Domů     Hora Matky Boží: Svaté místo s dokonalým výhledem
Hora Matky Boží: Svaté místo s dokonalým výhledem
od 20.9.2023
1

Na počátku byl sen jednoho malého kluka o tom, že až vyroste, postaví kostel. Opravdu to dokázal a jeho odkaz po staletí slouží všem příchozím poutníkům, kteří třeba o malém Tobiášovi nikdy předtím neslyšeli.

Hora Matky Boží u obce Dolní Hedeč sice není nejvyšším vrcholem Hanušovické vrchoviny, tu výsadu si drží o více než 200 metrů vyšší hora Jeřáb, ale přesto je zdálky viditelnou dominantou širokého okolí.

Kopec kdysi nesl jméno Lysá hora, protože býval pustý a bez lesního porostu. A ještě na konci 17. století by nikdo neočekával, že tenhle na pohled nijak zajímavý vršek bude jednou přitahovat tisíce a tisíce lidí.

Zázraky na vrcholku hory

Všechno to začal královéhradecký biskup, rodák ze sousedních Králík Tobiáš Jan Becker. Už jako malý kluk na Lysou horu rád chodil a v té době si také usmyslel, že až vyroste, postaví na jejím vrcholku kostel.

Bylo mu ale už padesát, když si na svůj starý slib vzpomněl a pustil se do práce. Místo pro poutní svatostánek ale vybral dobře.

Už dávno se totiž krajem šířily zvěsti o tajemných úkazech a zázracích, které se na hoře odehrávají, včetně nevysvětlitelné záře vystupující ze země.

Traduje se, že věřící se na stavbě kostela podíleli tak intenzivně, že na kopec vlastníma rukama vynášeli trámy a kamení určené ke stavbě.

Za pět let byla stavba trojlodního kostela nanebevzetí Panny Marie dokončena a Hora Matky Boží konečně dostala své současné jméno.

Cesta alejí vzácných soch

Otec Tobiáš, v té době už čerstvě vysvěcený biskup, se ale ve své píli nezastavil. Přistavěl čtyřkřídlý ambit, na přístupovou cestu z Králík přidal sedm šestibokých kaplí se souborem barokních plastik z pašijových scén, takže vznikla křížová cesta.

Autora dřevěných polychromovaných soch v nadživotní velikosti sice neznáme, ale odborníci předpokládají, že byl žákem samotného Matyáše Bernarda Brauna.

Originály vytvořené kolem roku 1740 ovšem dnes už na místě neuvidíme, museli bychom za nimi do kostela svatého Mikuláše ve zhruba 60 kilometrů vzdálené Vraclavi, který slouží jako výstavní síň.

Dlouhý sen o Milostném obraze

Zpráva o novém poutním místě se rychle rozkřikla a už v roce 1710 už dorazilo 10 tisíc poutníků, kteří přišli Pannu Marii prosit o záchranu před morem. To byl ale jen začátek, počet příchozích byl postupně až desetinásobný.

Během 18. století neustále rostl počet poutníků, například v roce 1728 jich bylo zaznamenáno 152 tisíc. Slibný rozvoj Hory Matky Boží zastavil v roce 1846 ničivý požár.

Kněz Bernard při něm s nasazením života zachránil zdejší nejcennější věc – Milostný obraz Panny Marie Sněžné. Ten má zajímavou historii.

Je to kopie malby z baziliky Santa Maria Maggiore v Římě a kdysi ho objevil zakladatel zdejšího komplexu Tobiáš Jan Becker u hraběnky Putzardové ze Slatiňan, jejíž vnuky vychovával.

Obraz se mu tak líbil, že jím byl úplně posedlý a dlouho přemlouval hraběnku, aby se ho vzdala. Ta nakonec jeho prosbám podlehla a opravdu mu ho věnovala. Tobiáš ho pak daroval zdejšímu poutnímu místu.

Když byl 17. srpna 1700 zdejší kostel slavnostně vysvěcen, Milostný obraz už visel na hlavním oltáři.

Jak na Jeho Císařskou milost

Biskup Becker se zasloužil ještě o jednu důležitou součást zdejšího areálu. Zřídil tu totiž klášter katolického řádu servitů, tedy služebníků Mariiných.

Klášter i kostel se na sklonku 18. století ocitl na pokraji zkázy, a to ne pro nedostatek zájmu věřících nebo snad v důsledku drancování nepřátelskými vojsky. Za ohrožení mohl sám panovník.

Když císař Josef II. v roce 1782 svým dekretem rušil kláštery, tomu zdejšímu se ale naštěstí dostalo výsady, že mohl zůstat v provozu dál. Podle legendy se tak stalo proto, že císař položil řeholníkům otázku, kde leží střed světa.

Jeden z nich se panovníkovi zavděčil pohotovou odpovědí. „Tam, kde je právě Jeho Císařská milost,“ prohlásil a zajistil tak hedečskému klášteru další existenci.

Klášter smutných vzpomínek

Servity v klášteře mezitím vystřídali redemptoristé. Ti obývali objekt až do roku 1950 a pak se Hora Matky Boží proměnila v takzvaný centralizační klášter, kam nový režim svážel řeholníky ze zrušených klášterů.

Příslušníci různých řádů v takových klášterech museli za státního dozoru pracovat v prostoru obehnaném ostnatým drátem. I na toto smutné období se zachovaly hmatatelné vzpomínky v podobě kopie vyšetřovací místnosti či cely vězněných řeholníků.

Je jasné, že za takových podmínek se poutní areál i samotný kostel netěšil velké pozornosti úřadů, a začala smutná éra chátrání. Naštěstí rozklad nepostupoval tak rychle, takže po roce 1990 mohly začít opravy a bylo ještě co opravovat.

Prostředky se scházely z mnoha stran. Kromě financí ze státního rozpočtu se na renovaci podílel i řád redemptoristů a velké zásluhy si připsal také rodák z Králík, nyní německý důchodce Franz Jentschke, který pro obnovu poutního místa založil nadaci.

Návštěva může být i na více dní

A opět se poutníci začali na Horu Matky Boží hrnout. Od roku 1993 je už mohl přivítat i nově zrekonstruovaný Poutní dům.

Kdysi byl obyčejnou hospodou otevřenou v roce 1856, kterou ale redemptoristé už na počátku 20. století zakoupili a upravili pro potřeby poutníků, v dobách nepříznivých se ale proměnil ve skladiště či vepřín státního statku.

Poutní dům má tedy za sebou bohatou historii, která naštěstí nekončí smutně. Na podzim roku 2019 byla totiž zahájena jeho generální rekonstrukce a jeho jednotlivé části se postupně otevíraly pro veřejnost.

Nejprve byla dokončena oprava restaurace včetně kuchyně a technického zázemí a otevřena byla i nově zřízená kaple sv. Josefa.

Dnes Poutní dům nabízí komfortní dvou až šestilůžkové pokoje, restauraci s krytou terasou, dva salonky, dětskou hernu, přednáškový sál a spoustu dalšího vyžití pro hosty jako fitness, venkovní hřiště, ohniště pro večerní posezení nebo pískoviště pro děti.

Krásná vyhlídka od Svatých schodů

Ke klášteru vede z Malého náměstí v Králíkách Svatá cesta lemovaná lipovou alejí. Sama prohlídka kláštera je zajímavou exkurzí do minulosti. Návštěvníci spatří vzácné obrazy a sochy, několik kaplí s historickými oltáři, projdou se po klidném nádvoří poutníků.

Určitě zaujmou Svaté schody – napodobenina schodiště jeruzalémského hradu Antonia, po nichž údajně kráčel Kristus cestou před Piláta. Po prostředním schodišti stoupají věřící vkleče, v každém stupni jsou uloženy relikvie.

Postranními schodišti se pak sestupuje zpátky. Prohlídku poutního místa je možné objednat si také s průvodcem. Během výkladu se dozvíme hodně o historii kostela i kláštera a vyslechneme i příběhy osobností na zdejších obrazech a oltářích.

Nahlédnout je možné i do klášterní hrobky přístupné teprve od roku 2010. Oblíbené jsou také zimní večerní prohlídky.

A pro mnohé návštěvníky je důležité i to, že z kopce si můžeme užít krásný výhled na okolí. Uvidíme město Králíky, Suchý vrch nebo Kralický Sněžník.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své