Domů     Zámek Žirovnice: Ráj nástěnných maleb a divadelních ochotníků
Zámek Žirovnice: Ráj nástěnných maleb a divadelních ochotníků

Česká republika oplývá řadou hradů a zámků, které se pyšní rozsáhlými a cennými nástěnnými malbami. Takže když se na některém zámku nachází největší kolekce fresek v Čechách, je to už opravdu výjimečné hodnocení hodné pozornosti.

Jak už to bývá i u renesančních zámků, nevznikaly vždycky na zelené louce, ale často jen stará stavba získala novou podobu. Také zámek v Žirovnici na skalním ostrohu mezi říčkou Žirovničkou a Počáteckým potokem v okrese Pelhřimov býval kdysi gotickým hradem.

Jako mnohé další byl založen někdy v polovině 13. století. Jeho majitelé přicházeli a zase odcházeli a zanechávali po sobě občas více či méně významné stavební úpravy.

Třeba jako Václav Vencelík z Vrchovišť, kterému Žirovnice patřila v 15. století a po kterém tu zůstala právě ta významná kolekce dodnes dochovaných fresek.

Radši prodat, než opravovat

Za třicetileté války se tu při svém vítězném tažení usadil švédský generál Lennart Tornstenson, posléze objekt získali Šternberkové, kteří se postarali o barokní přestavbu.

Poslední z nich Leopold Albrecht pak zámek i celé panství v roce 1910 prodal městu Žirovnice. Možná byl v tu chvíli rád, že se notně zchátralé stavby zbavil a nemusí se už starat o nutné opravy a rekonstrukce.

Odjížděl zřejmě bez ohlédnutí na rozpadající se hlásku nebo na děravé střechy. Zakrátko pak začala první světová válka a na rekonstrukci zámku nebylo ani pomyšlení.

Jen zmíněná hláska byla už v takovém stavu, že bylo nutné ji v roce 1917 zbourat a Žirovnice tak přišla o svou dominantu a staletý symbol.

Ani požár neznamenal konec

Není divu, že se občas začalo nesměle mluvit o zbourání zámku. Zámecký areál se ale snažil, seč mohl, aby si svou existenci zasloužil. Poskytoval zázemí úřadům, fungoval tu lihovar a našlo se i místo pro nájemní byty.

A k dovršení všech nepříjemností v roce 1964 v baště na prvním nádvoří, v té době fungující jako skladiště, propukl ničivý požár, který zdevastoval všechno, co dosud ještě drželo pohromadě. O bourání se už nešeptalo, ale mluvilo nahlas.

Naštěstí i v té době se našli rozumní lidé, a tak v roce 1972 začala celková rekonstrukce zámku. To samozřejmě není akce na jedny prázdniny, a tak není divu, že trvala dvacet let.

Fresky, kam se podíváte

Když budeme dnes zámkem Žirovnice procházet, sotva nás napadne, že ještě před půlstoletím byl takříkajíc na odpis.

Zachránit se podařilo nejen ony vzácné a rozsáhlé fresky z konce 15. století, ale objevila se i další malířská výzdoba ve věži či ve velkém hodovním sále.

Fresky jsou nejčastěji vyhotoveny metodou al secco, tedy malbou na suchou omítku, a jejich autorem je pravděpodobně stejný mistr, který se postaral o výzdobu hradu Švihov nebo zámku v Jindřichově Hradci.

Nejzachovalejší díla najdeme v kapli a v takzvané Zelené světnici, za některými z nich musíme ale třeba i do Rytířského sálu. Část restaurovaných nástěnných maleb z přelomu 15. a 16. století najdeme i na pavlačovém ochozu.

Dobrou noc uprostřed květin

Dnešní prohlídka zámku ale především voní květinami. Expozice Květiny na šlechtickém sídle se totiž zaměřuje právě na květinové motivy ve výzdobě.

Ložnice majitelů se pyšní bohatými barokními řezbami na postelích či na skříni, květinami jsou zdobeny i potahové látky nebo závěsy. A to nemluvíme ani o hygienických potřebách a ložním prádle, kde byly květinové motivy naprosto běžné. Podobně je ornamenty s květinovými motivy vyzdobena i zámecká jídelna.

