Domů     Fort XIII: Kruh pevností chrání pevnost
Fort XIII: Kruh pevností chrání pevnost

Mezi nejzajímavější architektonické památky naší historie patří ty, které vznikly pro armádu. Některé z nich nás totiž přesvědčí, že i takové objekty mohou být krásné a technicky dokonalé a dokáží i dnes nadchnout návštěvníky všech věkových kategorií.

Habsburská monarchie se v polovině 18. století nenacházela v nejlepší kondici. Takzvaná válka o habsburské dědictví ji vyčerpávala, a dokonce přišla o Slezsko. Není divu, že se začala víc věnovat posilování armády, a k tomu patřilo i budování nových opevnění.

Jedno takové se v roce 1742 začalo rodit v Olomouci. A nebylo vůbec ledajaké.

Prusové si na barona nepřišli

Autor projektu, habsburský expert baron Pierre Philippe Bechade de Rochepine, vytvořil bastionovou pevnost. Ta je typická částmi opevnění vystupujícími mimo linii hradeb, což umožňuje efektivnější ostřelování nepřítele do více úhlů.

Dokonale přitom využil možností poskytovaných terénem a přidal i vodní příkopy či kasematy.

Stavba za 10 milionů zlatých byla vzorem pro další pevnosti svého druhu a po svém dokončení v roce 1757 se na celé další století stala také pilířem obrany severní Moravy. Už rok po uvedení do provozu se ukázalo, jak dobře baron stavěl.

V roce 1758 si na pevnosti vylámala zuby pruská armáda a když od května do července nedokázala bastionovou pevnost dobýt, Olomouc opustila.

Obranný kruh bojovat nemusel

Vývoj válečnictví se ale nezastavil a už v polovině 19. století olomoucká pevnost najednou nebyla tak nedobytná jako dřív. Bylo třeba vymyslet, jak její obranu posílit. Řešením se staly takzvané forty – předsunuté dělostřelecké pevnůstky.

První z nich začaly pevnost obklopovat na sklonku třicátých let právě v místech, odkud před lety nejvíce hrozila pruská děla.

Podle představ projektantů mělo být takových pevnůstek celkem pětadvacet, vzdáleny od sebe měly být jeden až dva kilometry a měly kolem pevnosti tvořit ucelený obranný kruh.

Jednou z prvních velkých pevností byl Fort XIII postavený v letech 1850-1854. Naštěstí se nikdy neobjevil nepřítel, který by kvalitu stavby prověřil, a tak se Fort XIII nakonec stal jen skladem munice, ubytovnou vojáků, a dokonce i vězením.

Nepříteli hrozí 26 děl

V roce 1850 opět hrozil další pruský útok a pevnost ještě zdaleka nebyla hotová. Obklopoval ji jen navršený val a vojáci přebývali v dřevěných barácích. Teprve když hrozba pominula, rozběhla se stavba naplno.

Po dokončení pak v pevnosti Fort XIII sloužilo až 410 mužů a k dispozici bylo i 26 děl jak na obvodovém zemním valu, tak na takzvaném reduitu – podkovovité kasárenské budově.

V pozdějších letech už Fort XIII sice ztratil své výjimečné postavení, ale armáda ho využívala nadále. Dokonce i ta německá za druhé světové války si tu vybudovala dělostřelecký post a ubytovala tu jednotku Hitlerjugend.

Padací most jako na hradě

Návštěva Fortu XIII je výjimečným zážitkem, který milovníky vojenské historie poučí o mnohém z fungování armády v 19. století. Nachází se na západním konci olomoucké čtvrti Nová ulice nedaleko aquaparku.

Objekt dostal podkovovitý tvar a toto opevnění se v mnohém liší od pozdějších betonových bunkrů. Obsahuje totiž řadu cenných architektonických prvků svědčících nejen o vynalézavosti a technické zdatnosti, ale i o estetickém cítění stavitelů.

Jsou tu pískovcová ostění, cimbuří, arkýře či krakorce. Ve zdi jsou proraženy střílny, zdi před dělostřelectvem chrání zemní val a do pevnosti se vstupuje zděnou neogotickou branou s padacím mostem.

Pohled do vojenské historie

V současné době je sice pevnost Fort XIII v soukromém vlastnictví a stále, vlastně už dvacet let, prochází rekonstrukcí, ale i tak se do ní můžeme podívat. Dokončeny jsou už práce na obnově reduitu a části týlního opevnění.

Tyto prostory jsou už využívány k představení expozic. Obnoveno je také nádvoří, opravy se dočkal padací most a suchý příkop u vstupu. Fort XIII je dnes muzeem představujícím vývoj celé olomoucké bastionové pevnosti i následného budování okolních fortů.

Najdeme tu model pevnostního systému, který představuje opevnění ve stavu z roku 1756, i názorné makety jednotlivých druhů fortových opevnění v měřítku 1:400, které se lišily tvarem i velikostí. Expozici doplňují další předměty – historické zbraně, uniformy i dokumenty.

Dobrodružná noc v pevnosti

Projít se můžeme i venkovní částí pevnosti.

Učiníme si tak představu o průběhu obléhání i o záměrech stavitelů, uvidíme dělostřelecká postavení na zemních valech, obranný příkop se zachovalou eskarpou – obvodovou stěnou příkopu obrácenou směrem k nepříteli se střílnami zajišťujícími obranu příkopu.

Návštěvníky určitě zaujme i sbírka vojenské techniky, používané československou armádou v letech 1950 až 1989 od dvou desítek vojenských aut až po tank T-55. Fort XIII nabízí čtyři komentované prohlídky denně, po dohodě je ale možné domluvit si i jiný termín.

Pro školní skupiny nabízí pevnost dokonce podrobnější prohlídky s lákavou možností přenocování.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz