Domů     Liberecký kraj vás okouzlí
Liberecký kraj vás okouzlí
od 19.9.2023
1

Nejen Ještěd, nejen Trosky. Liberecký kraj nabízí nepřeberné množství kulturních památek, ale míst, kde se budete mít skvěle s dětmi. Zde je naše další záplava tipů na výlety.

Památka na slony

Zhruba kilometr od malebné obce Jítrava na úpatí vrchu Vysoká je možné spatřit nápadně bílé skály se zaoblenými tvary připomínající slony.

Jedná se o pískovcové skály, které dosahují výšky až 20 metrů. V jejich nitru se poté nacházejí oválné dutiny, menší jeskyně i skalní tunely.

Město bižuterie

Město v kotlině řeky Nisy je známé pro fenomenální zpracování skla a bižuterie. Navíc je vzdálené pouhých 13 kilometrů od Liberce.

Kromě Muzea skla a bižuterie však Jablonec nad Nisou láká na řadu architektonických slohů – zejména secesi, funkcionalismus a novorenesanci. Ke zdejším lákadlům patří i „Jablonecké moře“, přehrada, patřící k ideálním místům pro letní radovánky. Pěkný výhled na město je z věže radnice.

Padesátka trochu jinak

Jizerská 50 patří k nejvýznamnější akci v regionu, jejíž atmosféru si můžete vychutnat i v létě. A zároveň poznat nejkrásnější a nejznámější partie Jizerských hor.

Perfektně značená cyklostezka zájemcům umožní nahlédnout do malebných zákoutí nebo navštívit bývalé bývalé sklářské osady. Celková délka trasy je 25 kilometrů a pohodlně se dá zvládnout za dvě hodiny.

Krásná Štěpánka

Liberecký kraj je typický rozhlednami různých stylů a stáří, jež mu propůjčují jakýsi majestátnější ráz. K nejstarším ovšem patří novogotická Štěpánka v Příchovicích, kterou je možné nalézt na vrcholu Hvězda.

Její rodokmen totiž sahá až do roku 1892. Je vysoká 20 metrů a nabízí kruhový rozhled na české i polské Jizerské hory, nesmí chybět ani pohled na Krkonoše.

U severočeského Fausta

Obec Krásná stojí za návštěvu nejen pro své příznačné jméno. Stojí v ní také bývalý dům významného léčitele a lékaře J. J. A. E. Kittela. Muže, jehož jméno je spojeno s řadou faustovských legend. Za malebnou fasádou se nachází muzeum s řadou unikátních historických exponátů.

Dominanta Frýdlantu

Nejrozsáhlejší komplex v severních Čechách by bylo hřích opomenout. Zámek Frýdlant ohromí nádhernou renesanční tváří a rozsáhlými sbírkami, jejichž cena je z historického hlediska nevyčíslitelná.

Na výběr je tu hned ze čtyř prohlídkových tras, přičemž doporučujeme zvolit tu nejnovější, kde se seznámíte s archeologickými nálezy z hradeb a zámeckého rybníku.

Romantický Sychrov

Novogotický zámek, okouzlující svou půvabnou fasádou, původně sloužil jako sídlo francouzskému rodu Rohanů. Spatřit jste jej mohli v pohádkách Nesmrtelná teta nebo Zlatovláska.

Zatímco v exteriérech můžete obdivovat rozsáhlý anglický park, uvnitř vás zajisté uchvátí největší sbírka francouzského portrétního malířství, společně s pamětní síní Antonína Dvořáka.

Sychrov je také vyhledávanou lokalitou pro výstavy a další společenské akce, oblíbené jsou i noční prohlídky.

Město na Ploučnici

Česká Lípa „dýchá“ neopakovatelnou atmosférou, kterou tvoří řada udržovaných měšťanských domů. K významným pamětihodnostem patří Loretánská kaple ze 17. století, Archeologické muzeum Šatlava a vodní hrad Lipý.

Ačkoli z jeho původní podoby zbyly jen dvě brány, část hradního zdiva a zřícenina se zachovanými sklepy, stále se jedná o vyhledávanou turistikou lokalitu, která má neobyčejné kouzlo. Pořádají se zde i kulturní akce či výstavy.

Cesta do Pekla

Českolipské údolí ihned upoutá svým strašidelným názvem. Namísto síry a čertů na vás v Pekle čeká příjemná procházka podél Robečského potoka mezi skalními stěnami bizarních tvarů. Naučná stezka vás navíc seznámí se zdejšími přírodními unikáty.

A kudy tudy do Pekla? Nejlépe po červené turistické značce z městské čtvrti Dubice, konkrétně z ulice U Jatek, a poté Svojsíkovou stezkou.

Skalní galerie

V minulosti projížděly nitrem skal povozy směr nedaleká pole, dnes je oblast u obce Brniště známá jako přírodní umělecká galerie. Její vznik je spojen s rokem 2018, kdy byly za přispění českých a německých umělců odhaleny první landartové objekty a sochy.

K vidění je zde nejen jelen svatého Huberta, obří hlava, ale také reliéf nahé dívky či anděla.

Mumlavské vodopády

Nedaleko centra Harrachova, v západní části Mumlavského dolu, zurčí dravá řeka Mumlava, jež vytváří stejnojmenný vodopád.

Téměř 10 metrů vysoký a 10 metrů široký přírodní unikát se po většinu roku s mocným hukotem řítí na zajímavé žulové prohlubně, pro které se vžil název obří hrnce, nebo také čertova oka.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
Chrám na křižovatce pozitivní energie... Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě
„Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem.“ Refrén známé lidové písně trefně vystihuje kraj, o kterém bude řeč na následujících stránkách. Jižní Morava je známá pro svoje výborné víno, tradiční hody, slunečné počasí a překrásnou přírodu s mnoha historickými památkami. Na jižní Moravě naleznete všechno, na co si jen vzpomenete. Brno je zlatá loď Bývalým hlavním městem Moravy je Brn
Je největší z deseti židovských obcí v České republice a její historie sahá více než tisíc let do minulosti. Od roku 1215 žili pražští židé v ghettu, které se nacházelo na území dnešního Josefova. Vedle Starého židovského hřbitova a několika dochovaných synagog, které slouží jako expozice Židovského muzea, jsou nejvýznamnějšími památkami na kdysi tajemné židovské město Staronová synagoga a přile
Město ve středních Čechách je dobře dostupné autem i vlakem a jeho návštěva vás určitě nezklame Tak například bývalá židovská čtvrť patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1 000 náhrobky.
Město s historií sahající do 12. století vzniklo na zemské stezce přes řeku Ohři. Od počátků bylo vnímáno jako významné kulturní a hospodářské středisko. Nebylo proto žádným překvapením, že o století později byla Kadaň panovníkem Přemyslem Otakarem II. povýšena na královské město. Samotné centrum dodnes představuje jednu z nejmalebnějších památkových zón u nás. Dominanty města Kadaň P
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov