Domů     Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem
Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem

Na nevelkém prostoru oko neví, na čem dřív spočinout. Na lidové chalupě, romantické stodole, roubeném špejcharu, zvoničce nebo třeba na sbírce vyřezávaných úlů?

V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem ožívají staleté lidové tradice i v jednadvacátém století.

Rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor byl nejen toskánský princ, ale také cestovatel, spisovatel a etnograf.

Nadaný muž, který mimo jiné plynně hovořil 14 jazyky, obeplul zeměkouli, vystudoval zoologii, mineralogii a botaniku ve Vídni i v Praze a napsal pět desítek vědeckých knih.

Byl dobrým přítelem francouzského spisovatele Julese Verna, který podle jeho životního příběhu napsal knihu Matyáš Sandorf. Ludvík Salvátor se také zajímal o historii lidové architektury. Na svém přerovském panství tento zájem dokázal i zhmotnit.

Když v roce 1891 na Jubilejní zemské výstavě v Praze spatřil návštěvníky obdivovanou Staročeskou chalupu, rozhodl se v Přerově vybudovat muzeum v přírodě po vzoru severských skanzenů. A hned se pustil do práce.

V roce 1895 zakoupil místní starou panskou kovárnu z 18. století čp. 19, které také začal říkat Staročeská chalupa, a otevřel v ní expozici o životě v polabském kraji, kam soustředil mnoho národopisných předmětů z obce a okolí. Čtvrtý skanzen v Evropě a první mimo severské země byl na světě.

Záchrana lidových staveb

Když se o mnoho desetiletí později v Přerově chystalo založení Polabského národopisného muzea, bylo tak na co navazovat.

Ujalo se toho Polabské muzeum sídlící v Poděbradech a Přerov začal fungovat také jako jakási záchranná stanice pro cenné architektonické památky.

Z míst, kde podmínky pro renovaci a zpřístupnění veřejnosti nebyly ideální, se tak do Přerova začaly stěhovat chalupy, stodoly, špýchary i drobnější roubené stavby. Místo pro ně se našlo vlastně v centru obce, hned naproti stojí kostel sv. Vojtěcha a jen o kousek dál renesanční zámek.

Pohádková vesnička lidových tradic...
Pohádková vesnička lidových tradic…

Přijela i Prodaná nevěsta

Na pozemku o rozloze dvou hektarů dnes stojí téměř čtyřicet objektů. Mezi nejcennější stavby patří samozřejmě původní kovárna. Pochází z 18. století a ještě o století později patřila zdejšímu kováři Bělíkovi.

Poté, co se zásluhou majitele panství proměnila v muzeum, se její sláva rozkřikla tak rychle, že se sem nejen sjížděli zvědavci ze širokého okolí, ale v roce 1922 tu například Národní divadlo provedlo inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty.

Studna Boženy Němcové

Návštěvníky zaujme ale třeba také kamenná panská myslivna s klasicistní fasádou z poloviny 19. století, která se pyšní unikátními slunečními hodinami.

Najdeme tu sušárnu ovoce z přelomu 18. a 19. století pocházející z obce Bříství, jednu z posledních zachovaných a v pozoruhodně kompletním stavu. Cenná je i roubená zvonička nebo studna přenesená sem z Nymburka od domu, v němž kdysi přebývala Božena Němcová.

Mezi nejstarší pak patří roubená chalupa z osady Draho u Chleb nedaleko Nymburka z roku 1766 s expozicí věnovanou přípravě tradičních lidových pokrmů. Své chalupy by tu poznali naši předkové třeba z Křince, Opolánek, Budiměřic, Kozovaz nebo z Vlkavy.

Nachází se v Přerově nad Labem.
Nachází se v Přerově nad Labem.

Voňavá Babiččina zahrádka

V jednotlivých objektech jsou k vidění tematické expozice věnující se lidovým řemeslům, třeba pečení chleba, perníku či marcipánu, ale také kořenářství nebo lidové módě a umění.

Dozvíme se hodně o mlynářské tradici, o způsobech praní prádla a poučíme se i o používaných druzích kamen. Ovocný sad poskytuje prostor pro včelařskou expozici s vyřezávanými úly.

A téměř padesát druhů koření a léčivých bylin skrývá Babiččina zahrádka před průčelím Staročeské chalupy.

Ve škole už se neučí

V objektu bývalé panské bednárny, jejíž součástí je i stará vesnická škola, se pořádají výstavy s národopisnou tématikou. Škola není jen muzejní atrapou, v letech 1849 až 1883 se ve zdejší dvoutřídce děti skutečně učily.

Inventář je ovšem bohatší než tehdy, protože se podařilo získat vybavení několika škol z Nymburska. A v zákoutí u bednárny čeká možná trochu překvapivá kolekce dochovaných plastik ze starých hřbitovů.

Z pohádky do pohádky

Pokud vám při návštěvě bude prostředí povědomé, pak to bude nejspíš tím, že skanzen v Přerově nad Labem se stal kulisou mnoha známých filmů. Točily se tu třeba pohádky Z pekla štěstí.

Čertova nevěsta, Zakleté pírko nebo Tajemství staré bambitky 2. Ostatně podrobnější znalosti v tomto oboru nám poskytne třeba akce Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky, která se v Přerově koná 19. srpna.

Od dožínek až po Vánoce

Přijet ale můžeme i kvůli dalším zajímavým zážitkům. Mezi takové určitě tradičně patří Dožínková slavnost, která letos připadá na 16. září.

Milovníci umění by si pak neměli nechat ujít divadelní představení příbramského Divadla A. Dvořáka Figaro, chystané na 24. červen.

Celý areál skanzenu ožívá ještě víc v době před vánočními svátky, kdy zde probíhá řada výstav s doprovodným programem – tradiční Lidové Vánoce v Polabí.

Kdy se skanzen rozroste o zámek?

Když už se vypravíme do Přerova nad Labem, určitě stojí za to prohlédnout si zdejší renesanční zámek, i když se budeme muset spokojit s jeho obdivováním jen zvenčí.

Původně měl čtvercový půdorys o hraně 45 metrů, do dnešní doby se ale po švédském útoku v roce 1639 dochovalo jen jihovýchodní křídlo. Právě majitel zámku Ludvík Salvátor v jeho sousedství založil skanzen.

Nad zámkem se tyčí osmiboká věž, stavba je obklopena vodním příkopem, přes který vede kamenný most. Objekt je ve vlastnictví Českého rozhlasu a je v současnosti veřejnosti nepřístupný, ale už dlouho se jedná o jeho odkoupení.

Pak by v něm vznikla expozice V zámku a podzámčí a výstava připomínající Ludvíka Salvátora.

Foto: SHUTTERSTOCK
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz