Domů     Broumovsko je krajem divů
Broumovsko je krajem divů

Místo, které chceme navštívit, najdete v Královehradeckém kraji v Broumovském výběžku nedaleko polských hranic. A věřte, že výlet bude stát zato.

Tenhle kraj má totiž jednu nespornou výhodu. Své si tu najde každý. Potěší milovníky výšek a rozhledů, či skalních rozsedlin i ty, kdo turistiku rádi proloží nějakou památkou.

Protože právě tady najdeme kromě slavného Broumovského kláštera další desítky unikátních barokních kostelů, skalní kaple, smírčí kříže… Na své si přijdou i ti, kteří rádi navštěvují filmová místa, protože filmů se tu točilo opravdu hodně.

A u památek můžeme začít. Vybíráme samozřejmě jen některé, protože kraj je na ně opravdu bohatý.

Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků...
Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků…

Broumovský klášter

O jeho existenci jste určitě slyšeli, protože jde o jednu z nejvýznamnějších barokních staveb u nás a jejím autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.

Původní klášter byl založen ve 13. století, poté co král Přemysl Otakar I. daroval zdejší panství benediktýnskému rádu. Největší slávy se mu dostalo poté, co husité vypálili pražský klášter na Břevnově.

Tehdy sem přesídlili řeholní bratři a přinesli s sebou spoustu cenných předmětů, třeba klenotnici a knihovnu. Ta tenkrát obsahovala i známý rukopis Codex gigas, neboli Ďáblovu bibli, který ovšem na konci třicetileté války ukořistili Švédové.

Knihovna se 17 tisíci svazků se naštěstí zachovala, i když v polovině dvacátého století měla namále. V padesátých letech tu totiž byl internační tábor pro řeholníky a chránit vzácné památky se režimu nehodilo.

Velkou atrakcí se stal v roce v 1999 objev turínského plátna v klášterním kostele svatého Vojtěcha.

A mimochodem, kdybyste v klášterních chodbách měli pocit, že už jste tu někdy určitě byli, možná je to tím, že se tu natáčely scény seriálu F. L. Věk, ale také seriál Ďáblova lest nebo film Řád.

...Točil se tu seriál F. L. Věk
…Točil se tu seriál F. L. Věk

Odpočinek v zahradě

Pokud se vám nechce na prohlídku, nebo bude zavřeno, projděte si určitě klášterní zahradu, která byla před šesti lety nádherně obnovena. Uvidíte tu i historický kuželník a můžete si i zahrát, nebo si jen odpočinout při vůni kávy v Cafe Dientzenhofer.

Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.
Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.

Po stopách baroka

V okolí Broumova najdete skupinu několika kostelů z 18. století, na jejichž výstavbě se až na jedinou výjimku podíleli architekti Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Mluví se o nich jako o perlách v krajině.

Je jich úctyhodných jedenáct a vznikaly přibližně ve stejném čase, což je z dnešního pohledu naprosto neuvěřitelné. Začít můžete v kostele svatého Václava v Broumově, který je ovšem nejmenší.

Vydejte se křížovou cestou

Najdete ji ve Stárkově a začíná u kostela svatého Josefa. Vede do kopce a je dlouhá asi jeden kilometr. Čtrnáct zastavení, čtrnáct reliéfů z pískovce, který prý byl původně růžový, vytvořil okolo roku 1755 sochař Bartoloměj Henrich z Litomyšle.

Na konci cesta najdete kapličku Čtrnácti pomocníků a je tu lavička, takže se můžete posadit a přemýšlet o cestě nebo muži, který ji nechal za své peníze postavit. Byl to radní jménem Schroll, kterého inspirovala pouť až do dalekého Jeruzaléma.

Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.
Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.

Mlýn Dřevíček pro děti i dospělé

Stojí v Horním Dřevíči mezi Hronovem a Stárkovem. A jestli jste o mletí mouky do téhle chvíle jen četli, tady všechno uvidíte názorně.

Takže až budete odcházet, takové záhady jako mlecí stolice nebo kapsové výtahy, loupačka či reforma ze sebe vysypete, jako když bičem mrská. Návštěvu si užijí i děti.

Nejen, že si zatočí klikou při čištění obilí, ale uvidí i posledního vodníka, který tu působil.

V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.
V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.

Broumovské stěny

Jsou tak trochu stranou pozornosti a přitom tu vede nejstarší turistická stezka Broumovska. Procházet budete skalnatým hřebenem s mnoha vyhlídkami po dávných kamenných stezkách dlážděných pískovcem, které tu vybudovali benediktýni již v 18. století.

Povede vás i k barokní kapli Panny Marie Sněžné,, jejíž půdorys dal tomuto místu název Hvězda. Hned u kaple je ochoz, ze kterého je krásný výhled do okolní krajiny, ale dohlédnete i do Polska.

Odtud je už jen kousek k nedalekému skalnímu městu v Kovářově rokli a na další vyhlídku, které se říká Supí hnízdo.

Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.
Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.

Adršpašské skály

Ty patří snad k nejnavštěvovanějšímu místu v regionu. Turisté je objevili také někdy v 18. století, kdy obrovský požár pohltil okolní vegetaci a odhalil krásu pískovcových skal. Začaly vznikat turistické stezky, jezdili sem horolezci.

Z té doby také pochází většina názvů skalních útvarů, jako třeba Homole cukru, Milenci, Starosta a starostová… Platí se tu vstupné a okruh vedený po směru hodinových ručiček je dlouhý asi 3,5 kilometru.

V poslední době se objevily zprávy, že se vstupenky budou prodávat dopředu s určením času. Lidí je prostě moc a všichni se sem nevejdou. Takže pokud se sem chystáte, raději si to zjistěte.

I tohle místo milují filmaři, jen si vzpomeňte na pohádku Třetí princ nebo Peklo s princeznou.

Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.
Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.

Aplikace poučí a pobaví

A můžete si jich stáhnout hned několik.

Turista v mobilu – bude se vám hodit i při jiných výletech. Přináší přehled toho nejzajímavějšího, co je v dané oblasti k vidění a co se v okolí děje.

Skryté příběhy – dozvíte se příběh věhlasných barokních stavitelů Dientzenhoferových, ale i to, jak byla nalezena kopie Turínského plátna a spoustu dalšího.

Quest Broumov – je to hra, které se říká hledačka. Vyberete si trasu a při jejím procházení hledáte na určených stanovištích indicie a hádanky.

Na konci vyluštíte tajenku, a když se vám to podaří, můžete si zajít do informačního centra v Broumově pro nějakou drobnost na památku.

Foto: Shutterstock, broumovsko.cz, klasterbroumov.cz, skalnimesta.cz

Foto:
Související články
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale také archi
Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat. Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel pů
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou můžete navštívit i v zimních měsících. w
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
panidomu.cz
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz