Domů     Zámek Slavkov u Brna: Rezidence, kterou procházela historie
Zámek Slavkov u Brna: Rezidence, kterou procházela historie

Návštěva monumentálního zámku ve Slavkově není jenom běžnou prohlídkou starého šlechtického sídla. Ze všech stran tady na nás dýchne historie, a to včetně jedné z nejvýznamnějších bitev, ke kterým kdy došlo na našem území.

Místo, kde dnes stojí nejmohutnější barokní zámek na Moravě, obsadilo již ve 13. století sídlo řádu německých rytířů. Takovým hradům se říkalo komenda, stálo na vyvýšeném místě obklopeném bažinou a bylo vskutku impozantní.

Jen hlavní palác dosahoval rozměrů 27×14 metrů, byl vybaven nárožními obrannými věžemi a obehnán až sedmimetrovými hradbami. Rytíři svou komendu ale neudrželi.

Po porážce v bitvě u Grunwaldu na počátku 15. století byl jejich řád natolik oslaben, že nebylo tak těžké je vyprovodit i ze Slavkova.

Přestože původní komenda už dávno nestojí, její zbytky přesto ještě můžeme spatřit v podzemí dnešního zámku, kde se dochovalo několik gotických místností z doby řádu německých rytířů.

Renovace na italský způsob

Objekt se stal součástí panství rodu Kouniců, a nejen součástí, ale doslova hlavním rodovým sídlem. Opuštěnou komendu nahradil koncem 16. století renesanční zámek s arkádami a hranolovou věží, ale ani na ten se při návštěvě nepodíváme.

Po sto letech se uznávaný habsburský diplomat Dominik Ondřej Kounic pustil do přestavby, která zámku vtiskla barokní podobu. Kounicové to pojali vskutku velkoryse.

Pozvali si věhlasného italského architekta Domenika Martinelliho, který kromě zámku neváhal ve stejném duchu upravit i velkou část města a navíc postavil nový farní kostel.

Zámek dostal půdorys písmene U a italština v něm v té době zněla obzvlášť hlasitě, protože italští mistři přijeli i obstarat vnitřní výzdobu a doplnili také sochy do vznikajícího zámeckého parku.

Krása jako u císařského dvora

Pod pojmem přestavba si nejspíš přestavíme mírné úpravy stávajícího objektu. Renesanční zámek s arkádami a sgrafitovou fasádou ale novému baroknímu sídlu vlastně kompletně uvolnil místo.

Dokončení sledovalo několik generací Kouniců včetně toho nejvýznamnějšího z nich – knížete Václava Antonína z Kounic a Rietbergu, státního kancléře ve službách hned čtyř habsburských panovníků od Marie Terezie po Františka II., tedy téměř čtyřicet let.

Stále se dbalo na to, aby zámek byl opravdu reprezentativní rezidencí.

Také proto se do dokončovaného centrálního oválného společenského sálu nastěhoval vídeňský dvorní tvůrce fresek Josef Pichler, aby tento prostor co nejvíce přiblížil těm nejobdivovanějšim v celé monarchii.

Tváře Kouniců shlížejí z rámů

Součástí expozice je také velká část slavné kounicovské obrazárny, kterou představitelé rodu začali shromažďovat už v první polovině 17. století.

V dobách své největší slávy byla podstatně rozsáhlejší, velká část ale padla za oběť požáru na sklonku 19. století. Dnes díky portrétům v této galerii máme alespoň představu o podobě významných členů rodiny Kouniců.

Pro prohlídku zámku máme k dispozici hned několik tras. Do nejstaršího, západního křídla zámku nás zavede tak, která dostala souhrnný název Historické sály. Právě tam najdeme vzácné fresky italského malíře Andrease Lanzaniho.

Projdeme si bývalou jídelnu rodu Kouniců, dnes označovanou jako Sál předků, vyzdobenou monumentální nástropní freskou představující bohy na Olympu.

Sál, který umí zachovat tajemství

Podíváme se i do Historického sálu – místnosti dějinného významu, v níž bylo podepsáno příměří po slavné bitvě u Slavkova. Na tomto sále si stavitelé dali obzvlášť záležet a výsledkem byla zvláštní akustika.

Sál byl totiž určen k politickým jednáním, a tak bylo třeba, aby žádné z vyslovených tajemství nedolehlo k nepovolaným uším. Za návštěvu stojí i zámecká kaple Povýšení sv. Kříže.

Prochází oběma nadzemními patry a dominuje jí oltář se sochami andělů z roku 1774. Dnes je kaple využívána nejen ke svatebním obřadům, ale pořádají se v ní i koncerty. Trochu jinými místy nás provede trasa Historické salonky.

Věnuje se totiž většinou menším pokojům. I ty jsou ale honosně zařízeny a vybaveny v různých slozích od renesance po empír.

Je tu Lovecko-vojenský salonek, knihovna a Divadelní sál v prvním patře severního křídla proslulý ideální akustikou a tedy jako stvořený pro pořádání nejrůznějších kulturních a společenských akcí.

Expozice, ze které mrazí

Zámek myslí i na dětské návštěvníky. právě pro ně je připravena prohlídka s lákavým názvem Šifra pana knížete.

Děti oblečené v dobových kostýmech řeší v saloncích severního křídla různé úkoly a představují vyšetřovatele zámecké záhady, která je ale inspirována skutečnými osudy rodu Kouniců.

Na děti myslí i letošní stálá výstava otevřená pod názvem Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih. V galerii v přízemí zámku představuje autorskou literární tvorbu pro nejmenší čtenáře od minulých staletí do současnosti.

Naopak spíše pro starší je určena expozice Právo útrpné na Slavkovsku, otevřená v rozsáhlých prostorách barokního zámeckého sklepení.

Historikové v ní shromáždili informace o dějinách tortury a doplnili je konkrétními příběhy mučených a trestaných obyvatel zdejšího regionu od 13. do 18. století.

Z této expozice může běhat mráz po zádech, což určitě nepomůže vylepšit zdejší teplota dosahující i během léta kolem 11 stupňů. Návštěvníkům se tedy doporučuje přinést si teplé oblečení, pro nejvíce zimomřivé jsou ale u vstupu připraveny deky.

Park se vrací do původní podoby

Zámecký park je slavkovskou chloubou. Také jeho založení je spjato s osobou Dominika Ondřeje Kounice, který nechal původní renesanční zahradu zcela proměnit.

Ve spolupráci z odborníky pro změnu z Holandska přidal květinový parter s bazény a fontánou či oranžerii bohatě zdobenou freskami. Jeho následovníci pak dílo dokončili.

Prostor osadili tehdy moderními drobnými romantickými stavbičkami včetně ptačí voliéry nebo čínského pavilonu. Teprve mnohem později byl založen anglický park, čímž mnohé prvky původních barokních dispozic zmizely. Ne ale nenávratně.

Rekonstrukce parku, která byla zahájena v 70. letech minulého století, se snažila důsledně zachovat původní projekt z roku 1774 a vrátit parku jeho barokní tvář.

Obnovený zámecký park byl pak otevřen u příležitosti konání sympozia UNESCO o barokních zahradách v září 1977.

Jarmark v napoleonském duchu

Slavkovský zámek je tradičně místem konání mnoha akcí po celý rok. K nejoblíbenějším patří jarmarky – třeba Májový v květnu, Napoleonský v srpnu nebo Václavský v září.

Tradičně nejnavštěvovanější je předvánoční jarmark na počátku prosince, kde se shromáždí nejen dvojnásobek prodejců s dobrotami a řemeslnými výrobky než na ostatních akcích, tedy kolem 270, ale je také součástí vzpomínkových akcí na bitvu u Slavkova.

Letošní předvánoční víkend tu ostatně začíná 2. prosince, tedy přesně v den 217. výročí bitvy tří císařů. Zámek při této příležitosti pořádá speciální prohlídky nebo akce v zámeckém parku včetně ukázek vojenského tábora a výcviku.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz