Domů     Hrad Velhartice: Skrýš pro korunovační klenoty
Hrad Velhartice: Skrýš pro korunovační klenoty

Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody.

Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z Velhartic, komorník Karla IV. a jeho věrný průvodce na cestách.

Hrad potom stejně jako Buškova významná funkce přešel na syna Buška mladšího, který se pak stal doslova královou pravou rukou. Ostatně je to právě on, o kterém psal Jan Neruda, že spolu s králem Karlem pili mnohou číši spolu.

Vítejte u nás v ráji

Hrad na ostrohu nad říčkou Ostružnou zpočátku tvořily jen dřevěné stavby obehnané hradbami, ale pak se majitelé rozmáchli k velkému stavebnímu výkonu.

V polovině 14. století totiž přibyly hned dvě nejvýznamnější části Velhartic, které dodnes tvoří jádro areálu a jsou unikátní nejen v domácím, ale i v evropském měřítku.

Především byla na nejvyšším místě hradní skály postavena gotická budova, které se začalo říkat Severní palác nebo také Rajský dům, protože se v něm mělo žít jako v ráji. Dostal neobvyklý půdorys písmene D a byl určen k bydlení hradního pána. Ovšem kromě přízemí, které sloužilo jako sýpka.

Živá učebnice stylů

Dnes Rajský dům vypadá jako homogenní kamenný blok, ve své době bylo ale kamenné pouze obvodové zdivo a vnitřní konstrukce zůstávala dřevěná.

Milovníci architektury si na něm mohou oživit změny stavebních stylů v průběhu dějin, protože například okna na něm najdeme jak nejstarší sdružená, tak pozdější obdélníkové otvory až po moderní okna se středním kamenným sloupkem.

Putna zažene všechny nepřátele

V té době si také majitelé uvědomili, že přišel čas poněkud posílit obranyschopnost hradu. Zvlášť severozápadní strana se zdála být až příliš odkrytá případným obléhatelům.

A tak na strategicky nejvhodnějším místě vyrostla masivní kamenná věž, které se podle její podoby s nádobou na vodu začalo říkat Putna.

Její zdivo, silné až dva a půl metru, bylo připraveno odolávat ostřelování a z bezpečnostních důvodů do ní byl přístup pouze ve výši druhého patra. Dnešní vstup z nádvoří pochází až z mnohem pozdější doby. Ovšem přístup architekti vyřešili vskutku originálně.

Mezi Rajským domem a Putnou vystavěli speciální most se čtyřmi lomenými oblouky, který nemá v hradních areálech střední Evropy obdoby. Je 32 metrů dlouhý, tři metry široký a jeho výška dosahuje téměř deseti metrů.

Odvážlivci na padacích mostech

Chodník vedoucí mezi oběma stavbami ale ani k jedné z nich nedoléhal. Na obou koncích byl přerušen padacími mosty, které měly zastavit případné dobyvatele. Hrad tak byl připraven na obě varianty neúspěšné obrany.

Pokud bude dobyta Putna, stáhnou se obránci do Rajského domu, pokud nepřátelé obsadí nádvoří a zbytek hradu, je možné Putnu proměnit v poslední baštu odporu.

Dřevěné lávky byly tři metry dlouhé, široké jen metr a neměly zábradlí, takže přejít je i v době míru znamenalo projevit značný kus odvahy. Vyzkoušet si to můžeme ostatně i dnes na vlastní kůži.

Na rozdíl od středověkých obyvatel však máme naštěstí k dispozici bezpečnostní záchytné sítě, napnuté pod můstky.

Trezor pro samotného krále

Jak se zdá, bezpečnost byla úspěšně vyřešena a Velhartice budily důvěru i v nejvyšších kruzích. Jinak by se sotva mohlo stát, že v 15. století, za vlády Jiřího z Poděbrad, tu na celých šest let našly skrýš české korunovační klenoty.

Kromě Karlštejna se této cti žádnému jinému českého hradu nedostalo. Pomoci Putně s obranou měla také nová hradba, přecházející v hluboký suchý příkop tesaný ve skále, opět s dřevěným padacím mostem.