Malý zámek ve velkém zámku

Prohlídka nás ale provede celým zámkem. Nevynecháme hudební salonek, který zdobí porcelán a sklo ve vitrínách.

navštívíme dámský salon určený ke hře na klavír, k ručním pracím a četbě, a stejně tak i salon pánský, zdobený spíše loveckými a vojenskými motivy a nezbytnou sbírkou chladných i palných zbraní a loveckými trofejemi.

Výjimečným prostorem je pak badatelna věnovaná přírodovědným zálibám šlechty, mineralogickým sbírkám a herbářům. Jednu atrakci bychom na zámku Žirovnice určitě neměli vynechat.

Je jí otáčivý model zámku s elektrickým osvětlením v měřítku 1:50, který během pěti let a 5000 hodin práce zhotovil místní občan Jaroslav Pánek. Využil k tomu mnoho materiálů od dřeva či nerezové oceli přes PVC až po polyuretan či polyamid.

Nešťastná duše podvedeného řezníka

Každý zámek má svou legendu.

Ta žirovnická je spojena s dávným majitelem Albrechtem z Gutštejna, který získal zámek v roce 1544. Podle pověsti měl nezdárného syna Kryštofa, který nedělal právě čest rodovému jménu a čas trávil popíjením a běháním za ženskými sukněmi.

Zvlášť si oblíbil tu, kterou nosila manželka žirovnického řezníka Brikciho. Při jedné z jeho tajných záletných návštěv byl podváděným manželem přistižen, vznětlivý Brikci popadl řeznický nůž a vrazil ho svému mladému sokovi do srdce.

Samozřejmě na to doplatil ztrátou hlavy, ale Albrechtovi z Gutštejna vykonaná spravedlnost neulehčila a synovou smrtí se usoužil. Zato Brikci prý se zjevuje dodnes. Snad ho večer v Žirovnici s jeho zakrváceným nožem nepotkáme.

Dohazovačka vás čeká v Přírodním divadle

Slavné Přírodní divadlo v Žirovnici sice leží v zámeckém příkopu, ale o jeho vybudování se nepostarala šlechta, ale obyčejní lidé. Přesněji řečeno žirovničtí ochotníci.

Ti si svůj spolek založili už v roce 1864 a aby měli kde vystupovat, v roce 1922 si postavili Přírodní divadlo. Po letech přece jen upadlo v zapomnění, ale nezmizela ochotnická vášeň.

A tak na konci 60. let minulého století parta nadšenců začala dávné hlediště a jeviště hledat. Musela ho doslova vydobýt z vegetace, ale už v roce 1970 si tu užili premiéru Jiráskovy Lucerny.

V roce 2007 se dočkalo rekonstrukce hlediště a letos na konci června se můžeme od žirovnického Divadelního spolku těšit na premiéru hry Dohazovačka.

Expozice venkovských tradic

Žirovnický Špýchar nechal před zámkem postavit František Leopold Šternberk a na stavbě nechal zvěčnit jak své iniciály, tak i letopočet 1707. Jako sýpka fungoval Špýchar po staletí, dnes už ale po rekonstrukci z roku 2007 přicházejí návštěvníci do nové expozice venkovských tradic a řemesel.

Ve třech zrekonstruovaných podlažích s původními barokními sloupy se dnes nachází 1200 čtverečních metrů výstavní plochy.

Přízemí zaujímají zemědělské stroje nebo hasičská stříkačka, o patro výš našly místo menší nástroje a nářadí, nahoře pak můžeme nahlédnout do repliky venkovské světnice.

Součástí expozice je i keramický betlém vyrobený dětmi ze Základní umělecké školy v Humpolci, který obsahuje na 700 postaviček a který názorně předvádí, jaké práce se na vesnici kdysi v každém ročním období vykonávaly.

Foto: Vladimír Kunc (postel, sál s hvězdou na stropě), Creative Commons (volná díla)
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz