Domů     Zámek Žirovnice: Ráj nástěnných maleb a divadelních ochotníků
Zámek Žirovnice: Ráj nástěnných maleb a divadelních ochotníků

Česká republika oplývá řadou hradů a zámků, které se pyšní rozsáhlými a cennými nástěnnými malbami. Takže když se na některém zámku nachází největší kolekce fresek v Čechách, je to už opravdu výjimečné hodnocení hodné pozornosti.

Jak už to bývá i u renesančních zámků, nevznikaly vždycky na zelené louce, ale často jen stará stavba získala novou podobu. Také zámek v Žirovnici na skalním ostrohu mezi říčkou Žirovničkou a Počáteckým potokem v okrese Pelhřimov býval kdysi gotickým hradem.

Jako mnohé další byl založen někdy v polovině 13. století. Jeho majitelé přicházeli a zase odcházeli a zanechávali po sobě občas více či méně významné stavební úpravy.

Třeba jako Václav Vencelík z Vrchovišť, kterému Žirovnice patřila v 15. století a po kterém tu zůstala právě ta významná kolekce dodnes dochovaných fresek.

Radši prodat, než opravovat

Za třicetileté války se tu při svém vítězném tažení usadil švédský generál Lennart Tornstenson, posléze objekt získali Šternberkové, kteří se postarali o barokní přestavbu.

Poslední z nich Leopold Albrecht pak zámek i celé panství v roce 1910 prodal městu Žirovnice. Možná byl v tu chvíli rád, že se notně zchátralé stavby zbavil a nemusí se už starat o nutné opravy a rekonstrukce.

Odjížděl zřejmě bez ohlédnutí na rozpadající se hlásku nebo na děravé střechy. Zakrátko pak začala první světová válka a na rekonstrukci zámku nebylo ani pomyšlení.

Jen zmíněná hláska byla už v takovém stavu, že bylo nutné ji v roce 1917 zbourat a Žirovnice tak přišla o svou dominantu a staletý symbol.

Ani požár neznamenal konec

Není divu, že se občas začalo nesměle mluvit o zbourání zámku. Zámecký areál se ale snažil, seč mohl, aby si svou existenci zasloužil. Poskytoval zázemí úřadům, fungoval tu lihovar a našlo se i místo pro nájemní byty.

A k dovršení všech nepříjemností v roce 1964 v baště na prvním nádvoří, v té době fungující jako skladiště, propukl ničivý požár, který zdevastoval všechno, co dosud ještě drželo pohromadě. O bourání se už nešeptalo, ale mluvilo nahlas.

Naštěstí i v té době se našli rozumní lidé, a tak v roce 1972 začala celková rekonstrukce zámku. To samozřejmě není akce na jedny prázdniny, a tak není divu, že trvala dvacet let.

Fresky, kam se podíváte

Když budeme dnes zámkem Žirovnice procházet, sotva nás napadne, že ještě před půlstoletím byl takříkajíc na odpis.

Zachránit se podařilo nejen ony vzácné a rozsáhlé fresky z konce 15. století, ale objevila se i další malířská výzdoba ve věži či ve velkém hodovním sále.

Fresky jsou nejčastěji vyhotoveny metodou al secco, tedy malbou na suchou omítku, a jejich autorem je pravděpodobně stejný mistr, který se postaral o výzdobu hradu Švihov nebo zámku v Jindřichově Hradci.

Nejzachovalejší díla najdeme v kapli a v takzvané Zelené světnici, za některými z nich musíme ale třeba i do Rytířského sálu. Část restaurovaných nástěnných maleb z přelomu 15. a 16. století najdeme i na pavlačovém ochozu.

Dobrou noc uprostřed květin

Dnešní prohlídka zámku ale především voní květinami. Expozice Květiny na šlechtickém sídle se totiž zaměřuje právě na květinové motivy ve výzdobě.

Ložnice majitelů se pyšní bohatými barokními řezbami na postelích či na skříni, květinami jsou zdobeny i potahové látky nebo závěsy. A to nemluvíme ani o hygienických potřebách a ložním prádle, kde byly květinové motivy naprosto běžné. Podobně je ornamenty s květinovými motivy vyzdobena i zámecká jídelna.

Malý zámek ve velkém zámku

Prohlídka nás ale provede celým zámkem. Nevynecháme hudební salonek, který zdobí porcelán a sklo ve vitrínách.

navštívíme dámský salon určený ke hře na klavír, k ručním pracím a četbě, a stejně tak i salon pánský, zdobený spíše loveckými a vojenskými motivy a nezbytnou sbírkou chladných i palných zbraní a loveckými trofejemi.

Výjimečným prostorem je pak badatelna věnovaná přírodovědným zálibám šlechty, mineralogickým sbírkám a herbářům. Jednu atrakci bychom na zámku Žirovnice určitě neměli vynechat.

Je jí otáčivý model zámku s elektrickým osvětlením v měřítku 1:50, který během pěti let a 5000 hodin práce zhotovil místní občan Jaroslav Pánek. Využil k tomu mnoho materiálů od dřeva či nerezové oceli přes PVC až po polyuretan či polyamid.

Nešťastná duše podvedeného řezníka

Každý zámek má svou legendu.

Ta žirovnická je spojena s dávným majitelem Albrechtem z Gutštejna, který získal zámek v roce 1544. Podle pověsti měl nezdárného syna Kryštofa, který nedělal právě čest rodovému jménu a čas trávil popíjením a běháním za ženskými sukněmi.

Zvlášť si oblíbil tu, kterou nosila manželka žirovnického řezníka Brikciho. Při jedné z jeho tajných záletných návštěv byl podváděným manželem přistižen, vznětlivý Brikci popadl řeznický nůž a vrazil ho svému mladému sokovi do srdce.

Samozřejmě na to doplatil ztrátou hlavy, ale Albrechtovi z Gutštejna vykonaná spravedlnost neulehčila a synovou smrtí se usoužil. Zato Brikci prý se zjevuje dodnes. Snad ho večer v Žirovnici s jeho zakrváceným nožem nepotkáme.

Dohazovačka vás čeká v Přírodním divadle

Slavné Přírodní divadlo v Žirovnici sice leží v zámeckém příkopu, ale o jeho vybudování se nepostarala šlechta, ale obyčejní lidé. Přesněji řečeno žirovničtí ochotníci.

Ti si svůj spolek založili už v roce 1864 a aby měli kde vystupovat, v roce 1922 si postavili Přírodní divadlo. Po letech přece jen upadlo v zapomnění, ale nezmizela ochotnická vášeň.

A tak na konci 60. let minulého století parta nadšenců začala dávné hlediště a jeviště hledat. Musela ho doslova vydobýt z vegetace, ale už v roce 1970 si tu užili premiéru Jiráskovy Lucerny.

V roce 2007 se dočkalo rekonstrukce hlediště a letos na konci června se můžeme od žirovnického Divadelního spolku těšit na premiéru hry Dohazovačka.

Expozice venkovských tradic

Žirovnický Špýchar nechal před zámkem postavit František Leopold Šternberk a na stavbě nechal zvěčnit jak své iniciály, tak i letopočet 1707. Jako sýpka fungoval Špýchar po staletí, dnes už ale po rekonstrukci z roku 2007 přicházejí návštěvníci do nové expozice venkovských tradic a řemesel.

Ve třech zrekonstruovaných podlažích s původními barokními sloupy se dnes nachází 1200 čtverečních metrů výstavní plochy.

Přízemí zaujímají zemědělské stroje nebo hasičská stříkačka, o patro výš našly místo menší nástroje a nářadí, nahoře pak můžeme nahlédnout do repliky venkovské světnice.

Součástí expozice je i keramický betlém vyrobený dětmi ze Základní umělecké školy v Humpolci, který obsahuje na 700 postaviček a který názorně předvádí, jaké práce se na vesnici kdysi v každém ročním období vykonávaly.

Foto: Vladimír Kunc (postel, sál s hvězdou na stropě), Creative Commons (volná díla)
reklama
Související články
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Orloj v Litomyšli je relativně mladý a skromný, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí. Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dva
Frýdlantský hrad po staletí hlídal bezpečnost obchodních stezek, nenápadně se měnil z gotické pevnost v renesanční pohodlné sídlo, a nakonec v něm majitelé zřídili jednu z prvních hradních expozic v Evropě. Navštívit ho samozřejmě stojí za to i dnes. Pověst praví, že na místě dnešního frýdlantského zámku stála už v roce 1014 mohutná kamenná věž zvaná Indica vysoká 49 metrů, na jejíž ploché střeše
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Štrúdl jako od maminky
tisicereceptu.cz
Štrúdl jako od maminky
Tradiční jablečný závin s rozinkami a ořechy je výborný k odpolednímu čaji. Suroviny na 2 záviny Na těsto 300 g hladké mouky špetka soli 60 g změklého másla 2 vejce 4 lžíce vody 2 lžíce oc
Konec společné kariéry, ale také manželství Evy a Vaška!
nasehvezdy.cz
Konec společné kariéry, ale také manželství Evy a Vaška!
Nedávno jsme vás informovali o tom, že společná hudební kariéra Evy Ševčíkové (53) a Václava Ševčíka (70) je u konce. Duo Eva a Vašek spolu přitom vystupovalo dlouhých 34 let. Nyní se ovšem ukázalo,
Priming: Jak vypadá typický experiment?
21stoleti.cz
Priming: Jak vypadá typický experiment?
Suché akademické definice říkají: Priming je experimentální rámec, ve kterém zpracování počátečního stimulu ovlivní odpověď na stimul následující. Jak tuto obtížně stravitelnou větu pochopit? P
Vtipálek proslavil bezejmenný dům
historyplus.cz
Vtipálek proslavil bezejmenný dům
Někdo buší na dveře. Služebná je překvapená, když za nimi uvidí stát kominíka. „Nikoho jsme si neobjednávali, komín máme čistý!“ odmítne jeho služby. Za pár minut už ji ale zase někdo „volá“. Málem upadne do mdlob. Před domem přešlapují další dva kominíci, pekař a partička statných mužů s varhanami!   Zbožňuje vtípky a rád se
Chronoshop otevřel butik, Rado a Loee slavily první narozeniny butiku
iluxus.cz
Chronoshop otevřel butik, Rado a Loee slavily první narozeniny butiku
Rodinný hodinářský ateliér Chronoshop slavnostně otevřel své nové reprezentativní prostory v srdci Prahy. Novou adresou se stala Široká 9, tedy konkrétně bytový dům na nároží Široké a Maiselovy ulice
Zlomyslní duchové ve starožitnictví děsili prodavačku
skutecnepribehy.cz
Zlomyslní duchové ve starožitnictví děsili prodavačku
Ten starý prostor byl jejich královstvím. Bydleli ve starém nábytku a s velkou oblibou si dělali legrácky z každého, kdo do obchodu vstoupil. Setkat se s duchy nemusí být jen nebezpečná záležitost, jsou mezi nimi i ti dobří, kteří pomohou, nebo varují před nebezpečím. Jsou ovšem také duchové škodolibí, kteří se baví tím, že straší, přesouvají věci, občas se zjeví třeba
V Íránu pršely ryby: Byla to předzvěst blížící se tragédie?
epochalnisvet.cz
V Íránu pršely ryby: Byla to předzvěst blížící se tragédie?
Začátkem letošního května se na sociálních sítích objevilo několik videí podivného úkazu. V oblasti Jasúdž po silných deštích začaly z nebe padat ryby. V minulosti byly záhadné deště zvířat považovány za zlé znamení. Mohlo v tomto případě jít o předzvěst tragické smrti íránského prezidenta, k níž došlo jen o pár dnů později?   Téměř biblická
Pohoda v houpací síti
panidomu.cz
Pohoda v houpací síti
I v babím létě, které se konečně hlásí o slovo, se nejlépe lenoší na zahradě v houpací síti nebo v závěsném křesle. Že jste si ještě žádné nepořídili? Tak to musíte rychle napravit! Klasické dřevěné lavice v pergole sice bývají hezké, ale pro dlouhé posezení nepříliš pohodlné. Proto je lepší si pro lenošení vybrat závěsná
Může v sobě člověk mít divokého vlka?
enigmaplus.cz
Může v sobě člověk mít divokého vlka?
Pokud si myslíte, že vlkodlaci patří jen do říše fantazie, omyl! Jejich existenci dokládají četné záznamy již po celá staletí. A svědectví těch, kteří tvory s hlavou vlka a lidským tělem viděli na vla
A pak přišel rozvod…
nejsemsama.cz
A pak přišel rozvod…
Po pádu ze schodů se o mě staral syn, který se k nám na chvíli přistěhoval. Když se ale vracel domů k manželce pro nabíječku, spatřil něco, co ho málem zničilo. Když se můj jediný, vymodlený syn Tonda ženil, byla jsem štěstím bez sebe. Dlouho to vypadalo, že nám snad zůstane doma na krku a bude se starat
Smrtící plán zrozený v chladné krvi: Příběh masového vraha Charlese Whitmana
epochaplus.cz
Smrtící plán zrozený v chladné krvi: Příběh masového vraha Charlese Whitmana
Charles Whitman, zdánlivě normální mladík, se proměnil v bezohledného zabijáka. Jeho cesta na věž texaské univerzity byla lemována mrtvolami jeho nejbližších a nakonec vyústila v jeden z nejhorších masakrů v americké historii. Co ho k tomu vedlo? Cestu na věž lemují mrtvoly Po půlnoci vnikne mladík do bytu Margaret. Když jí čepel nože pronikne do
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz