O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích.
Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto místech je dnes otevřena unikátní dvoukilometrová prohlídková trasa.
Místo rubání odborný výklad
Celková délka zdejších chodeb je 13 kilometrů a při jejich ražení se pamatovalo i na 27 větracích komínů vysokých 30 až 60 metrů sloužících zároveň jako únikové cesty.
Důl byl pro veřejnost zpřístupněn v roce 2008 a vzhledem k tomu, že od jeho fungování ještě neuplynulo tolik času, mohli se někteří z horníků stát i současnými zasvěcenými průvodci a neocenitelná je také jejich pomoc při údržbě techniky.
Návštěvníky čeká nejprve převlečení do speciálních oděvů, tedy do ochranné kombinézy s holínkami a přilby s nezbytným čelním světlem s baterií.
Trasa je dlouhá zhruba dva kilometry, ale většinu práce za nás obstará důlní vláček, kterým zdejší horníci jezdívali na šichtu.
Začínáme v hloubce 70 metrů
Prohlídka pak začíná v hloubce kolem sedmdesáti metrů. K vidění jsou hornické stroje i nástroje včetně vrtacích kladiv a vozíků zvaných hunty, v dole jsou také ukázky vytěžené suroviny, které se říká rubanina.
V dobách největšího vytížení se jí tu vytěžilo až 20 tisíc tun. Grafitový důl se stal třetí nejnavštěvovanější památkou města, a to už v Českém Krumlově něco znamená.