Domů     Velká synagoga v Plzni: Svatostánek znovu v plné kráse
Velká synagoga v Plzni: Svatostánek znovu v plné kráse

Znáte tři největší synagogy světě? První je Velká synagoga v Jeruzalémě, moderní stavba dokončená v roce 1982, druhá budapešťská Velká synagoga z poloviny 19. století. A za tou třetí vůbec nemusíme daleko. Jen do Plzně.

To, že v Plzni vznikne synagoga, bylo už dlouho jasné. Ve městě neustále rostl počet obyvatel židovského původu. Například v roce 1854 žilo v Plzni 249 židů, v roce 1870 už 1207 a do doby otevření synagogy se tento počet ještě zdvojnásobil.

Právě na počátku 70. let si židovská obec pořídila potřebný pozemek a na konci roku 1888, v den 40. výročí korunovace císaře Františka Josefa I., byl konečně položen základní kámen.

Příliš vysoké věže

Stačilo málo a Velká synagoga byla ještě větší. Podle původního projektu vídeňského stavitele Maxe Fleischera totiž měla být postavena v gotickém stylu a měly se nad ní tyčit dvě věže vysoké 65 metrů. Tehdejší členové městské rady ale byli proti.

Gotika byla podle nich vyhrazena křesťanským kostelům a věže by zase svou výškou zastínily plzeňskou chloubu – kostel sv. Bartoloměje. Ten by sice o svůj primát nejvyšší kostelní věže na našem území nepřišel, ale přece jen by to byla velká konkurence.

Zlí jazykové ovšem tvrdili, že důvod změny projektu je o něco prozaičtější – na kolosální stavbu vídeňského architekta Plzeň prostě neměla dost peněz.

Ať tak nebo tak, plzeňskému architektovi a současně majiteli cihelen Emanuelu Klotzovi v roce 1890 nezbylo než předložit skromnější plány.

Věže se snížily o dvacet metrů a díky začlenění prvků románského stylu a novorenesance, navíc orientální maurskou výzdobou, už synagoga opravdu jako běžný kostel nevyhlížela. A už rozestavěná synagoga se mohla dočkat dokončení.

Podle pamětního listu, který tehdy stavbaři uložili do báně severní věže, se náklady na stavbu vyšplhaly na 141 tisíc zlatých, zatímco původní stavební rozpočet byl 162 138 zlatých.

I po zmenšení je stále Velká

Od začátku si stavitelé dali záležet i s vnitřní výzdobou. Interiér zdobí výmalba s rostlinnými motivy. Nechybějí ani varhany a na dvůr se vešel ještě novorománský patrový rabínský dům. I po zmenšení projektu je Velká synagoga úctyhodným monumentem.

Trojlodní stavba měří na délku 57 metrů, je široká 30 metrů a výška křížové klenby v hlavním sále dosahuje 16 metrů.

Dvě osmiboké věže zakončené cibulovými báněmi a zlacenými šesticípými hvězdami jsou tedy vysoké pouze 45 metrů. Nad trojicí vstupních dveří je šestidílné okno a baldachýn s kamenným desaterem.

Stavba byla ve své době progresivní – mohla se pochlubit třeba unikátním horkovzdušným vytápěním pod podlahou.

Skladiště, dílna i terč

Během druhé světové války byly všechny židovské svatostánky v ohrožení, a plzeňská Velká synagoga nebyla výjimkou. Přesto měla štěstí a kruté období přestála.

Načas se proměnila ve skladiště zabaveného židovského majetku a nacisté v ní dokonce zřídili dílnu určenou k opravám uniforem německých vojáků. Okupantům se ovšem synagoga hodila i z vojenského důvodu – ve věžích nalezla své opěrné body německá posádka.

Synagoga pak přežila i těžké období osvobozování Plzně, na což jí dodnes zbyla památka v podobě otvoru po kulce na Desateru na vrcholku průčelí budovy.

Stopa po výstřelu symbolicky poznamenala místo, které označuje přikázání „nezabiješ“, a je na destičce i po opravách a rekonstrukcích ponechána.

Svatostánek, který nemá komu sloužit

Po válce se zdálo, že všechny útrapy už má synagoga za sebou. Ale ještě nebylo vyhráno. Vždyť vlastně neměla skoro komu sloužit, Z koncentračních táborů se vrátily jen dvě stovky členů zdejší židovské obce.

Synagoze v komunistické éře hrozilo přestavění na tržnici, čemuž se sice naštěstí vyhnula, ale nedokázala se už ubránit dlouhodobému chátrání. K bohoslužbám se užívala jen menší modlitebna v jedné z lodí synagogy.

Ostatní prostory chátraly a byly využívány jako sklad nábytku. Poslední pravidelná bohoslužba v synagoze proběhla v roce 1973

Co ornament, to unikát

Další mohla začít až v září 1998 po nejnutnějších opravách, které probíhaly od začátku 90. let. A v posledních letech se restaurátoři a stavbaři vrátili do synagogy znovu.

Několik let od roku 2019 byla Velká synagoga veřejnosti nepřístupná, protože procházela celkovou náročnou rekonstrukcí. Ta zahrnovala mimo jiné vybudování nového posuvného jeviště, kompletní opravu všech omítek a odborné restaurování maleb.

To patřilo k nejobtížnějším úkolům, protože například ručně malované ornamenty představují každý unikátní originál, a tak restaurátoři nemohli pracovat se šablonami.

Výmalba navíc oplývá tolika detaily, že práce na každém obraze si vyžadovala mnoho hodin mravenčí práce s nejjemnějšími štětečky.

Jak z kousku lustru vyrobit celý

Problém představovalo také to, že řada původních předmětů se do dnešní doby nedochovala a bylo třeba vyrobit přesné repliky podle dochovaných záznamů nebo vzácných dobových fotografií.

Především osvětlení vznikalo při rekonstrukci vlastně úplně znova, protože z dob vzniku synagogy se dochovaly pouze fragmenty lustrů a dvě plynové lampy na těžko přístupných místech. To vše ale postačilo k vytvoření novodobých kopií. Rekonstrukce si celkem vyžádala přes sto milionů korun.

Vše otevřeno pro veřejnost

I po rekonstrukci bude Velká synagoga přístupná a budou se v ní opět konat koncerty jako před jejím uzavřením. Pro veřejnost bude sloužit i prostor mezi synagogou a rabínským domem, který mimochodem prošel rekonstrukcí od svého vzniku úplně poprvé.

V rabínském domě je navíc jediná rituální lázeň mikve v Plzni. I dnes se bohoslužby ve velké synagoze konají v zadní části zvané zimní modlitebna. Synagoga slouží především jako kulturní stánek.

Velká synagoga bude určitě i po rekonstrukci patřit k nejnavštěvovanějším turistickým cílům města. Před uzavřením v roce 2019 ji ročně navštívilo až 18 tisíc lidí.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
historyplus.cz
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
Urputné boje mezi Kartágem a vzbouřenými žoldnéři jsou v plném proudu. Zvěrstva, k nimž tehdy dochází, jsou i na starověk nevídaná. Povstalci usekávají zajatcům ruce, uši i nos. Následně jim drtí nohy a živé je házejí do příkopu. Bude ale ještě hůř. Jakých dalších hrůz se znesvářené strany dopustí a spáchá některé z nich otec
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz