Domů     Broumovsko je krajem divů
Broumovsko je krajem divů

Místo, které chceme navštívit, najdete v Královehradeckém kraji v Broumovském výběžku nedaleko polských hranic. A věřte, že výlet bude stát zato.

Tenhle kraj má totiž jednu nespornou výhodu. Své si tu najde každý. Potěší milovníky výšek a rozhledů, či skalních rozsedlin i ty, kdo turistiku rádi proloží nějakou památkou.

Protože právě tady najdeme kromě slavného Broumovského kláštera další desítky unikátních barokních kostelů, skalní kaple, smírčí kříže… Na své si přijdou i ti, kteří rádi navštěvují filmová místa, protože filmů se tu točilo opravdu hodně.

A u památek můžeme začít. Vybíráme samozřejmě jen některé, protože kraj je na ně opravdu bohatý.

Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků...
Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků…

Broumovský klášter

O jeho existenci jste určitě slyšeli, protože jde o jednu z nejvýznamnějších barokních staveb u nás a jejím autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.

Původní klášter byl založen ve 13. století, poté co král Přemysl Otakar I. daroval zdejší panství benediktýnskému rádu. Největší slávy se mu dostalo poté, co husité vypálili pražský klášter na Břevnově.

Tehdy sem přesídlili řeholní bratři a přinesli s sebou spoustu cenných předmětů, třeba klenotnici a knihovnu. Ta tenkrát obsahovala i známý rukopis Codex gigas, neboli Ďáblovu bibli, který ovšem na konci třicetileté války ukořistili Švédové.

Knihovna se 17 tisíci svazků se naštěstí zachovala, i když v polovině dvacátého století měla namále. V padesátých letech tu totiž byl internační tábor pro řeholníky a chránit vzácné památky se režimu nehodilo.

Velkou atrakcí se stal v roce v 1999 objev turínského plátna v klášterním kostele svatého Vojtěcha.

A mimochodem, kdybyste v klášterních chodbách měli pocit, že už jste tu někdy určitě byli, možná je to tím, že se tu natáčely scény seriálu F. L. Věk, ale také seriál Ďáblova lest nebo film Řád.

...Točil se tu seriál F. L. Věk
…Točil se tu seriál F. L. Věk

Odpočinek v zahradě

Pokud se vám nechce na prohlídku, nebo bude zavřeno, projděte si určitě klášterní zahradu, která byla před šesti lety nádherně obnovena. Uvidíte tu i historický kuželník a můžete si i zahrát, nebo si jen odpočinout při vůni kávy v Cafe Dientzenhofer.

Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.
Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.

Po stopách baroka

V okolí Broumova najdete skupinu několika kostelů z 18. století, na jejichž výstavbě se až na jedinou výjimku podíleli architekti Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Mluví se o nich jako o perlách v krajině.

Je jich úctyhodných jedenáct a vznikaly přibližně ve stejném čase, což je z dnešního pohledu naprosto neuvěřitelné. Začít můžete v kostele svatého Václava v Broumově, který je ovšem nejmenší.

Vydejte se křížovou cestou

Najdete ji ve Stárkově a začíná u kostela svatého Josefa. Vede do kopce a je dlouhá asi jeden kilometr. Čtrnáct zastavení, čtrnáct reliéfů z pískovce, který prý byl původně růžový, vytvořil okolo roku 1755 sochař Bartoloměj Henrich z Litomyšle.

Na konci cesta najdete kapličku Čtrnácti pomocníků a je tu lavička, takže se můžete posadit a přemýšlet o cestě nebo muži, který ji nechal za své peníze postavit. Byl to radní jménem Schroll, kterého inspirovala pouť až do dalekého Jeruzaléma.

Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.
Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.

Mlýn Dřevíček pro děti i dospělé

Stojí v Horním Dřevíči mezi Hronovem a Stárkovem. A jestli jste o mletí mouky do téhle chvíle jen četli, tady všechno uvidíte názorně.

Takže až budete odcházet, takové záhady jako mlecí stolice nebo kapsové výtahy, loupačka či reforma ze sebe vysypete, jako když bičem mrská. Návštěvu si užijí i děti.

Nejen, že si zatočí klikou při čištění obilí, ale uvidí i posledního vodníka, který tu působil.

V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.
V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.

Broumovské stěny

Jsou tak trochu stranou pozornosti a přitom tu vede nejstarší turistická stezka Broumovska. Procházet budete skalnatým hřebenem s mnoha vyhlídkami po dávných kamenných stezkách dlážděných pískovcem, které tu vybudovali benediktýni již v 18. století.

Povede vás i k barokní kapli Panny Marie Sněžné,, jejíž půdorys dal tomuto místu název Hvězda. Hned u kaple je ochoz, ze kterého je krásný výhled do okolní krajiny, ale dohlédnete i do Polska.

Odtud je už jen kousek k nedalekému skalnímu městu v Kovářově rokli a na další vyhlídku, které se říká Supí hnízdo.

Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.
Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.

Adršpašské skály

Ty patří snad k nejnavštěvovanějšímu místu v regionu. Turisté je objevili také někdy v 18. století, kdy obrovský požár pohltil okolní vegetaci a odhalil krásu pískovcových skal. Začaly vznikat turistické stezky, jezdili sem horolezci.

Z té doby také pochází většina názvů skalních útvarů, jako třeba Homole cukru, Milenci, Starosta a starostová… Platí se tu vstupné a okruh vedený po směru hodinových ručiček je dlouhý asi 3,5 kilometru.

V poslední době se objevily zprávy, že se vstupenky budou prodávat dopředu s určením času. Lidí je prostě moc a všichni se sem nevejdou. Takže pokud se sem chystáte, raději si to zjistěte.

I tohle místo milují filmaři, jen si vzpomeňte na pohádku Třetí princ nebo Peklo s princeznou.

Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.
Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.

Aplikace poučí a pobaví

A můžete si jich stáhnout hned několik.

Turista v mobilu – bude se vám hodit i při jiných výletech. Přináší přehled toho nejzajímavějšího, co je v dané oblasti k vidění a co se v okolí děje.

Skryté příběhy – dozvíte se příběh věhlasných barokních stavitelů Dientzenhoferových, ale i to, jak byla nalezena kopie Turínského plátna a spoustu dalšího.

Quest Broumov – je to hra, které se říká hledačka. Vyberete si trasu a při jejím procházení hledáte na určených stanovištích indicie a hádanky.

Na konci vyluštíte tajenku, a když se vám to podaří, můžete si zajít do informačního centra v Broumově pro nějakou drobnost na památku.

Foto: Shutterstock, broumovsko.cz, klasterbroumov.cz, skalnimesta.cz

Foto:
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Taky se vám do ničeho nechce?
panidomu.cz
Taky se vám do ničeho nechce?
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti
Starobylé město ukryté v prachu času
epochaplus.cz
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
nasehvezdy.cz
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
Herečka Veronika Gajerová (62), kterou si diváci kdysi zamilovali hlavně v seriálu Ordinace v růžové zahradě, se prý stále potýká s velkými problémy. Už před několika lety se svěřila, že má obrovs
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
enigmaplus.cz
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
Je Země jedinou obydlenou planetou ve vesmíru? Otázka, na kterou lidstvo stále ještě nedostalo odpověď. Veškeré snahy astronomů dopátrat se důkazů života na jiných planetách zatím vycházejí naprázdno.
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
historyplus.cz
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
Dvě družstva se na hřišti perou o jeden míč. Každý tým chce vyhrát. Může jít o kteroukoli známou míčovou hru. V případě, že se k indiciím přidají Aztékové, je vše ale jasné. Půjde o hru zvanou tlachtli. Změní se po turnaji tato na první pohled zábavná polední honička za míčem v rituální oběť? Symboly, rituály
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
skutecnepribehy.cz
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
Díky dávné rodinné tragédii byly u nás Velikonoce zakázaným svátkem. Trvalo dlouhá léta, než se staly zase svátkem radosti a veselí. Od nepaměti měly pro mě velikonoční svátky temný nádech. Záviděla jsem dětem, že si mohou tento radostný jarní svátek užívat tak, jak tomu bylo na vesnici běžné. V naší rodině nejenže se Velikonoce neslavily, ale naopak se
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
epochalnisvet.cz
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic? Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
iluxus.cz
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
Bawah Reserve připomíná u příležitosti Dne Země svůj trvalý závazek k „Earth-First“ filozofii, která se významně odráží v každodenním fungování resortu a jeho celkové koncepci. Soukromý resort rozklád
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
Vejce natvrdo se skvěle hodí do různých salátů. Připravte si třeba tenhle recept na svěží jarní salát, který koncem 19. století vytvořil šéfkuchař Lucien Olivier. Potřebujete: ✿ 300 g ředkviček ✿ 2 okurky ✿ 3 brambory ✿ 1 svazek jarní cibulky ✿ 5 vajec natvrdo ✿ 1 plechovku tuňáka ✿ hrst zeleného hrášku z plechovky ✿ majonézu ✿ špetku soli ✿ čerstvou petrželku 1. Brambory uvařte
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
21stoleti.cz
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát os
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
rezidenceonline.cz
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
Apartmán v 36. poschodí luxusního mrakodrapu v New Yorku inspiroval známého fotografa Michaela Morana nejen tím, že ho obývala slavný moderátorka Oprah Winfrey. Samotný světlem zalitý prostor, poskytující výhledy na Manhattan, byl atraktivním cílem jeho objektivu. Jakmile vstoupíte do foyeru luxusního věžového domu na East 57th Street v New Yorku, uvědomíte si, že jste se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz