující štěrbiny, absence izolace a možnost, že vám zamrzne nádrž, je ve chvíli, kdy okolo panují minusové teploty a zuří vánice, mírně řečeno nepříjemné. Nic z toho se vám ale s moderní obytkou nemůže stát.

„Naštěstí jsou tu možnosti, které vám cestování mimo sezónu usnadní natolik, že si je zamilujete a možná už ani nebudete chtít jinak. V nabídce Campiri najdete modely, které jsou zcela připraveny i na nejnáročnější dobrodružství.

Pokud plánujete zimní výlety do teplot nižších než -10 stupňů, můžete si na naší platformě dokonce vyfiltrovat vozy s takzvaným zimním paketem, tedy obytky disponující vyhřívanou nádrží, zimními pneumatikami nebo i sněhovými řetězy.

Navíc má většina našich modelů dvě plynové bomby pro větší pohodlí nebo možnost zatopit si, i když vůz zrovna není připojen k elektrické síti. To obytňáku dodává tolik potřebnou nezávislost,“ přidává Janoušek.

Myslete na energii

Abyste si jedinečnou atmosféru nepokazili, pamatujte, že na čtyřech kolech vám v zimě baterie a plyn na vyhřívání karavanu vydrží podstatně méně než v létě.

Ze dvou až tří dnů provozu na baterii je rázem jedna noc a v případě plynu vám rezerva místo dvou až tří týdnů vydrží tři až pět dní.

Navíc pokud elektrický okruh zastaveného vozu jede pouze na baterii (tedy bez běžícího motoru), nebudou vám fungovat 230V přípojky, ale pouze 12V USB přípojky, které jsou například na nabíjení notebooků nedostačující. Zvládnou jen mobil nebo drobnější elektroniku.

Správný vůz není vše

Správný výběr neomezujte ale pouze na vůz, je nutné počítat s tím, že mimo sezónu musíte změnit i chování na cestách. Myslet je potřeba zejména na nezpevněné cesty, na které nikdy nenajíždějte, pokud pršelo nebo pršet má. Pečlivě proto sledujte počasí.

Plně naložený karavan může vážit až tři a půl tuny a až na výjimky má náhon na přední kola. Ve sněhu proto dávejte velký pozor, zejména do větších kopců. Mohlo by se vám stát, že se z vašeho vozu snadno stanou sáně.

A pokud hledáte off-road zážitek, raději si místo karavanu půjčte teréňák na jednorázovou vyjížďku.

Pozor ještě na jednu věc. Cestu i vybavení plánujte tak, že budete většinu nocí trávit mimo kempy a stellplatzy takzvaně na divoko. Většina letovisek je logicky uzavřená pro nedostatek turistů, ale najdete i taková, která mají celoroční provoz.

S sebou si samozřejmě vezměte všechno, co potřebujete pro přežití v nižších teplotách. I když mají karavany veškerý komfort, je lepší, když budete připraveni na případy, kdy se rozhodnete zažít dobrodružství mimo vyhřátou kabinu,“ uzavírá Janoušek.

Foto: CAMPIRI

Foto: CAMPIRI
Štítky:
reklama
Související články
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
6.4.2024
Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět. V ob
3.4.2024
Pivovarnictví má v Plzni dlouhou tradici. První piva se zde začala vařit ihned po založení města v roce 1295. Český král tehdy udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné. Privilegium vaření piva, finančně velmi výnosné, povolovalo držiteli prodávat pivo v jeho vlastním domě. Svrchně kvašená piva však měla velmi proměnlivou kvalitu. Výtky ohledně jejich nevalné úrovně došly tak daleko, že v r
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude