Domů     Zámek Zbiroh: Sídlo tří císařů a ateliér Alfonse Muchy
Zámek Zbiroh: Sídlo tří císařů a ateliér Alfonse Muchy
od 2.4.2024
1

Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh.

Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh je nejstarším šlechtickým sídlem na našem území, a je tak pozoruhodný nejen svou krásou, ale i výjimečnou historií.

Vznikl už ve 12. století a za uplynulých 800 let se tu odehrálo mnoho zajímavých osudů někdejších majitelů.

Ne nadarmo se zámku říká také zámek tří císařů. Vždyť jej vlastnil nejenom císař Karel IV., ale posléze i jeho syn Zikmund Lucemburský a také takový velikán jako Rudolf II. Habsburský.

Právě poslední jmenovaný se dokonce zasloužil o jednu z nejvýznamnějších přestaveb objektu, protože původní středověký hrad proměnil v renesanční zámek.

Jako milovník vína zde založil i vinici, kterou se podařilo obnovit a která je dokonce nejvýše položenou vinicí v Čechách.

Kde se skrývá tajemný poklad?

Těch NEJ má zámek Zbiroh ještě několik.

Na hradním nádvoří z jaspisové skály vyrůstá nejstarší samostatně stojící hlásná věž v Čechách, se zdmi silnými až čtyři metry, a o pár schodů níže se můžete zadívat do zdánlivě nekonečné hloubky nejhlubší studny v Evropě, která měří neuvěřitelných 163 metrů.

Její zhotovení trvalo příbramským horníkům 70 až 80 let a z jejího dna vychází vodorovná štola, která dodnes není prozkoumaná. Už jen proto, že vodní sloupec ve studni je hluboká 66 metrů. A ještě jedna zajímavost z novější doby.

Na dně studny se po skončení druhé světové války našlo sedm beden ukrytého archivu SS, zbraně a nádobí. Nálezy jsou dnes součástí zámecké expozice. Traduje se také, že na konci války sem dvě německá letadla dopravila tajemné bedny s neznámým obsahem. Pověstný a mytický nacistický poklad však dodnes objevení odolává.

Nešťastný pátek třináctého

Opravdovým klenotem hradního nádvoří je ale především nádherná gotická kaple Nanebevzetí Panny Marie, která je jednou z nejstarších kaplí u nás.

V zámecké části si můžeme prohlédnout jednotlivé salonky, laděné vždy do určitého období, počínaje 12. stoletím, tedy románským obdobím, přes gotiku, renesanci, baroko, secesi až do současnosti, a vyslechnout přitom zajímavé příběhy dávných majitelů i tajemného řádu templářů.

Pro ně je v současnosti zámek Zbiroh dokonce hlavním sídlem v Čechách. Dozvíme se zajímavosti o vzniku řádu a jeho úloze v dějinách, bankovním systému a třeba i to, proč se říká, že pátek třináctého je nešťastný den.

Pronajmout si zde můžete i hotelový pokoj. Vystrojí vám tu i krásnou svatbu.
Pronajmout si zde můžete i hotelový pokoj. Vystrojí vám tu i krásnou svatbu.

Odpočiňte si jako sám král

Na zámku poznáme také malíře Alfonse Muchu nejen jako všestranného umělce, ale i jako zednáře, který na zámku prožil se svou rodinou více než 18 let. Zlatým hřebem prohlídky je Muchův sál, který ohromí svou jedinečnou prosklenou střechou.

Právě zde Alfons Mucha vytvořil své monumentální dílo Slovanská epopej a prohlédnout si tu můžeme i jeho originální plátno – oponu pro zbirožskou sokolovnu.

Součástí zámku je i středověká krčma U Rudolfovy kratochvíle, kde můžeme ochutnat zdejší speciality nejen císařské kuchyně.

Další důležitou součástí zámku je i hotel, nabízející ubytování ve stejných komnatách, ve kterých pobývaly významné osobnosti naší historie.

K odpočinku pak láká místní wellness centrum, které je zase zajímavé tím, že v jeho prostorách kdysi zasedal Přemysl Otakar II. se svojí družinou.

Glóbus, křeslo i vězeňská maska

Jsou tu ale i další lákadla. Určitě je na co se dívat, vždyť zámek má 224 místností. Obdivovat můžeme obrovský globus Tycha Brahe a zjistíme, jakou roli hrál u dvora Rudolfa II. Habsburského. Bez zajímavosti není ani poměrně smutný osud tzv.

krále železnic Henryho B. Strousberga, který hrad přestavěl na novorenesanční zámek s parkem, ale později zkrachoval a skončil ve vězení pro dlužníky.

Uvidíme tu cenné exponáty jako Madonu, gotickou skříň nebo křeslo Rudolfa II. Ve zdejší šatlavě bylo doživotně vězněno šest českých pánů, kteří unikli popravě na Staroměstském náměstí, a v expozici můžeme spatřit i masku, která byla vězňům nasazována vždy, když byli vyváděni ze svých cel.

Ve stínu křivoklátských lesů

Zámek je obklopen nejenom oborou, kterou založil již zmiňovaný císař Rudolf II., ale i anglickým parkem s terasami, odkud je nádherný výhled do okolních křivoklátských lesů.

Pro návštěvníky je zde v letní sezoně připraven lanový park, minigolf, obří šachy, dětské hřiště nebo naučná stezka. Po náročném dni si pak můžete odpočinout u Strousbergova jezírka a obdivovat zdejší úchvatnou krajinu.

Pořádají zde i pohádkové svatby, firemní akce a teambuildingy či konference. Během roku lze navštívit vinařské slavnosti, tematické prohlídky zámku pro děti i dospělé, ale i vánoční jarmark či koncert.

Zámek už není supertajný

Zámek Zbiroh má za sebou i zajímavou moderní historii. Bývala zde vojenská kasárna v režimu přísného utajení, protože tu československá armáda provozovala supertajné radiolokátory Tamara.

Pro jejich funkci bylo významné geologické složení kopce, na němž zámek stojí. Skládá se totiž z buližníku a jaspisu, a to přispívalo k lepšímu odrážení rádiových vln. Zámek byl proto několik desetiletí veřejnosti nepřístupný.

V roce 1997 však armáda zámek opustila, ten přešel do soukromých rukou, a i když ho noví majitelé dostali ve značně zdevastovaném stavu, dnes už získává zpět svou zašlou slávu a podobu, jakou měl ve svém nejslavnějším období.

Foto: Shutterstock, zámek Zbiroh
reklama
Související články
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu