Domů     Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
od 8.12.2023
1

Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku.

Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod nadvládou svého muže.

Král Tristan přitáhl s velkým vojskem a hrad oblehl. Ursinus, který viděl, že hradby už dlouho nevydrží, chtěl své ženě podat pohár smrtícího jedu, ale omylem ho vypil sám, a Alvína se tak mohla vrátit domů.

Rytíř, válečník a lapka

Dějiny na pověsti příliš nedbají, a tak nám stroze oznamují, že hrad mezi Karlovými Vary a Bochovem zvaný nejprve Elgelsburg se poprvé v historických záznamech objevuje v roce 1402 a založil ho rod Hrabišiců, majitelů nedalekého hradu Bochova.

Hrad musel respektovat tvar znělcového kopce, který se o padesát metrů vypíná nad okolím, a tak dostal protáhlý oválný půdorys.

Za husitských válek se majitelem hradu stal rytíř Jakoubek z Vřešovic, silný bojovník, ale na vedlejší úvazek také tak trochu lapka a násilník. Přepadával pocestné a zvláště se zaměřoval na nevinné panny. To se mu ale stalo osudným.

Při pronásledování jedné z nich se prý zabil pádem do propasti. Dobrou pověst ovšem neměl ani jako válečník.

Zpočátku podporoval husity, ale pro všechno hromadění bohatství neměl čas na bojování, a nakonec své spolubojovníky nechal na holičkách a přijal Zikmunda Lucemburského za krále.

Víme, kde byly hákovnice

O původní podobu hradu se historikové dodnes přou. Nevíme například přesně, zda hrad měl opravdu válcovou obrannou věž neboli bergfrit na samém vrcholku skály. Mohla ovšem stát také na místě pozdější bašty.

Nějakou dobu vlastnil Andělskou horu i panovník Jiří z Poděbrad, majitelé – mezi nimi i Mikuláš Hasištejnský z Lobkovic – se ale střídali a nikdo tu nezanechal větší stopu. Na konci 15. století byl hrad rozšířen o předhradí a dostal i nové opevnění.

Hradba zesílená baštou byla prošpikována množstvím střílen a dodnes se dochovaly i kapsy určené k zaklesnutí těžkých palných zbraní zvaných hákovnice. Díky takovému ukotvení bylo možné ztlumit silný zpětný ráz při výstřelu.

V podhradí také postupně od konce15. století vznikalo městečko známé jako sídlo cechu ševců, pláteníků, bednářů, kovářů i tkalců. Žily zde až tři tisíce obyvatel.

Daleko pro návštěvy i pro mor

V průběhu 16. století už to vypadalo, že hrad čekají lepší časy, protože na jeho východní straně vyrostl dvoupatrový renesanční palác s neobvyklým pětiúhelníkovým půdorysem daným možnostmi terénu.

Andělskou horu pak koupili páni z Felzu, ale brzy zjistili, že i přes všechny úpravy je pořád docela nepohodlný a odlehlý, a tak se tu nikdo z nich příliš neobjevoval.

Jen v době řádění moru byli naopak rádi, že mají k dispozici útočiště stranou od všech frekventovaných cest. V pobělohorské době se v hradní věži prý nacházela i alchymistická laboratoř.

Hořící šrapnel z podhradí

Rok 1635 je pro Andělskou Horu zřejmě nejtragičtější. Hrad byl kompletně vydrancován švédskými vojsky. Rod Černínů pak investoval značné prostředky do jeho opravy, ale definitivní konec znamenal požár na počátku 18. století.

Z něj už se Andělská hora nikdy nevzpamatovala a začala se měnit v ruinu. Požár tehdy vznikl v městečku v podhradí, ale jak informují historické záznamy, vymrštěný hořící šindel shodou náhod zapálil střechu hradu, který vyhořel do základů.

Jen hlavní budova přežila alespoň do takové míry, že po rekonstrukci ji mohl hrabě Černín užívat jako lovecký zámeček.

Černínové se také postarali o částečnou rekonstrukci a konzervaci zřícenin během 80. let 19. století Černínové oficiálně vlastnili zříceninu až do roku 1945, kdy hrad přešel do rukou státu.

Romantická oslava narozenin

To, že se Andělská Hora nedochovala v plné kráse, ovšem neznamená, že by byla nepřitažlivá pro návštěvníky. O svůj romantický vzhled nikdy nepřišla, dokonce se zdálo, že čím víc se zdi rozpadaly, tím lákavější hrad byl.

I sám německý básník Johann Wolfgang Goethe se do něj zamiloval a v roce 1786 sem dokonce přivedl partu přátel, aby tu s nimi oslavil své 37. narozeniny.

Ostatně ne nadarmo se ve starých průvodcích psalo o Andělské hoře jako o nejkrásnější ruině v Českém království.

Historie i současnost v jednom

Hrad ležící zhruba 10 kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů je volně přístupný. Dostaneme se k němu nejlépe autem. Od parkoviště v městečku nás kolem kostela sv. Michaela archanděla povede zelená značka.

Je to sice jen půl kilometru, ale výšlap pěšinkou i po schodech je to docela náročný. Na hrad se dnes vydávají turisté nejen proto, aby se seznámili s jeho pozoruhodnou historií a nechali na sebe působit tajemnou atmosféru.

Užívají si také daleký výhled z vrchu o nadmořské výšce 717 metrů především na panoráma Doupovských hor. Mnozí tvrdí, že hrad je místem, kde vyvěrá silná pozitivní energie.

Andělská hora je sice středověký hrad, ale přesto na něm nepřehlédneme něco ryze současného. Na vrcholku věže je vztyčen stožár s vysílačem a Andělská hora pomáhá nejen šířit internet, ale pomáhá i s navigací letadel.

Sv. Jan Nepomucký na Andělské hoře
Sv. Jan Nepomucký na Andělské hoře

Tady bydlel i Nikola Šuhaj

Mnozí z nás nejspíš zalitují, že Andělskou Horu nikdy neviděli. Ale možná nemají tak úplně pravdu. Těžko bychom totiž našli někoho, kdo za těch více než čtyřicet let od jeho vzniku neviděl slavný filmový muzikál Balada pro banditu.

Příběh se v roce 1978 natáčel právě na Andělské hoře.

Za herci z brněnského divadla Husa na Provázku v čele s Miroslavem Donutilem tam tenkrát přijela i parta kamarádů, kteří se pak stali součástí publika stylizovaného divadelního představení v prostředí romantické zříceniny.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
epochaplus.cz
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Ať se to jen blýská!
panidomu.cz
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej