Pokud vaše děti nebaví prohlídky běžných muzeí a na zámek je nedostanete, vydejte se s nimi do pravěku, po stopách dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií. To určitě zabere. A kam za nimi vyrazit?
Dinosauria muzeum Praha
Ojedinělou cestu do pravěku si na vás vymysleli v Tuchoměřicích nedaleko ruzyňského letiště. V „dinosvětě“ je tento park novinkou, své brány totiž otevřelo teprve před půl rokem.
A ač se tomu nechce ani věřit, chlubí se opravdovými skvosty – částmi koster pravěkých dinosaurů. Té dominuje 24 metrů dlouhá a 154 milionů let stará kostra Diplodoka. Prý jde z 92 procent o originál.
„Máme tady nálezy koster z Montany, z Wyomingu a z Kansasu,“ chlubí se paleontolog Štěpán Pícha.
*Diplodocus byl rod obřích sauropodních dinosaurů, který žil v několika druzích na konci jurského období na území dnešních Spojených států amerických. Jsou to největší zvířata, která kdy chodila po této zemi.
Dinosaurium má ve sbírce i modely dinosaurů v životní velikosti, například Tyranosaura rexe a největšího létajícího ptakoještěra. Tváří v tvář pradávným ještěrům se tady můžete ocitnout i v moderní virtuální realitě.
Je tady i muzeum, v němž uvidíte přes šest tisíc zkamenělin a minerálů či galerii nejznámějších českých tvůrců paleoartu Zdeňka Buriana, Karla Zemana a Jana Sováka.
DinoPark Plzeň
Možná se budete bát zdejších pohyblivých vyhynulých krasavců v životních velikostech, zvláště tehdy, když na vás zvýší hlas třicetimetrový Argentinosaurus, pod kterého se schová nejen vaše rodina, ale i ta sousedova.
Zábavní park tu vznikl jako kombinace naučné stezky s dětskými atrakcemi a s dalšími herními prvky. Součástí je 3D kino se speciálně vyrobeným filmem. Park najdete na okraji plzeňské městské části Vinice a je spojen se ZOO Plzeň.
DinoPark Liberec
Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Nákupní galerii Plaza Liberec.
Rozkládá se na třech patrech a využívá speciální efekty: umělou mlhu stoupající z pravěké bažiny i tropickou bouřku, která vás smočí deštěm.
Dostane se vám zde i unikátního pohledu na vývoj planety Země od velkého třesku přes období vlády dinosaurů až do dnešních dnů. Součástí parku je i dětské paleontologické hřiště, odvážná stezka DinoTrek a DinoLaser.
Fascinující svět vývoje naší planety můžete objevovat i v libereckém iQlandu, který je odsud jen kilometr vzdálený.
Dinoprales ve Fajnparku
Přestože pradávní ještěři vymřeli před více než 65 miliony let, při procházce přírodní stezkou ve Fajnparku na ně narazíte. Potkáte tu například Tyrannosaura rexe nebo Diplodoka, kteří vás dokonce přivítají nahlas.
Zdejší organizátoři mají pro vás přichystanou celou sbírku vtipných programů, pokud by vás nebavily, můžete si tu projít Hmyzákov, kde najde třeba obrovskou stonožku nebo kudlanku. Venkovní zábavní park se rozkládá na okraji Chlumce nad Cidlinou.
DinoPark Vyškov
Tady patří letošní rok hlavně mláďatům Tyrannosauruse rexe. Na dospělce dinosaurů ale taky narazíte. Kromě kina je tu ještě paleontologické hřiště, denní hvězdárna a visutá dlouhá lanovka Dinobike. Vstupné do parku zahrnuje i vstupenku do ZooParku Vyškov.
DinoPark Ostrava
Statické i robotické modely druhohorních zvířat v životních velikostech samozřejmě ani tady nechybí, navíc zde zhlédnete skutečné artefakty z období starohor, prvohor a druhohor. Našli je čeští archeologové.
Kde jinde než tady si můžete doslova zalézt do skořápky vylíhnutého dinosaura a zjistit tak, o čem asi přemýšlel. DinoPark najdete 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou.
Foto: Shutterstock a archiv parků