Domů     Liberecký kraj vás okouzlí
Liberecký kraj vás okouzlí
od 19.9.2023
1

Nejen Ještěd, nejen Trosky. Liberecký kraj nabízí nepřeberné množství kulturních památek, ale míst, kde se budete mít skvěle s dětmi. Zde je naše další záplava tipů na výlety.

Památka na slony

Zhruba kilometr od malebné obce Jítrava na úpatí vrchu Vysoká je možné spatřit nápadně bílé skály se zaoblenými tvary připomínající slony.

Jedná se o pískovcové skály, které dosahují výšky až 20 metrů. V jejich nitru se poté nacházejí oválné dutiny, menší jeskyně i skalní tunely.

Město bižuterie

Město v kotlině řeky Nisy je známé pro fenomenální zpracování skla a bižuterie. Navíc je vzdálené pouhých 13 kilometrů od Liberce.

Kromě Muzea skla a bižuterie však Jablonec nad Nisou láká na řadu architektonických slohů – zejména secesi, funkcionalismus a novorenesanci. Ke zdejším lákadlům patří i „Jablonecké moře“, přehrada, patřící k ideálním místům pro letní radovánky. Pěkný výhled na město je z věže radnice.

Padesátka trochu jinak

Jizerská 50 patří k nejvýznamnější akci v regionu, jejíž atmosféru si můžete vychutnat i v létě. A zároveň poznat nejkrásnější a nejznámější partie Jizerských hor.

Perfektně značená cyklostezka zájemcům umožní nahlédnout do malebných zákoutí nebo navštívit bývalé bývalé sklářské osady. Celková délka trasy je 25 kilometrů a pohodlně se dá zvládnout za dvě hodiny.

Krásná Štěpánka

Liberecký kraj je typický rozhlednami různých stylů a stáří, jež mu propůjčují jakýsi majestátnější ráz. K nejstarším ovšem patří novogotická Štěpánka v Příchovicích, kterou je možné nalézt na vrcholu Hvězda.

Její rodokmen totiž sahá až do roku 1892. Je vysoká 20 metrů a nabízí kruhový rozhled na české i polské Jizerské hory, nesmí chybět ani pohled na Krkonoše.

U severočeského Fausta

Obec Krásná stojí za návštěvu nejen pro své příznačné jméno. Stojí v ní také bývalý dům významného léčitele a lékaře J. J. A. E. Kittela. Muže, jehož jméno je spojeno s řadou faustovských legend. Za malebnou fasádou se nachází muzeum s řadou unikátních historických exponátů.

Dominanta Frýdlantu

Nejrozsáhlejší komplex v severních Čechách by bylo hřích opomenout. Zámek Frýdlant ohromí nádhernou renesanční tváří a rozsáhlými sbírkami, jejichž cena je z historického hlediska nevyčíslitelná.

Na výběr je tu hned ze čtyř prohlídkových tras, přičemž doporučujeme zvolit tu nejnovější, kde se seznámíte s archeologickými nálezy z hradeb a zámeckého rybníku.

Romantický Sychrov

Novogotický zámek, okouzlující svou půvabnou fasádou, původně sloužil jako sídlo francouzskému rodu Rohanů. Spatřit jste jej mohli v pohádkách Nesmrtelná teta nebo Zlatovláska.

Zatímco v exteriérech můžete obdivovat rozsáhlý anglický park, uvnitř vás zajisté uchvátí největší sbírka francouzského portrétního malířství, společně s pamětní síní Antonína Dvořáka.

Sychrov je také vyhledávanou lokalitou pro výstavy a další společenské akce, oblíbené jsou i noční prohlídky.

Město na Ploučnici

Česká Lípa „dýchá“ neopakovatelnou atmosférou, kterou tvoří řada udržovaných měšťanských domů. K významným pamětihodnostem patří Loretánská kaple ze 17. století, Archeologické muzeum Šatlava a vodní hrad Lipý.

Ačkoli z jeho původní podoby zbyly jen dvě brány, část hradního zdiva a zřícenina se zachovanými sklepy, stále se jedná o vyhledávanou turistikou lokalitu, která má neobyčejné kouzlo. Pořádají se zde i kulturní akce či výstavy.

Cesta do Pekla

Českolipské údolí ihned upoutá svým strašidelným názvem. Namísto síry a čertů na vás v Pekle čeká příjemná procházka podél Robečského potoka mezi skalními stěnami bizarních tvarů. Naučná stezka vás navíc seznámí se zdejšími přírodními unikáty.

A kudy tudy do Pekla? Nejlépe po červené turistické značce z městské čtvrti Dubice, konkrétně z ulice U Jatek, a poté Svojsíkovou stezkou.

Skalní galerie

V minulosti projížděly nitrem skal povozy směr nedaleká pole, dnes je oblast u obce Brniště známá jako přírodní umělecká galerie. Její vznik je spojen s rokem 2018, kdy byly za přispění českých a německých umělců odhaleny první landartové objekty a sochy.

K vidění je zde nejen jelen svatého Huberta, obří hlava, ale také reliéf nahé dívky či anděla.

Mumlavské vodopády

Nedaleko centra Harrachova, v západní části Mumlavského dolu, zurčí dravá řeka Mumlava, jež vytváří stejnojmenný vodopád.

Téměř 10 metrů vysoký a 10 metrů široký přírodní unikát se po většinu roku s mocným hukotem řítí na zajímavé žulové prohlubně, pro které se vžil název obří hrnce, nebo také čertova oka.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
epochaplus.cz
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa