Domů     Hora Matky Boží: Svaté místo s dokonalým výhledem
Hora Matky Boží: Svaté místo s dokonalým výhledem

Na počátku byl sen jednoho malého kluka o tom, že až vyroste, postaví kostel. Opravdu to dokázal a jeho odkaz po staletí slouží všem příchozím poutníkům, kteří třeba o malém Tobiášovi nikdy předtím neslyšeli.

Hora Matky Boží u obce Dolní Hedeč sice není nejvyšším vrcholem Hanušovické vrchoviny, tu výsadu si drží o více než 200 metrů vyšší hora Jeřáb, ale přesto je zdálky viditelnou dominantou širokého okolí.

Kopec kdysi nesl jméno Lysá hora, protože býval pustý a bez lesního porostu. A ještě na konci 17. století by nikdo neočekával, že tenhle na pohled nijak zajímavý vršek bude jednou přitahovat tisíce a tisíce lidí.

Zázraky na vrcholku hory

Všechno to začal královéhradecký biskup, rodák ze sousedních Králík Tobiáš Jan Becker. Už jako malý kluk na Lysou horu rád chodil a v té době si také usmyslel, že až vyroste, postaví na jejím vrcholku kostel.

Bylo mu ale už padesát, když si na svůj starý slib vzpomněl a pustil se do práce. Místo pro poutní svatostánek ale vybral dobře.

Už dávno se totiž krajem šířily zvěsti o tajemných úkazech a zázracích, které se na hoře odehrávají, včetně nevysvětlitelné záře vystupující ze země.

Traduje se, že věřící se na stavbě kostela podíleli tak intenzivně, že na kopec vlastníma rukama vynášeli trámy a kamení určené ke stavbě.

Za pět let byla stavba trojlodního kostela nanebevzetí Panny Marie dokončena a Hora Matky Boží konečně dostala své současné jméno.

Cesta alejí vzácných soch

Otec Tobiáš, v té době už čerstvě vysvěcený biskup, se ale ve své píli nezastavil. Přistavěl čtyřkřídlý ambit, na přístupovou cestu z Králík přidal sedm šestibokých kaplí se souborem barokních plastik z pašijových scén, takže vznikla křížová cesta.

Autora dřevěných polychromovaných soch v nadživotní velikosti sice neznáme, ale odborníci předpokládají, že byl žákem samotného Matyáše Bernarda Brauna.

Originály vytvořené kolem roku 1740 ovšem dnes už na místě neuvidíme, museli bychom za nimi do kostela svatého Mikuláše ve zhruba 60 kilometrů vzdálené Vraclavi, který slouží jako výstavní síň.

Dlouhý sen o Milostném obraze

Zpráva o novém poutním místě se rychle rozkřikla a už v roce 1710 už dorazilo 10 tisíc poutníků, kteří přišli Pannu Marii prosit o záchranu před morem. To byl ale jen začátek, počet příchozích byl postupně až desetinásobný.

Během 18. století neustále rostl počet poutníků, například v roce 1728 jich bylo zaznamenáno 152 tisíc. Slibný rozvoj Hory Matky Boží zastavil v roce 1846 ničivý požár.

Kněz Bernard při něm s nasazením života zachránil zdejší nejcennější věc – Milostný obraz Panny Marie Sněžné. Ten má zajímavou historii.

Je to kopie malby z baziliky Santa Maria Maggiore v Římě a kdysi ho objevil zakladatel zdejšího komplexu Tobiáš Jan Becker u hraběnky Putzardové ze Slatiňan, jejíž vnuky vychovával.

Obraz se mu tak líbil, že jím byl úplně posedlý a dlouho přemlouval hraběnku, aby se ho vzdala. Ta nakonec jeho prosbám podlehla a opravdu mu ho věnovala. Tobiáš ho pak daroval zdejšímu poutnímu místu.

Když byl 17. srpna 1700 zdejší kostel slavnostně vysvěcen, Milostný obraz už visel na hlavním oltáři.

Jak na Jeho Císařskou milost

Biskup Becker se zasloužil ještě o jednu důležitou součást zdejšího areálu. Zřídil tu totiž klášter katolického řádu servitů, tedy služebníků Mariiných.

Klášter i kostel se na sklonku 18. století ocitl na pokraji zkázy, a to ne pro nedostatek zájmu věřících nebo snad v důsledku drancování nepřátelskými vojsky. Za ohrožení mohl sám panovník.

Když císař Josef II. v roce 1782 svým dekretem rušil kláštery, tomu zdejšímu se ale naštěstí dostalo výsady, že mohl zůstat v provozu dál. Podle legendy se tak stalo proto, že císař položil řeholníkům otázku, kde leží střed světa.

Jeden z nich se panovníkovi zavděčil pohotovou odpovědí. „Tam, kde je právě Jeho Císařská milost,“ prohlásil a zajistil tak hedečskému klášteru další existenci.

Klášter smutných vzpomínek

Servity v klášteře mezitím vystřídali redemptoristé. Ti obývali objekt až do roku 1950 a pak se Hora Matky Boží proměnila v takzvaný centralizační klášter, kam nový režim svážel řeholníky ze zrušených klášterů.

Příslušníci různých řádů v takových klášterech museli za státního dozoru pracovat v prostoru obehnaném ostnatým drátem. I na toto smutné období se zachovaly hmatatelné vzpomínky v podobě kopie vyšetřovací místnosti či cely vězněných řeholníků.

Je jasné, že za takových podmínek se poutní areál i samotný kostel netěšil velké pozornosti úřadů, a začala smutná éra chátrání. Naštěstí rozklad nepostupoval tak rychle, takže po roce 1990 mohly začít opravy a bylo ještě co opravovat.

Prostředky se scházely z mnoha stran. Kromě financí ze státního rozpočtu se na renovaci podílel i řád redemptoristů a velké zásluhy si připsal také rodák z Králík, nyní německý důchodce Franz Jentschke, který pro obnovu poutního místa založil nadaci.

Návštěva může být i na více dní

A opět se poutníci začali na Horu Matky Boží hrnout. Od roku 1993 je už mohl přivítat i nově zrekonstruovaný Poutní dům.

Kdysi byl obyčejnou hospodou otevřenou v roce 1856, kterou ale redemptoristé už na počátku 20. století zakoupili a upravili pro potřeby poutníků, v dobách nepříznivých se ale proměnil ve skladiště či vepřín státního statku.

Poutní dům má tedy za sebou bohatou historii, která naštěstí nekončí smutně. Na podzim roku 2019 byla totiž zahájena jeho generální rekonstrukce a jeho jednotlivé části se postupně otevíraly pro veřejnost.

Nejprve byla dokončena oprava restaurace včetně kuchyně a technického zázemí a otevřena byla i nově zřízená kaple sv. Josefa.

Dnes Poutní dům nabízí komfortní dvou až šestilůžkové pokoje, restauraci s krytou terasou, dva salonky, dětskou hernu, přednáškový sál a spoustu dalšího vyžití pro hosty jako fitness, venkovní hřiště, ohniště pro večerní posezení nebo pískoviště pro děti.

Krásná vyhlídka od Svatých schodů

Ke klášteru vede z Malého náměstí v Králíkách Svatá cesta lemovaná lipovou alejí. Sama prohlídka kláštera je zajímavou exkurzí do minulosti. Návštěvníci spatří vzácné obrazy a sochy, několik kaplí s historickými oltáři, projdou se po klidném nádvoří poutníků.

Určitě zaujmou Svaté schody – napodobenina schodiště jeruzalémského hradu Antonia, po nichž údajně kráčel Kristus cestou před Piláta. Po prostředním schodišti stoupají věřící vkleče, v každém stupni jsou uloženy relikvie.

Postranními schodišti se pak sestupuje zpátky. Prohlídku poutního místa je možné objednat si také s průvodcem. Během výkladu se dozvíme hodně o historii kostela i kláštera a vyslechneme i příběhy osobností na zdejších obrazech a oltářích.

Nahlédnout je možné i do klášterní hrobky přístupné teprve od roku 2010. Oblíbené jsou také zimní večerní prohlídky.

A pro mnohé návštěvníky je důležité i to, že z kopce si můžeme užít krásný výhled na okolí. Uvidíme město Králíky, Suchý vrch nebo Kralický Sněžník.

Foto: Shutterstock
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Taky se vám do ničeho nechce?
panidomu.cz
Taky se vám do ničeho nechce?
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti
Starobylé město ukryté v prachu času
epochaplus.cz
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
nasehvezdy.cz
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
Herečka Veronika Gajerová (62), kterou si diváci kdysi zamilovali hlavně v seriálu Ordinace v růžové zahradě, se prý stále potýká s velkými problémy. Už před několika lety se svěřila, že má obrovs
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
enigmaplus.cz
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
Je Země jedinou obydlenou planetou ve vesmíru? Otázka, na kterou lidstvo stále ještě nedostalo odpověď. Veškeré snahy astronomů dopátrat se důkazů života na jiných planetách zatím vycházejí naprázdno.
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
historyplus.cz
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
Dvě družstva se na hřišti perou o jeden míč. Každý tým chce vyhrát. Může jít o kteroukoli známou míčovou hru. V případě, že se k indiciím přidají Aztékové, je vše ale jasné. Půjde o hru zvanou tlachtli. Změní se po turnaji tato na první pohled zábavná polední honička za míčem v rituální oběť? Symboly, rituály
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
skutecnepribehy.cz
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
Díky dávné rodinné tragédii byly u nás Velikonoce zakázaným svátkem. Trvalo dlouhá léta, než se staly zase svátkem radosti a veselí. Od nepaměti měly pro mě velikonoční svátky temný nádech. Záviděla jsem dětem, že si mohou tento radostný jarní svátek užívat tak, jak tomu bylo na vesnici běžné. V naší rodině nejenže se Velikonoce neslavily, ale naopak se
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
epochalnisvet.cz
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic? Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
iluxus.cz
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
Bawah Reserve připomíná u příležitosti Dne Země svůj trvalý závazek k „Earth-First“ filozofii, která se významně odráží v každodenním fungování resortu a jeho celkové koncepci. Soukromý resort rozklád
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
Vejce natvrdo se skvěle hodí do různých salátů. Připravte si třeba tenhle recept na svěží jarní salát, který koncem 19. století vytvořil šéfkuchař Lucien Olivier. Potřebujete: ✿ 300 g ředkviček ✿ 2 okurky ✿ 3 brambory ✿ 1 svazek jarní cibulky ✿ 5 vajec natvrdo ✿ 1 plechovku tuňáka ✿ hrst zeleného hrášku z plechovky ✿ majonézu ✿ špetku soli ✿ čerstvou petrželku 1. Brambory uvařte
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
21stoleti.cz
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát os
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
rezidenceonline.cz
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
Apartmán v 36. poschodí luxusního mrakodrapu v New Yorku inspiroval známého fotografa Michaela Morana nejen tím, že ho obývala slavný moderátorka Oprah Winfrey. Samotný světlem zalitý prostor, poskytující výhledy na Manhattan, byl atraktivním cílem jeho objektivu. Jakmile vstoupíte do foyeru luxusního věžového domu na East 57th Street v New Yorku, uvědomíte si, že jste se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz