Domů     Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
od 17.5.2022
1

Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou.

Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech.

Ostrava už není černá

Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším městem na Moravě a třetím v celé České republice. Leží na soutoku čtyř řek Odry, Opavy, Ostravice a Lučiny.

Je považována za průmyslové středisko černouhelné pánve a pro svůj hornický a hutnický průmysl byla v minulosti právem nazývána „ocelovým srdcem republiky“. Poslední uhlí se v Ostravě vytěžilo roku 1994, od té doby prošlo město výraznou změnou.

Důkazem je Dolní oblast Vítkovice, bývalý průmyslový areál, který je dnes oblečený do moderního kabátu a koná se tu mnoho kulturních a společenských akcí. Za všechny jmenujme například úspěšný multižánrový festival Colours of Ostrava. Celá oblast je zapsaná v seznamu Evropského kulturního dědictví.

Památný důl Jindřich

Ostravu dělíme na dvě části – Moravskou a Slezskou. V obou částech se nacházely dva doly se shodným jménem Jindřich. Ve Slezské Ostravě už tento důl zasypali, v Moravské Ostravě jej stále připomíná jámová budova s těžní věží.

Původní název současné budovy s těžní věží byl Jáma č. X. Založena byla roku 1846 rakouskou těžařskou firmou. Během své dlouhé historie byla jáma několikrát přestavována, až se roku 1932 stala pouhou větrací jámou jako součást dolu František.

V roce 1979 byly obě jámy dolu Jindřich zasypány. Celý objekt představuje jedinečnou památku na historii i současnost takzvané černé Ostravy, pro kterou byly těžní věže typické a dodávaly jí krásný kolorit.

Dohlédnete až na Slovensko

V Ostravě doporučujeme navštívit Vyhlídkovou věž Nové radnice, která je nejvyšší radniční věží u nás. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 metrů a celková výška věže je 85,6 metrů. Celý radniční komplex je nejrozsáhlejší v celé České republice.

Z terasy je nádherný výhled na panorama Moravskoslezských i Těšínských Beskyd, Moravskou bránu, Oderské Vrchy a při dobré viditelnosti dohlédnete až do Polska a na vrcholky Malé Fatry na Slovensku.

V ceně vstupného je také výklad průvodce, jenž do detailů popíše historii i současnost města a zároveň doporučí další zajímavá místa Ostravy, která stojí za to navštívit.

Vyhlídková věž je otevřená v období od března do října v čase 9:00–19:00 a od listopadu do února v čase 9:00–17:00.

Město pro havíře

Jedenáct kilometrů jihovýchodně od Ostravy leží na řece Lučině nejmladší město v Česku, Havířov. Slavnostně bylo vyhlášeno 4. prosince 1955 jako satelitní město Ostravy.

Hlavním důvodem jeho vzniku byla potřeba zajistit dostatek bytů pro pracovníky dolů a hutí na Ostravsku. Název města vzešel z veřejné soutěže, celkem se vybíralo z 2350 návrhů a rozhodovalo se mezi třemi nejlepšími: Šachtín, Havířov a Cingrov.

Na území tohoto mladého města nalezneme mnoho pamětihodností. Mezi ty nejvýznamnějším patří například Kotulova dřevěnka. Jedná se o jednu z nejstarších roubených chalup na Těšínsku.

Byla postavena roku 1781 a je posledním důkazem původní zástavby na území dnešního Havířova. V chalupě je vystavený nábytek a nářadí z přelomu 19. a 20. století. Součástí je i větrný mlýnek, který sloužil ke šrotování obilí. Na to, jak mlecí zařízení funguje, se můžete podívat přímo v provozu.

Opava dvouvěžatá

Bílá perla Slezska, tak se říká Opavě, dalšímu velkému městu na severu Moravy. Název je odvozen od dvou věží – 60metrové bílé věže Hláska u novorenesanční opavské radnice a jedné z věží kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Právě tento kostel je nejvýznamnější gotickou památkou Opavy. Ve 14. století jej vybudovali příslušníci řádu německých rytířů ve stylu slezské cihlové gotiky. Mohutný trojlodní kostel díky jeho dvěma věžím uvidíte již zdaleka.

Hned při vstupu do kostela každého návštěvníka zaujme hlavní baldachýnový oltář, který zhotovil moravský sochař Jan Schubert. Do dnešních dnů se zachoval i velký počet původního vybavení kostela, například relikviář sv.

Kříže ze zlaceného stříbra, dále velké množství kalichů, z nichž nejcennějším je menší kalich s medailony světců. Roku 1995 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou. Vstup do kostela je pro všechny návštěvníky zdarma.

Lázeňské město zábalů

Oblast severní Moravy je známá také lázeňským městečkem Jeseník. Nachází se 71 kilometrů od Olomouce na soutoku řek Bělé a Staříče. Pod dnešním názvem je známé teprve od roku 1947, před tím se mu česky říkalo Frývaldov a německy Freiwaldau.

Nejstarší městskou památkou je gotická Vodní tvrz, ve které sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. V jeho sklepení si můžete prohlédnout zajímavou výstavu věnovanou čarodějnickým procesům.

Nemilosrdné hony na čarodějnice si v 17. století na Jesenicku vyžádaly více než sto obětí. Pokud se do města vyprávíte, rozhodně navštivte místní Priessnitzovy lázně, které nabízejí kromě léčebných i preventivní a relaxační pobyty.

Zdejší horské mikroklima je vhodné pro léčení horních i dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy i vegetativního svalstva.

Lázně založil roku 1822 Vincenz Priessnitz jako první vodoléčebný ústav na světě, tím položil základ novému lékařskému oboru, takzvané vodoléčbě.

Město, které objímá řeka

Byli jste někdy v Benátkách? Pokud ne, navštivte alespoň ty hanácké, tak se totiž říká malebnému městu Litovel. Leží 18 kilometrů severozápadně od Olomouce na řece Moravě, jejíchž šest ramen dává specifickou tvář celému městu.

Jedno z ramen řeky, nazvané Nečíz, protéká přímo pod radniční věží i celým náměstím. Při procházce historickým centrem města jistě hned narazíte na dominantu místního náměstí, kterou je radnice se 73 metrů vysokou vyhlídkovou věží.

Protože hned pod ní protéká řeka, říká se, že Litovel má nejvyšší věž na Moravě. V Litovli najdete téměř dvě stovky lávek a mostů a mezi nimi i Svatojánský most, třetí nejstarší kamenný most v České republice.

A když se řekne Litovel, vybaví se hlavně pánům pivo. To se tu vaří již od roku 1291, kdy udělil král Václav II. městu právo várečné.

V pivovarském areálu se každý rok v srpnu koná slavnost Litovelský otvírák s bohatým kulturním programem a možností prohlídky pivovaru. Exkurzi do výroby i s ochutnávkou piva si ale můžete domluvit kdykoliv i v průběhu roku.

Novinkou je tu takzvaný minipivovar, kde se mohou návštěvníci uvařit své vlastní pivo.

Foto:
reklama
Související články
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
nejsemsama.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
epochaplus.cz
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
Na svobodě je maniak, který ve svém provizorním vězení držel hned dvě dívky, které opakovaně znásilňoval. Jenom díky tomu, že obě mohou občas na procházku, se jim podaří zanechat vzkaz, vedoucí k jejich osvobození.   Teď se ale bojí, aby si pro ně jejich někdejší věznitel nepřišel a něco jim neprovedl.   Jekatěrina a Jelena:
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
21stoleti.cz
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
Americká sonda Juno zkoumá Jupiter už od roku 2016. Největší planeta Sluneční soustavy je bezesporu zajímavým tělesem, ale to samé platí i o jejích oběžnicích. Proto sonda čas od času zaměří svou pozo
Smažené závitky s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Smažené závitky s vepřovým masem
Suroviny 300 g mletého vepřového masa kulatý rýžový papír (8–10 kusů) 75 g rýžových nudlí 2 stroužky česneku hrst hub – Jidášovo ucho 1 větší mrkev 1 cibule 1 malé vejce sůl, pepř Postup
Nebylo to silné kamarádství
skutecnepribehy.cz
Nebylo to silné kamarádství
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly,
Omrzelo Paulovou snad manželství?
nasehvezdy.cz
Omrzelo Paulovou snad manželství?
Jana Paulová (69) ze seriálu Jedna rodina nedávno říkala, že už ji herectví netěší a ráda by změnu. Mnozí si tak mysleli, že se přestěhuje za dcerou do zahraničí a bude si chvíli užívat klid a také v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Děsil Angličany Černý Douglas?
historyplus.cz
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů,
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
iluxus.cz
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
V srdci Dubai South se skví Azizi Venice, unikátní projekt, který přináší dokonalý soulad moderního městského života a idylického pobytu u vodní hladiny. Rezidenční komplex nabízí širokou škálu bytový
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
enigmaplus.cz
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
V rychle se rozvíjejícím hlavním městě Kolumbie Bogotě se bagry zakusují do vrstvy zeminy. Staví se další z mnoha domů. Kolem staveniště se hemží hledači pokladů. Přece jen, památkami po starých civil
K vlasům bez lupů pomůže příroda
panidomu.cz
K vlasům bez lupů pomůže příroda
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin.