Seznam brněnských kostelů a chrámů by byl hodně dlouhý a návštěvníci města si k obdivování mohou vybrat spoustu zajímavých a historicky cenných staveb. Nahlédněme tak alespoň do dvou nejznámějších.
Katedrála sv. Petra a Pavla
Na to, abychom se od Špilberku, tedy dominanty Brna, přesunuli ke katedrále sv. Petra a Pavla, nám postačí pouhý kilometr procházky. Už zdálky si uvědomíme, že také tato stavba se právem řadí k nejvýraznějším brněnským dominantám.
Pokud chceme katedrálu spatřit ještě dřív, než k ní opravdu dojdeme, pak stačí vytáhnout z kapsy desetikorunu a prohlédnout si obrázek na jejím lícu. Současná podoba gotického chrámu ovšem není zdaleka tak stará, jak by se mohlo zdát.
Pravda, na místě původní gotické kaple z 11. století tu pak vznikla románská bazilika, později přetvořená do gotické a později zase barokní podoby, dnes však už obdivujeme poslední přestavbu novogotickou, která proběhla až na počátku 20. století.
Uvnitř ovšem stále můžeme najít vzácnosti jako skříňový tabernákl z poloviny 17. století nebo mramorovou křtitelnici ze stejného období, kostelní lavice pak pamatují počátek století osmnáctého.
Zajímavou součástí katedrály je takzvaný Petrovský betlém z lipového dřeva, dokončený v roce 1953, který se od jiných uměleckých děl svého druhu liší tím, že jednotlivé figury nejsou vyřezány zvlášť, ale vždy jich několik tvoří jeden větší blok
Chrám sv. Jakuba
Třetí stranu trojúhelníku, jehož dva vrcholy zaujímají Špilberk a katedrála sv. Petra a Pavla, nám pak doplní chrám sv. Jakuba.
Najdeme ho na Jakubském náměstí v centru města a první zmínky o něm nám historie zanechala už z roku 1228, i když ani dnešní chrám není tím původním, který zde v té době stál.
Novou podobu dostal na počátku 16. století a později ještě prošel řadou modernizací a úprav. Také svatý Jakub má svůj betlém.
Ten zdejší není dřevěný, ale sádrový, zato o něco starší – pochází z počátku 20. století a jednotlivé figurky jsou darem místních farníků. Oba brněnské chrámy spojuje jedna zajímavá pověst.
V jižním okně věže jakubského chrámu stojí malá postavička, které se říká Nehaňba. Váže se k ní legenda o neslušném mužíčkovi. Stavitelé chrámu sv. Jakuba tem umístili sošku, drze vystrkující pozadí směrem ke katedrále sv.
Petra a Pavla, protože stavitelé obou kostelů tehdy nesmiřitelně soupeřili, kdo bude s budováním dřív hotov.
Foto: PX FUEL, Shutterstock