Domů     Svatý Václav zní nad Olomoucí už po staletí
Svatý Václav zní nad Olomoucí už po staletí
od 23.3.2024
1

Má druhou nejvyšší kostelní věž v republice a patří k nejmonumentálnějších církevním stavbám na našem území. Katedrála sv.

Václava v Olomouci prošla za staletí své existence mnoha úpravami, ale ta poslední jí dodala výjimečnou tvář, díky níž ji přijíždějí obdivovat zástupy turistů.

Katedrála svatého Václava v Olomouci a její okolí má bohatou historii.

Hned ve vedlejším domě, v budově bývalého olomouckého děkanství, byl v roce 1306 zavražděn český král Václav III., přímo v chrámu byl o půl druhého století později korunován českým králem Matyáš Korvín. V těch dobách už ale byla katedrála sv. Václava starobylou památkou.

Hlavní moravský chrám

Na zdejším místě nejprve stála trojlodní románská bazilika založená už v roce 1107, už tehdy zasvěcená patronu české země svatému Václavovi.

O významu chrámu svědčí i to, že zanedlouho sem bylo přeneseno sídlo biskupství a bazilika se tak stala metropolitním moravským chrámem. V sousedním biskupském paláci byla zřízena i škola, knihovna a archiv.

Bazilika ale po sto letech vyhořela a olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku rozhodl o její nákladné přestavbě v gotickém stylu.

Jak se mu to podařilo, už ale neoceníme, protože dnes katedrála vyhlíží spíše novogoticky, o což se postarala přestavba na sklonku 19. století.

Stavitel ve společnosti svatých

Přestavba v 80. letech 19. století měla odstranit nejrůznější úpravy vzniklé v minulých časech, které vždy nebyly k lepšímu, a dodat katedrále znovu původní monumentálnost a lesk. To se také podařilo.

Inspirací se architektům stala katedrála v Kolíně nad Ránem a rakouský stavitel Gustav Meretta přišel s projektem impozantního západního průčelí se dvěma věžemi vysokými 68 metrů.

Dlouho se moderní odborníci přeli, zda zařadit olomouckou katedrálu mezi gotické, nebo neogotické stavby. Má mnoho neogotických prvků, ale nebyla v tomto slohu postavena od základu.

Pro laického návštěvníka ale zařazení do té správné architektonické škatulky určitě není důležité. Ostatně stavitel Meretta ani při tvorbě nového průčelí nic neboural, ale původní zdivo zakomponoval do svých představ.

Průčelí zdobí nejen sochy evangelistů i patrona chrámu svatého Václava nebo Cyrila a Metoděje, ale pozorný pozorovatel objeví v jedné z kružeb i nenápadnou bustu samotného architekta Meretty.

Ten už ale své dílo kompletní nespatřil, protože se dokončení přestavby nedožil.

Sochy dovezené až z Říma

Po přestavbě by ovšem zaplesalo oko architektonického puristy, protože důsledným dodržením novogotického stylu byly odstraněny dosavadní barokní oltáře a novogotické vitráže dostala i chrámová okna.

Sochy zdobící hlavní oltář zde sice stojí až od konce 19. století, ale jsou mnohem starší. Vytvořili je italští renesanční mistři v 15. století a pro katedrálu byly zakoupeny z římské baziliky Santa Maria Maggiore.

Přestavba také od základu změnila původní dietrichsteinský barokní presbytář, vůbec největší v českých zemích.

K čemu hradby kolem chrámu?

Úpravy na konci 19. století se naopak podstatně dotkly okolí katedrály.

Z dnešního pohledu je nejspíš škoda, že byla zbourána velká část historických hradeb, které zde kolem chrámu stály už od středověku, ale na druhou stranu tím vznikl mnohem lepší pohled na celou monumentální stavbu.

Alespoň si ho užili obyvatelé města, dokud moderní zástavba ve druhé polovině minulého století některé z dosud úchvatných pohledů na katedrálu neuzavřela. Z historického centra se však ještě naskýtá mnoho výhledů, o které nás historie nepřipravila.

Václava zmohou jen čtyři zvoníci

Typické průčelí katedrály se dvěma věžemi je už dávno jedním ze symbolů města, návštěvníka ale na první pohled bezesporu upoutá třetí, jižní chrámová věž. Není divu, se svou stometrovou výškou je druhou nejvyšší kostelní věží v České republice.

Nebyla součástí stavby hned od počátku, přibyla až při novogotických úpravách. Na její vrchol vede 448 schodů. Další unikát se skrývá přímo uvnitř. Je jím zvon Václav, největší na Moravě a druhý největší v rámci republiky.

Visí na mohutných dubových trámech a k rozhoupání jeho sedm a půl tuny těžkého těla je třeba síly čtyř mužů.

Půdorys kříže je dokončen

V přízemí vysoké jižní věže se nachází kaple sv. Jana Křtitele s náhrobky olomouckých arcibiskupů, která je současně hrobkou posledních tří kardinálů.

Jména olomouckých biskupů a arcibiskupů si ostatně můžeme přečíst na žulové desce hned u hlavního vchodu do katedrály. Na severní straně pak najdeme kapli Cyrila a Metoděje, jejíž vybudování dodalo půdorysu chrámu tvar kříže.

Objevíme v ní pozoruhodný oltář z italského mramoru s pozdně gotickém reliéfem Panny Marie Ochranitelky. Ještě cennější jsou pak pískovcové sochy sv. Petra a Pavla z poloviny 15. století.

Návrat ke třem věžím

Tři věže už kdysi katedrála měla. V 16. století nechal biskup Stanislav Pavlovský přistavět třetí, renesanční věž, a taková podoba chrámu se dochovala i na několika vyobrazeních.

Jenže úder blesku a následný požár v roce 1803 celou stavbu i její věže zásadně poškodil. Následné opravy pak tvář stavby změnily téměř k nepoznání a vedly právě k oné zásadní neogotické proměně na konci 19. století.

Nyní už zní i zvonkohra

Na počátku nového tisíciletí se stavbaři vrátili do katedrály znovu. Proběhla tu generální oprava vnější fasády, hlavní věže i dalších prvků. Nainstalována byla zvonkohra, přibyly nové zvony.

Dvoupodlažní krypta pod presbytářem je přístupná pro veřejnost od roku 2012. Její spodní patro slouží k uchovávání ostatků biskupů a arcibiskupů, je tu uloženo i srdce rakouského arcivévody Rudolfa Jana Habsburského, který zemřel v roce 1831. Chrám doplňují i další kaple, například Loretánská ze 14. století, která dostala jméno podle sošky černé Madony z italské Lorety.

Je tu také kaple sv. Stanislava na jižní straně, patřící mezi nejvýznamnější památky české renesance. Hned vedle katedrály najdeme kapli sv.

Anny, v níž probíhaly volby olomouckých biskupů a jejíž jádro bylo vybudováno už v roce 1268. S kaplí sousedí Zdíkův palác zvaný také Přemyslovský, pozůstatek románské budovy z 12. století. Současně nepřehlédneme ani okrouhlou románskou kapli sv. Barbory. Prohlídku všech těchto pamětihodností obstará olomoucké Arcidiecézní muzeum.

Legenda o předčasném poledni

Ke katedrále sv. Václava se váže pověst, podle níž za husitských válek oblehla Olomouc vojska Prokopa Holého.

Ten prý na poradě se svými veliteli prohlásil, že pokud jeho armáda nedobude město do chvíle, kdy zvony odbijí poledne, obléhání ukončí a od Olomouce odtáhne.

Olomoucký biskup Jan Železný se prý tehdy od zajatých husitů o tomto prohlášení dozvěděl a nechal v chrámu sv. Václava uprostřed nejkrutější bitvy odbíjet poledne o hodinu dřív. Prokop Holý nechtěl být mužem, který nedrží slovo, a tak Olomouc dobyta nebyla.

Dnes už ovšem víme, že jde jen o legendu, ostatně podobná se vypráví i o obléhání Brna švédskými vojsky. Předčasné odbíjení souvisí s liturgickými zvyky a oznamuje jen konec dopoledních modliteb.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
epochaplus.cz
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
Je deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda zabuší policisté. „Co se děje?“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by, protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“ Nasednou do automobilu a
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),