Pokud jste tu ještě nebyli a máte Litomyšl spojenou jen s Bedřichem Smetanou, je čas vyrazit na návštěvu. Možná budete překvapeni, na kolik dalších slavných jmen v tomhle krásném městě narazíte.
Třeba milovníci Jiráska, tu objeví místa z Filosofské historie, chuťové buňky podráždí už vyslovení jména Magdaleny Dobromily Rettigové a do světa spiritismu a malířství ohromeně nahlédnete v Portmoneu…
Zámek je vidět zdaleka
Vypíná se na zámeckém návrší a je to prý jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Evropě. Není divu, že je celý areál zapsán na seznamu UNESCO. Na první pohled vás zaujme sgrafitová výzdoba. Jen psaníček s různými motivy je prý osm tisíc.
Vydáte-li se na prohlídku, objevíte vzácné zámecké divadélko se zachovalými kulisami, reprezentační sály, hostinské pokoje a kaple.
Sochy ve sklepení
V zámeckém sklepení se zase přesunete do současnosti, alespoň té nedávné. Můžete tu obdivovat největší sbírku soch Olbrama Zoubka. Co měl se zámkem společného? Byl jedním z umělců, kteří pomáhali při náročném restaurování sgrafit. Strávil tu 17 let.
A nejsou to jediné sochy, další můžete obdivovat v klášterních zahradách vedle piaristického kláštera. Součástí expozice je i Srdce pro Václava Havla, vytvořené z tisíců svíček, kteří lidé po jeho smrti zapálili.
Smetana se tu narodil
Součástí zámku je pivovar, kde slavný hudební skladatel přišel na svět. Tatínek byl totiž sládek. Bedřich byl už jedenácté dítě, ale protože byl první syn, na zámeckém nádvoří teklo pivo proudem.
Pivovar dlouho chátral, ale zachránila ho rekonstrukce, která ho ovšem přeměnila na hotel. V přízemí najdete byt rodiny Smetanovy. Zachována je světnička a parádní pokoj s nábytkem, je tu vystavena i řada věcí, které skladatel vlastnil.
Je-li vám jeho hudba blízká, vydejte se na zámek na jaře, kdy se tu koná Smetanova Litomyšl. Bývá to velká sláva plná koncertů špičkových těles a sólistů.
Vraž tam deset vajec
Takhle se zúžil pro mnohé pohled na vlastenku a buditelku Magdalenu Dobromilu Rettigovou. V Litomyšli prožila posledních jedenáct let svého života. A byla do žena vzdělaná.
Nenapsala jenom známou kuchařku, jak si mnozí myslí, i když ta je jejím stěžejním dílem, ale psala básně, spolupracovala s místními ochotníky.
Pro mladé dívky, které se snažila vzdělávat nejen v pracích domácích, sepsala knížečku Mladá hospodyňka v domácnosti, jak sobě počínati má, aby své i manželovy spokojenosti došla. Půjčovala jim také české knihy.
Přednášela v místní industriální dívčí škole a na piaristickém gymnáziu zavedla deklamační akademie, starala se i o zvelebení města. A zajímavé je, že ač původně mluvila jen německy, ze všech sil pomáhala šířit český jazyk.
Festival chutí
Město na Magdalenu nezapomnělo a kromě toho, že si předměty z pozůstalosti můžete prohlédnout v muzeu, pořádá se tu každoročně kulinářský festival, který trvá týden a zapojují se do něj místní restaurace.
Provází ho i soutěže špičkových šéfkuchařů, učňů a samozřejmě různé degustace.
Za Josefem Váchalem do Portmonea
Zdánlivě obyčejný dům, za jehož dveřmi najdete něco neobyčejného. Vlastnil ho tiskař a sběratel umění Josef Portman, a ten si nechal interiér vymalovat a vybavit nábytkem přítelem Josefem Váchalem.
Čeká vás vodotrysk barev, malby zobrazující ďábly, skřety, různé duchy, motivy odkazující ke křesťanství i buddhismu a dalším náboženským směrům.
Tahle unikátní všemi obdivovaná památka sice přežila spor, který ukončil přátelství obou mužů, ale málem vzala za své, když do domu sjel v roce 1975 blesk a následný požár téměř vše zničil.
Dům naštěstí koupil nakladatel Ladislav Horáček, kterému se ve spolupráci s restaurátory povedlo nemožné. Jak záchrana unikátních fresek probíhala, si můžete prohlédnout na vystavených fotografiích a smeknout před restaurátory pomyslný klobouk.
Nedošinský háj
„Tenkrát ještě kvetla sláva háje nedošinského, cesta vedoucí vesnicí k háji a druhá kaštanovou alejí kolem rybníka ani se netrhla. Blížící se slyšeli jásavou muziku, a když umlkla, rozléhal se jasným vzduchem sborový zpěv. Stinnou klenbou košatých stromů zaznívala starostudentská píseň…“
Poznáváte? Ještě napovíme, že tady se setkával tajně student Frybort se svou láskou Márinkou, tady se konaly studentské majáles. No ano. Jiráskova Filosofská historie.
Dnes už háj vypadá jinak, nic nenasvědčuje tomu, že tu kdysi byly lázně, snad jen kamenný sklep s pramenem. Ostatní budovy i restauraci s tanečním sálem už dávno zavál čas, ale po cestičkách Nedošinského háje se lidé procházejí dodnes.
Jistě tudy chodil i profesor Jirásek, který učil na místním gymnáziu dějepis a český jazyk.
Foto: Shutterstock, cztipeu.cz, drobnepamatky.cz, wikipedie, klickevzdelani.cz, zamecke-navrsi.cz, mapio.net