Domů     Zámek Libochovice: Procházka historií z komnaty do komnaty
Zámek Libochovice: Procházka historií z komnaty do komnaty
od 30.3.2022
1

Přímo v centru Libochovic stojí zámek, jehož podrobnou prohlídku rozhodně nemůžeme odbýt. nN každém kroku nás v něm totiž čeká něco výjimečného, na co budeme po návratu domů dlouho vzpomínat.

Na místě, kde dnes můžeme obdivovat libochovický zámek, kdysi stávala dřevěná a posléze kamenná tvrz, nakonec přestavěná na renesanční zámek.

Z toho si ale můžeme představit jen půdorys, protože když stavbu na konci 17. století zdevastoval požár, ujal se celého panství rakouský šlechtic a nejvyšší královský komorník Gundakar z Dietrcihsteina a dal na troskách původního zámku postavit nový.

Nešlo mu jen o opravy, chtěl zcela novou honosnou stavbu v duchu současného stylu, tedy baroka.

Takovou práci samozřejmě nemůžete svěřit jen tak někomu, a tak povolal z Itálie stavitele Antonia della Portu, který měl na svém kontě už slušnou řádku zámků v různých evropských zemích i v Čechách.

Koncerty pod dohledem Saturna

Když dnes procházíme zámkem, uvědomíme si, jak komnaty svým vybavením ilustrují jednotlivá historická období.

Malá a velká galerie jsou pozdně renesanční, vrcholné baroko na nás dýchne v zámecké ložnici, neschází rokokový nebo empírový salonek a najdeme i ukázky stylů z 19. století.

Vůbec přitom nevadí, že expozice nejsou původní, ale byly za použití vzácného dobového nábytku vytvořeny uměle k ilustraci historie. Největší místností je slavný Saturnův sál, který své rozměry znásobuje i tím, že zaujímá výšku dvou pater.

Dodnes neztratil svou vynikající akustiku, pro kterou ho vyhledávají přední umělci. Pamětníci si v hlavě mohou přehrávat koncerty Eduarda Hakena, Václava Hudečka nebo Rafaela Kubelíka. Pozornosti nemůže ujít mohutný krb, jehož římsu zdobí figuríny.

Nad ní zaujme štuková postava Saturna, vládce bohů a ochránce přírody, obklopeného amorky.

Kdo se odváží pohlédnout do zrcadla?

Za pozornost v libochovickém zámku stojí také gotická kaple, která je nejstarší zachovanou částí objektu. Vystaveny jsou v ní například ornáty, osobně vyšívané hraběnkou Marií Herbersteinovou.

Stropy většiny zdejších sálů a komnat zdobí fresky, zobrazující scény z antické mytologie.

Zapomenout bychom neměli na unikátní soubor barokních kamen, zhotovených z modrých a bílých zdobených kachlů na konci 17. století v dílně drážďanského mistra Georga Fischera. Dochovalo se osm exemplářů, které se navzájem liší dekorem kachlů.

Jen k jednomu z exponátů nedokážeme návštěvníky navést. Kdesi v některé z komnat se prý podle pověsti dodnes skrývá kouzelné zrcadlo, které má tu moc uchovat člověka mladého tak jako ve chvíli, kdy se do něj podíval.

Jak už to ale u podobných příběhů bývá, má to jeden háček. Mládí dotyčnému vydrží jen tak dlouho, dokud se nepodívá do jiného zrcadla.

Krokodýl jako suvenýr z dovolené

Libochovický zámek se pyšní také obsáhlou kolekcí vlámských gobelínů ze 16. a 17. století, které ve své době nesloužily jen o okrase zdí, ale měly také praktický účel – uchovat alespoň trochu tepla ve velkých chladných sálech.

Obdiv si zaslouží i sbírka skla, kameniny a čínského a japonského porcelánu.

Hodně zajímavých zoologických a etnografických exponátů včetně vycpaného krokodýla dodal také jeden z majitelů zámku, hrabě Josef Herberstein, který doplňoval své sbírky během četných zahraničních cest.

Jedna z přízemních komnat zámku se svým pojetím těm ostatním trochu vymyká. Je to pamětní síň českého přírodovědce Jana Evangelisty Purkyně. Ten se na zdejším zámku v roce 1787 narodil, v Libochovicích chodil do školy a vždycky se sem pak rád vracel.

Koná se zde každoročně také Purkyňův lékařský den s udílením Purkyňovy ceny za celoživotní dílo v oblasti medicíny.

První školka na českém území

Je jasné, že nějaká zahrada obklopovala zámek od jeho samého počátku. Ale až v roce 1685 to vzal nový majitel libochovického panství Gundakar z Dietrichteina pořádně do ruky.

Povolal vyhlášeného zahradníka, který si říkal Jan Tulipán, a předložil mu plány zakladatele zámku Antonia della Porty. Tulipán mu vytvořil úžasnou zahradu ve stylu versailleského parku. Prostoru měl dost.

Zahrada byla dlouhá přes čtvrt kilometru a široká osmdesát metrů, což umožnilo rozdělit ji na tři různé části, rozčleněné na pravidelné obrazce vroubené zimostrázem.

Zahradu opticky dělily zelené stěny z lip, habrů a jilmů, některé ovocné stromy byly ale speciálně dovezeny až z Francie.

Nechyběla nezbytná oranžerie, ale ani sochy, altány nebo čtyři fontány z roku 1689. Ve skleníku byly bohaté sbírky palem a exotických rostlin postupně rozšířeny o kávovníky a řadu dalších vzácných rostlin, které dovezl sám hrabě Herberstein ze svých početných cest po Egyptě, Súdánu, Persii, Sýrii a Indii.

Na východním okraji zahrady pak našla místo bažantnice a na břehu Ohře užitková zahrada, v níž možná jako první v Čechách byla založena ovocná školka.

Rostly v ní především zákrsky francouzských jabloní, ale dochovaly se záznamy, podle nichž ve speciálních nádobách bylo také 170 pomerančovníků nebo 69 granátových jabloní. Stavitel zahrady dostál svému jménu, když tu pěstoval tři sta druhů tulipánů.

Zámek se zahradou propojuje salla terrena, jejž klenbu italští umělci vyzdobili reliéfy s motivy mořských tvorů a škeblí, na zdech pak dominují malby zřícenin a amorků.

Ve sklepě se vaří a také tu straší

Kromě procházení honosnými sály zámku můžeme při prohlídce nahlédnout i do sklepních prostor, zasahujících do dvou třetin nádvoří a prostoru pod hlavní budovou. Na rozdíl od pečlivě sestavených expozic překvapí autentičností.

Kdysi tu bývaly provozy, zabezpečující chod zámku, včetně rozsáhlé kuchyně a zásobáren, ledárny, umývárny nebo vinného sklepa. Ve sklepení byl také zprovozněn panský pivovar.

Každoročně, obvykle v srpnu, se tu koná speciální výprava do sklepení za strašidly, která nebývá běžnou součástí jiných prohlídkových tras. Do libochovického zámku se pohodlně dostaneme z náměstí a neplacené parkoviště je k dispozici přímo u zámku.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
reklama
Související články
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.