Zvýšený pocit bezpečí pak vedl k dalšímu stavebnímu rozmachu, díky kterému můžeme obdivovat třeba dvouštítovou budovu pivovaru, dnes využívanou k interaktivním expozicím a výstavám.

Za vlády plukovníka Poberty

Majitelé Velhartic se střídali a po bitvě na Bílé hoře nastalo vojevůdcovské období.

Pánem na Velharticích se nejprve stal císařský generál španělského původu a pražský guvernér Baltasar Marradas, po něm hrad získal plukovník Martin de Hoeff-Huerta, pro změnu původu nizozemského.

Ten roku 1627 Velhartice rozšířil o renesanční palác, dnes známý jako Huertovo křídlo.

Huerta proslul tvrdým zacházením s poddanými, které podle mnoha legend často nevybíravým způsobem připravoval o majetek, ostatně ujala se pro něj přezdívka Poberta, a navíc se zařekl, že všechny obyvatele z kraje přivede z podobojí zpět pod katolickou víru.

Až na konci života se alespoň trochu vykoupil tím, že na svém panství zrušil robotu.

I na hradě se hrají hry

Hrad v následujících staletích spíš chátral, i když ještě po druhé světové válce sloužil jako státní rekreační středisko. Teprve od 80. let se začal postupně renovovat a otevírat veřejnosti a dnes už je vyhledávaným turistickým cílem.

Dnešní Velhartice nabízejí dvě zcela odlišné prohlídky podle toho, o jakou část bohaté historie hradu se návštěvník zajímá.

Může si vybrat trasu specializovanou na stavební vývoj areálu, v jejímž rámci projde nejen Putnu a Rajský dům včetně oněch vratkých lávek na spojovacím mostě, ale uvidí také sklepy, cisternu na vodu či hradní spižírny.

Pokud ovšem máme raději detaily ze života šlechty, pak pro nás bude vhodnější okruh nazvaný Renesanční zámek, který seznamuje se životem na hradě v polovině 17. století.

Čeká tak na nás rodinná místnost, šatna šlechtičny, komůrka komorné, jídelna, herna, taneční sál nebo lovecká chodba. Dozvíme se i leccos o hrách, které obyvatelé hradu v dlouhých chvílích hrávali.

Nástup malých lukostřelců

Odpočinout si pak můžeme v sále pod zámeckým křídlem, kde je k dispozici audiovizuální program o délce 25 minut.

Kromě organizovaných prohlídek můžeme samozřejmě volně procházet prostorami horního i spodního nádvoří, prohlédnout si pivovar, zbytky vinopalny, zadní parkán a navštívit vyhlídku do údolí říčky Ostružné. Děti ocení i hry rozmístěné v areálu.

V době prázdnin přibude vítaná možnost vyzkoušet si střelbu z luku, kuše nebo obléhacího stroje, zvaného trebuchet.

Na ryby s panem Werichem

Výhled na údolí říčky Ostružné si užívali všichni obyvatelé hradu už od Buškových časů, ale zdejší krajina okouzlila i jednoho významného návštěvníka.

Přímo pod hradem si v roce 1938 nechal podle návrhu výtvarníka Jiřího Trnky postavit chatu slavný herec Jan Werich.

Dnes se na místo, kde se oddával svému milovanému rybaření, můžeme podívat, protože z velhartického náměstí vede městskou památkovou rezervací a okrajem přírodní rezervace Borek k říčce naučná stezka, z níž můžeme obdivovat hrad zase z poněkud jiného úhlu.

Až se budeme chtít vydat ke hradu Velhartice, musíme se z Klatov pustit směrem na Železnou Rudu a nezapomenout v Běšinech odbočit. Cesta vás samozřejmě k Velharticím přivede i od Sušice.

Všichni se pak pohodlně sejdou na parkovišti jen zhruba 300 metrů od hradní brány.

Foto: Shutterstock
Související články
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Pro nalezení první zmínky o Třebíči bychom historické spisy museli prolistovat hodně hluboko. Zastavili bychom se až u roku 1101, kdy moravská knížata Oldřich a Litold na tomto místě založila benediktinský klášter. A ta historie je tu vidět na každém kroku. Hned od založení kláštera přibývaly stavby, například bazilika svatého Prokopa, a v roce 1335 konečně přišlo panovnické povolení opevnit sídl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz