Domů     Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst

Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou.

Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech.

Ostrava už není černá

Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším městem na Moravě a třetím v celé České republice. Leží na soutoku čtyř řek Odry, Opavy, Ostravice a Lučiny.

Je považována za průmyslové středisko černouhelné pánve a pro svůj hornický a hutnický průmysl byla v minulosti právem nazývána „ocelovým srdcem republiky“. Poslední uhlí se v Ostravě vytěžilo roku 1994, od té doby prošlo město výraznou změnou.

Důkazem je Dolní oblast Vítkovice, bývalý průmyslový areál, který je dnes oblečený do moderního kabátu a koná se tu mnoho kulturních a společenských akcí. Za všechny jmenujme například úspěšný multižánrový festival Colours of Ostrava. Celá oblast je zapsaná v seznamu Evropského kulturního dědictví.

Památný důl Jindřich

Ostravu dělíme na dvě části – Moravskou a Slezskou. V obou částech se nacházely dva doly se shodným jménem Jindřich. Ve Slezské Ostravě už tento důl zasypali, v Moravské Ostravě jej stále připomíná jámová budova s těžní věží.

Původní název současné budovy s těžní věží byl Jáma č. X. Založena byla roku 1846 rakouskou těžařskou firmou. Během své dlouhé historie byla jáma několikrát přestavována, až se roku 1932 stala pouhou větrací jámou jako součást dolu František.

V roce 1979 byly obě jámy dolu Jindřich zasypány. Celý objekt představuje jedinečnou památku na historii i současnost takzvané černé Ostravy, pro kterou byly těžní věže typické a dodávaly jí krásný kolorit.

Dohlédnete až na Slovensko

V Ostravě doporučujeme navštívit Vyhlídkovou věž Nové radnice, která je nejvyšší radniční věží u nás. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 metrů a celková výška věže je 85,6 metrů. Celý radniční komplex je nejrozsáhlejší v celé České republice.

Z terasy je nádherný výhled na panorama Moravskoslezských i Těšínských Beskyd, Moravskou bránu, Oderské Vrchy a při dobré viditelnosti dohlédnete až do Polska a na vrcholky Malé Fatry na Slovensku.

V ceně vstupného je také výklad průvodce, jenž do detailů popíše historii i současnost města a zároveň doporučí další zajímavá místa Ostravy, která stojí za to navštívit.

Vyhlídková věž je otevřená v období od března do října v čase 9:00–19:00 a od listopadu do února v čase 9:00–17:00.

Město pro havíře

Jedenáct kilometrů jihovýchodně od Ostravy leží na řece Lučině nejmladší město v Česku, Havířov. Slavnostně bylo vyhlášeno 4. prosince 1955 jako satelitní město Ostravy.

Hlavním důvodem jeho vzniku byla potřeba zajistit dostatek bytů pro pracovníky dolů a hutí na Ostravsku. Název města vzešel z veřejné soutěže, celkem se vybíralo z 2350 návrhů a rozhodovalo se mezi třemi nejlepšími: Šachtín, Havířov a Cingrov.

Na území tohoto mladého města nalezneme mnoho pamětihodností. Mezi ty nejvýznamnějším patří například Kotulova dřevěnka. Jedná se o jednu z nejstarších roubených chalup na Těšínsku.

Byla postavena roku 1781 a je posledním důkazem původní zástavby na území dnešního Havířova. V chalupě je vystavený nábytek a nářadí z přelomu 19. a 20. století. Součástí je i větrný mlýnek, který sloužil ke šrotování obilí. Na to, jak mlecí zařízení funguje, se můžete podívat přímo v provozu.

Opava dvouvěžatá

Bílá perla Slezska, tak se říká Opavě, dalšímu velkému městu na severu Moravy. Název je odvozen od dvou věží – 60metrové bílé věže Hláska u novorenesanční opavské radnice a jedné z věží kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Právě tento kostel je nejvýznamnější gotickou památkou Opavy. Ve 14. století jej vybudovali příslušníci řádu německých rytířů ve stylu slezské cihlové gotiky. Mohutný trojlodní kostel díky jeho dvěma věžím uvidíte již zdaleka.

Hned při vstupu do kostela každého návštěvníka zaujme hlavní baldachýnový oltář, který zhotovil moravský sochař Jan Schubert. Do dnešních dnů se zachoval i velký počet původního vybavení kostela, například relikviář sv.

Kříže ze zlaceného stříbra, dále velké množství kalichů, z nichž nejcennějším je menší kalich s medailony světců. Roku 1995 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou. Vstup do kostela je pro všechny návštěvníky zdarma.

Lázeňské město zábalů

Oblast severní Moravy je známá také lázeňským městečkem Jeseník. Nachází se 71 kilometrů od Olomouce na soutoku řek Bělé a Staříče. Pod dnešním názvem je známé teprve od roku 1947, před tím se mu česky říkalo Frývaldov a německy Freiwaldau.

Nejstarší městskou památkou je gotická Vodní tvrz, ve které sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. V jeho sklepení si můžete prohlédnout zajímavou výstavu věnovanou čarodějnickým procesům.

Nemilosrdné hony na čarodějnice si v 17. století na Jesenicku vyžádaly více než sto obětí. Pokud se do města vyprávíte, rozhodně navštivte místní Priessnitzovy lázně, které nabízejí kromě léčebných i preventivní a relaxační pobyty.

Zdejší horské mikroklima je vhodné pro léčení horních i dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy i vegetativního svalstva.

Lázně založil roku 1822 Vincenz Priessnitz jako první vodoléčebný ústav na světě, tím položil základ novému lékařskému oboru, takzvané vodoléčbě.

Město, které objímá řeka

Byli jste někdy v Benátkách? Pokud ne, navštivte alespoň ty hanácké, tak se totiž říká malebnému městu Litovel. Leží 18 kilometrů severozápadně od Olomouce na řece Moravě, jejíchž šest ramen dává specifickou tvář celému městu.

Jedno z ramen řeky, nazvané Nečíz, protéká přímo pod radniční věží i celým náměstím. Při procházce historickým centrem města jistě hned narazíte na dominantu místního náměstí, kterou je radnice se 73 metrů vysokou vyhlídkovou věží.

Protože hned pod ní protéká řeka, říká se, že Litovel má nejvyšší věž na Moravě. V Litovli najdete téměř dvě stovky lávek a mostů a mezi nimi i Svatojánský most, třetí nejstarší kamenný most v České republice.

A když se řekne Litovel, vybaví se hlavně pánům pivo. To se tu vaří již od roku 1291, kdy udělil král Václav II. městu právo várečné.

V pivovarském areálu se každý rok v srpnu koná slavnost Litovelský otvírák s bohatým kulturním programem a možností prohlídky pivovaru. Exkurzi do výroby i s ochutnávkou piva si ale můžete domluvit kdykoliv i v průběhu roku.

Novinkou je tu takzvaný minipivovar, kde se mohou návštěvníci uvařit své vlastní pivo.

Foto:
Související články
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz