Broumovsko je krajem divů
Broumovsko je krajem divů

Místo, které chceme navštívit, najdete v Královehradeckém kraji v Broumovském výběžku nedaleko polských hranic. A věřte, že výlet bude stát zato.

Tenhle kraj má totiž jednu nespornou výhodu. Své si tu najde každý. Potěší milovníky výšek a rozhledů, či skalních rozsedlin i ty, kdo turistiku rádi proloží nějakou památkou. Protože právě tady najdeme kromě slavného Broumovského kláštera další desítky unikátních barokních kostelů, skalní kaple, smírčí kříže… Na své si přijdou i ti, kteří rádi navštěvují filmová místa, protože filmů se tu točilo opravdu hodně.

A u památek můžeme začít. Vybíráme samozřejmě jen některé, protože kraj je na ně opravdu bohatý.

Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků…

Broumovský klášter

O jeho existenci jste určitě slyšeli, protože jde o jednu z nejvýznamnějších barokních staveb u nás a jejím autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer. Původní klášter byl založen ve 13. století, poté co král Přemysl Otakar I. daroval zdejší panství benediktýnskému rádu.

Největší slávy se mu dostalo poté, co husité vypálili pražský klášter na Břevnově. Tehdy sem přesídlili řeholní bratři a přinesli s sebou spoustu cenných předmětů, třeba klenotnici a knihovnu. Ta tenkrát obsahovala i známý rukopis Codex gigas, neboli Ďáblovu bibli, který ovšem na konci třicetileté války ukořistili Švédové.

Knihovna se 17 tisíci svazků se naštěstí zachovala, i když v polovině dvacátého století měla namále. V padesátých letech tu totiž byl internační tábor pro řeholníky a chránit vzácné památky se režimu nehodilo.

Velkou atrakcí se stal v roce v 1999 objev turínského plátna v klášterním kostele svatého Vojtěcha. A mimochodem, kdybyste v klášterních chodbách měli pocit, že už jste tu někdy určitě byli, možná je to tím, že se tu natáčely scény seriálu F. L. Věk, ale také seriál Ďáblova lest nebo film Řád.

…Točil se tu seriál F. L. Věk

Odpočinek v zahradě

Pokud se vám nechce na prohlídku, nebo bude zavřeno, projděte si určitě klášterní zahradu, která byla před šesti lety nádherně obnovena. Uvidíte tu i historický kuželník a můžete si i zahrát, nebo si jen odpočinout při vůni kávy v Cafe Dientzenhofer.

Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.

Po stopách baroka

V okolí Broumova najdete skupinu několika kostelů z 18. století, na jejichž výstavbě se až na jedinou výjimku podíleli architekti Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Mluví se o nich jako o perlách v krajině.

Je jich úctyhodných jedenáct a vznikaly přibližně ve stejném čase, což je z dnešního pohledu naprosto neuvěřitelné. Začít můžete v kostele svatého Václava v Broumově, který je ovšem nejmenší.

Vydejte se křížovou cestou

Najdete ji ve Stárkově a začíná u kostela svatého Josefa. Vede do kopce a je dlouhá asi jeden kilometr. Čtrnáct zastavení, čtrnáct reliéfů z pískovce, který prý byl původně růžový, vytvořil okolo roku 1755 sochař Bartoloměj Henrich z Litomyšle.

Na konci cesta najdete kapličku Čtrnácti pomocníků a je tu lavička, takže se můžete posadit a přemýšlet o cestě nebo muži, který ji nechal za své peníze postavit. Byl to radní jménem Schroll, kterého inspirovala pouť až do dalekého Jeruzaléma.

Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.

Mlýn Dřevíček pro děti i dospělé

Stojí v Horním Dřevíči mezi Hronovem a Stárkovem. A jestli jste o mletí mouky do téhle chvíle jen četli, tady všechno uvidíte názorně. Takže až budete odcházet, takové záhady jako mlecí stolice nebo kapsové výtahy, loupačka či reforma ze sebe vysypete, jako když bičem mrská.

Návštěvu si užijí i děti. Nejen, že si zatočí klikou při čištění obilí, ale uvidí i posledního vodníka, který tu působil.

V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.

Broumovské stěny

Jsou tak trochu stranou pozornosti a přitom tu vede nejstarší turistická stezka Broumovska. Procházet budete skalnatým hřebenem s mnoha vyhlídkami po dávných kamenných stezkách dlážděných pískovcem, které tu vybudovali benediktýni již v 18. století.

Povede vás i k barokní kapli Panny Marie Sněžné,, jejíž půdorys dal tomuto místu název Hvězda. Hned u kaple je ochoz, ze kterého je krásný výhled do okolní krajiny, ale dohlédnete i do Polska. Odtud je už jen kousek k nedalekému skalnímu městu v Kovářově rokli a na další vyhlídku, které se říká Supí hnízdo.

Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.

Adršpašské skály

Ty patří snad k nejnavštěvovanějšímu místu v regionu. Turisté je objevili také někdy v 18. století, kdy obrovský požár pohltil okolní vegetaci a odhalil krásu pískovcových skal. Začaly vznikat turistické stezky, jezdili sem horolezci.

Z té doby také pochází většina názvů skalních útvarů, jako třeba Homole cukru, Milenci, Starosta a starostová… Platí se tu vstupné a okruh vedený po směru hodinových ručiček je dlouhý asi 3,5 kilometru.

V poslední době se objevily zprávy, že se vstupenky budou prodávat dopředu s určením času. Lidí je prostě moc a všichni se sem nevejdou. Takže pokud se sem chystáte, raději si to zjistěte. I tohle místo milují filmaři, jen si vzpomeňte na pohádku Třetí princ nebo Peklo s princeznou.

Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.

Aplikace poučí a pobaví

A můžete si jich stáhnout hned několik.

Turista v mobilu – bude se vám hodit i při jiných výletech. Přináší přehled toho nejzajímavějšího, co je v dané oblasti k vidění a co se v okolí děje.

Skryté příběhy – dozvíte se příběh věhlasných barokních stavitelů Dientzenhoferových, ale i to, jak byla nalezena kopie Turínského plátna a spoustu dalšího.

Quest Broumov – je to hra, které se říká hledačka. Vyberete si trasu a při jejím procházení hledáte na určených stanovištích indicie a hádanky. Na konci vyluštíte tajenku, a když se vám to podaří, můžete si zajít do informačního centra v Broumově pro nějakou drobnost na památku.

Foto: Shutterstock, broumovsko.cz, klasterbroumov.cz, skalnimesta.cz

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Tak trochu jiné orloje

Tak trochu jiné orloje

Zámek Židlochovice: Stvořený z loveckých snů

Zámek Židlochovice: Stvořený z loveckých snů

Střední Čechy představí krásy i možnosti regionu

Střední Čechy představí krásy i možnosti regionu

Zříceniny: Místa, kde na vás dýchne historie

Zříceniny: Místa, kde na vás dýchne historie

Za kláštery jižních Čech

Za kláštery jižních Čech

Zámek v Loučeni: Zažijte příběh lásky inspirovaný rodem Thurn-Taxisů

Zámek v Loučeni: Zažijte příběh lásky inspirovaný rodem Thurn-Taxisů

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz

Rok s Věnečky Janeček:...

Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici...
Češi pošlou do vesmíru SOVu
21stoleti.cz

Češi pošlou do vesmíru SOVu

V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
Štěstí v bráně do Jeseníků: Z čeho měli obyvatelé Bruntálu radost?
epochaplus.cz

Štěstí v bráně do Jeseníků: Z...

Většina obyvatel nejenom u nás by určitě označila...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Nuselák: Most tanků i sebevrahů
epochaplus.cz

Nuselák: Most tanků i...

Původně tu má jezdit tramvaj, nakonec vyhraje...
Svědci UFO ihned po pozorování spatřili tři muže v černém
enigmaplus.cz

Svědci UFO ihned po pozorování...

Trojka je sice zhusta považována za šťastné číslo, ale...