Domů     Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě

Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží.

Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se o to však jeho manželka Konstancie Uherská. Ta také dala před Prahou přednost moravskému Tišnovu.

Už v roce 1233 vzal nový klášter pod svou ochranu sám papež Řehoř IX., i když kompletní stavba ještě úplně dokončena nebyla a řádové sestry musely nějaký čas přebývat v improvizovaných chatkách.

Papež nebyl jedinou významnou osobností, které na vzniku kláštera záleželo. O jeho budování se hodně zajímal král Václav I., moravský markrabě Přemysl nebo Anežka Česká.

A protože zástup významných podporovatelů rostl, není divu, že se klášter brzy stal jednou z nejbohatších komunit cisterciáckého řádu.

Vstupte do Brány nebes

Postavit tak velký komplex se nestihne za pár let, a tak jádro kláštera sice bylo dokončeno kolem roku 1240, ale ještě celé další desetiletí byl areál tak trochu staveništěm.

Raně gotický klášter ale patří k tomu nejcennějšímu, co ve své době na českém území vzniklo. Jméno Porta coeli neboli Brána nebes dostal podle impozantního západního portálu do klášterního kostela ve stylu severofrancouzské gotiky s deseti sochami apoštolů.

Takový portál považují historikové architektury mezi kláštery za zcela výjimečný.

Není král jako císař

Ani klášterům se nevyhýbají války a ty husitské mají na svědomí hodně vzácných architektonických památek. Padl jim za oběť i klášter Porta coeli. Budovy byly zcela zničeny a řeholnice se rozprchly do okolních farností.

Až po sto letech se církevní život do Porta coeli vrátil, byl znovu vysvěcen kostel Nanebevzetí Panny Marie a král Jiří z Poděbrad potvrdil bývalá práva cisterciáků.

Jeho rozhodnutí ovšem vůbec nezajímalo jednoho z jeho následovníků, císaře Josefa II. Ten v roce 1782 klášter stejně jako mnoho dalších zrušil a klášterní budovy si zabrali podnikatelé pro svou barvírnu či cukrovar.

Když zvony přestaly znít

A opět uplynulo celé století, než Porta coeli opět povstala z popela. Klášter obnovil činnost v roce 1901, ale to neznamenalo, že jeho budoucnost byla bez problémů.

Už první světová válka ho připravila o všechny kovové předměty včetně zvonů, protože armáda kov potřebovala, pozemková reforma po vzniku Československa pak zase notně okleštila klášterní majetky.

A jak se choval ke klášterům a řeholnicím poúnorový režim, všichni určitě dobře vědí. I Porta coeli se dotkla vlna zatýkání a násilného přemisťování jeptišek na těžké práce. Teprve po roce 1989 se mohlo začít v Předklášteří budovat znovu.

Muzeum zve na prohlídku

O to, abychom se do Porta coeli mohli podívat, se dnes stará Podhorácké muzeum, jehož pobočka sídlí v budově proboštství. Prohlédnout si můžeme několik expozic.

Tou základní jsou Dějiny a současnost kláštera Porta coeli, klasická historická expozice, ovšem v nové vizuální podobě. Je umístěna v přízemí muzejní budovy a zachycuje historii kláštera od příchodu cisterciáků na naše území až do současnosti.

Novinkou je model klášterních budov za období vlády Lucemburků nebo maketa slavného gotického klášterního portálu.

Kolekci doplňují archeologické nálezy z místa i z okolí nebo virtuální prohlídka nejcennějších raně gotických prostor včetně Křížové chodby a Kapitulní síně.

Nábytek, trilobiti a pivo

Další stálou historickou expozicí je Měšťanský obytný interiér přelomu 19. a 20. století. Představuje sbírku nábytku zhotoveného na zakázku pro tišnovskou měšťanskou rodinu jako protiklad často vídaných sbírek zámeckých či lidových interiérů.

A na své si v Porta coeli přijdou i milovníci přírodnin, protože další stálá expozice v horním patře muzea se věnuje mineralogii.

Uvidíme na ní nejen kolekci minerálů a hornin, ale také paleontologické exponáty, například trilobity nebo zkamenělé otisky kapradin a přesliček. Klášter se v roce 2019 po 77 letech také opět vrátil k vaření piva.

Nový pivovar vznikl v budově bývalých stájí hned vedle historického pivovaru, kde se pivo vařilo naposled v roce 1942. Zdejší pivovar Vorkloster nabízí kromě piva i exkurze, jejíž součástí samozřejmě je i degustace.

Zřícenina hradu Lúčka

Od kláštera Porta coeli se můžeme vypravit na hezkou procházku po červené turistické značce přes řeku Loučku ke zřícenině hradu Lúčka. Znám je pod různými jmény, například Loučky nebo Střemchov a založen byl už v polovině 13. století.

Období jeho slávy ale netrvalo dlouho, poškodily ho husitské války a zcela zanikl už po necelých dvou stoletích.

Dodnes se zachovaly pozůstatky budov, základy věže o průměru osmi metrů a také příkop, který byl až 25 metrů široký a 5 metrů hluboký a který odděloval předhradí od vlastního hradu. Před palácem si můžeme povšimnout zbytků vodní nádrže vytesané do skály.

Při procházce pak určitě zaznamenáme i železniční viadukt nad údolím. Postaven byl sice až po 2. světové válce, ale jeho železobetonový oblouk patří k největším ve střední Evropě.

Foto: Shutterstock
Související články
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz