Domů     Zámek Frýdlant: Suchozemský maják stále ukazuje cestu
Zámek Frýdlant: Suchozemský maják stále ukazuje cestu

Frýdlantský hrad po staletí hlídal bezpečnost obchodních stezek, nenápadně se měnil z gotické pevnost v renesanční pohodlné sídlo, a nakonec v něm majitelé zřídili jednu z prvních hradních expozic v Evropě.

Navštívit ho samozřejmě stojí za to i dnes.

Pověst praví, že na místě dnešního frýdlantského zámku stála už v roce 1014 mohutná kamenná věž zvaná Indica vysoká 49 metrů, na jejíž ploché střeše s cimbuřím se zapalovaly ohně, aby ukazovaly pocestným správný směr na jejich pouti z Čech do Lužice a do Polska.

Teprve v první polovině 13. století byl k tomuto výjimečnému suchozemskému majáku přistavěn hrad. Ten byl ve zdejším kraji zalesněném kraji zvaném Záhvozdí opravdu potřeba, protože obchodní stezky tu měly pověst nebezpečných tras.

Když na křižovatce dvou nejvýznamnějších najednou stálo opevněné sídlo, lapkové už své řemeslo tak snadno provozovat nemohli.

Král si předchází válečníka

Na počátku hrad sice patřil rodu Ronovců, ale ti se znelíbili králi Přemyslu Otakaru II., a ten jim jednoho dne frýdlantské panství jednoduše odebral. Měl s hradem jiné plány.

Protože potřeboval podporu v hrozícím konfliktu s římským králem Rudolfem Habsburským, vybral si za nového majitele osvědčeného válečníka Rudolfa z Biberštejna.

Frýdlantský hrad mu prodal za 800 hřiven stříbra a původem německý rod Biberštejnů ho pak nepřetržitě vlastnil téměř tři století.

Nejdůležitější je škola

Biberštejnové uměli nejen bojovat, ale také o svůj majetek vzorně pečovali. Hrad neustále rozšiřovali a také opevňovali, přidali hradební bašty, vstupní věže i opevněný obytný palác. Nezanedbávali ani zbytek svého panství.

Městečko Frýdlant mělo dokonce vlastní školu, čímž se rázem stalo nejdůležitějším bodem biberštejnského území. Biberštejnové ale svůj vliv šířili na všechny strany a na sklonku 14. století už patřili k nejmocnějším panským rodům severních Čech.

Rod vzdoruje i králům

Ta bojovnost jim ale zůstala. Jakou stranu si zvolili v době husitských válek, o tom svědčí to, že husité Frýdlant několikrát napadli. Městečko se nemělo jak bránit a moc z něj nezůstalo, ale hrad kališníkům odolal.

Později Biberštejnové stejně usilovně vystupovali i proti králi Jiřímu z Poděbrad a nepodvolili se ani jeho nástupci Vladislavu Jagellonskému. Proti němu museli své frýdlantské panství také tvrdě hájit se zbraní v ruce.

Stát místo šlechty

Když nepřátelé nedokázali Biberštejny porazit, porazili se Biberštejnové vlastně sami.

Rodové rozpory vedly k rozdělení na dvě větve a když v roce 1551 zemřel poslední z frýdlantských pánů, Česká královská komora zamítla nárok ostatních příslušníků rodu žijících v zahraničí a Frýdlant coby odumřelé léno prodala.

Po krátké vládě rodu Redernů se panství ujal i Albrecht z Valdštejna. Ten se sice na hradě Frýdlant neusadil, údajně sem zavítal pouze čtyřikrát, ale přesto o panství pečoval a využíval přitom svého vlivu.

Po Albrechtově smrti se majitelé hradu střídali, načas se tu dokonce usídlili Švédové, svou stopu tu zanechali Gallasové i Clam-Gallasové. Těm také stát po druhé světové válce hrad zkonfiskoval.

Hrad otevírá své brány

Když pak nyní již státní zámek otevřel své brány návštěvníkům, jen navazoval na to, co Clam-Gallasové učinili už dávno.

Ti totiž nashromáždili tak rozsáhlé sbírky, že by byla škoda se s nimi nepochlubit, a tak už v roce 1801 zpřístupnili své sídlo veřejnosti jako první hradní památku ve střední Evropě. O zámecký archiv se jim nějakou dobu staral i Karel Jaromír Erben.

Dnes je Frýdlant jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice.

Gotický hrad se za staletí nenápadně proměňoval v renesanční zámek, a tak se od loňského roku návštěvníkům nabízejí samostatné prohlídkové trasy, které tento stavební vývoj respektují a mapují.

Radost pro milovníky uniforem

Trasa Frýdlantský hrad zavede turisty do takzvaného Horního hradu, nejstarší části areálu. Uvidíme tedy stejné prostory, kterými se kochali už první návštěvníci na počátku 19. století.

Celkem dvacet místností ve dvou patrech nás seznámí se všemi panskými rody, které za staletí Frýdlant vlastnily. Chybět nemůže Rytířský sál s rodovou galerií, zbrojnice nebo hodovní síň, málo vídanou atrakcí je kolekce uniforem služebnictva.

Milovníci stejnokrojů si přijdou na své i v okamžiku, kdy spatří kompletně zachovalou uniformu maršála Radetzkého.

Varhany ze světové výstavy

Trasa Frýdlantský zámek se věnuje především modernější historii, tedy době, kdy Frýdlant patřil rodu Clam-Gallasů.

Prochází 24 místnostmi zámku od kuchyně v přízemí přes soukromé i reprezentační pokoje pánského i dámského patra a zavede nás až do podkroví vyhrazeného služebnictvu a dětem.

Nahlédneme do ojedinělé zámecké koupelny, obdivovat můžeme Velkou jídelnu či Erbovní sál a zastavíme se také v zámecké kapli svaté Anny, která dostala vzhledem k omezeným prostorovým možnostem nepravidelný tvar, ale zato převyšuje zbytek zámku o celé patro.

Za zmínku stojí zdejší varhany, které majitelé zakoupili v roce 1873 na světové výstavě ve Vídni a které nahradily původní vzácný, ale už nevyhovující nástroj.

Chcete raději zbraně, nebo hračky?

Pro ty, kterým ukázky zbrojí na předcházejících trasách nestačí, je připravena speciální trasa Zbraně, zbroj a rytíři. Za se tématu věnuje opravdu zgruntu.

V druhém zámeckém patře totiž čeká velká hradní zbrojnice, kde je v devíti místnostech vystaveno přes tisíc zbraní od středověku po 1. světovou válku. Nechybějí ani zbraně dovezené z Orientu.

Návštěvníci pak dostanou možnost vystoupat na hradní věž s nádhernou vyhlídkou. Nezapomnělo se ale ani na nejmenší návštěvníky, pro které by třeba celková prohlídka zámku mohla být příliš nudná nebo náročná.

Speciální Dětská prohlídka je jim ale ušita na míru. Seznámí děti se vším, co život na zámku obnášel, projde s nimi soukromými prostorami majitelů i slavnostním schodištěm a v podkrovním dětském pokoji představí i hračky zámeckých dětí.

Poklad nemusí být jantarový

Podle názoru některých badatelů je frýdlantský zámek místem, kde má být ukryta legendární vzácná Jantarová komnata, kterou v roce 1716 daroval pruský král ruskému carovi a jejíž neocenitelná výzdoba zmizela za druhé světové války.

Jantarová komnata, označovaná za osmý div světa, se sice nenašla ani zazděná ve sklepení, jak se mnozí domnívali, ani nikde jinde, ale svůj poklad Frýdlant přece jen má.

V roce 2017 se totiž při odbahňování zámeckého rybníka našla kolekce 42 převážně zlatých mincí ze 16. a 17. století. Jedná se o výjimečné mince vysoké hodnoty, odlišné od běžných platidel používaných v každodenním životě.

Všechny mince byly vyraženy v zahraničí, například v Nizozemsku nebo ve Španělsku.

Nejstarší je uherský dukát z roku 1528, nejmladší mince pak pocházejí z roku 1642. Kolekce je dnes součástí zámeckých expozic stejně jako další nálezy, které zdejší rybník po staletí skrýval.

Hazardní hráč a smlouva s ďáblem

Pokud se vydáme k frýdlantskému zámku v podvečer, možná si vzpomeneme na pověst vztahující se k jednomu z prvních majitelů Bedřichu z Biberštejna. Ten prý tak podlehl hazardním hrám, že hrál v kostky i se samotným ďáblem.

Oba si nějaký čas zřejmě rozuměli, protože pekelník prý pro svého spoluhráče pomocí kouzelných vraníků rozoral skálu pod hradem, ale nakonec si Bedřicha do pekla stejně odnesl.

Do dnešních dnů prý můžeme za temných nocí slýchat pláč hradní paní, která chodí pod skálu naříkat a volat svého ztraceného manžela.

Co nesmíte minout? 

Rozhledna v Heřmanicích: Dřevěná okurka s dalekým výhledem

Jen několik kilometrů budeme potřebovat k tomu, abychom z Frýdlantu dojeli k obci Heřmanice, nad níž se od roku 2012 vypíná 23 metrů vysoká dřevěná rozhledna.

Nebyla projektována přímo pro tento vrch, autoři svou konstrukci nabízeli několika zájemcům a vybraly si ji právě Heřmanice. Věž tvaru okurky má průměr 5 metrů, stojí na 48 nohách a padlo na ni celkem 30 kubíků modřínového dřeva.

Schodiště o 99 stupních nás dovede na vyhlídkovou plošinu ve výšce 22 metrů, z níž uvidíme nejen Heřmanice, ale dohlédneme až do Jizerských či Lužických hor, zahlédnout můžeme i polskou uhelnou elektrárnu Turów. Přístup k rozhledně ani nemůže být pohodlnější. Přímo pod ní je parkoviště a vede k ní i cyklostezka.

Foto: Shutterstock
Související články
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Orloj v Litomyšli je relativně mladý a skromný, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí. Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dva
Česká republika oplývá řadou hradů a zámků, které se pyšní rozsáhlými a cennými nástěnnými malbami. Takže když se na některém zámku nachází největší kolekce fresek v Čechách, je to už opravdu výjimečné hodnocení hodné pozornosti. Jak už to bývá i u renesančních zámků, nevznikaly vždycky na zelené louce, ale často jen stará stavba získala novou podobu. Také zámek v Žirovnici na skalním ostrohu mez
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sousedka ze mě tahala peníze
skutecnepribehy.cz
Sousedka ze mě tahala peníze
Byla to taková chudinka. Samoživitelka se dvěma dětmi a dluhem na krku. Byla na všechno sama a měla přece jenom mě. Nastěhovala se jednou odpoledne, tiše a jakoby kradmo. Alespoň mi to tak přišlo. S nikým se nebavila. Upekla jsem koláč a šla ji přivítat. Bylo zřejmé, že jí moje gesto udělalo radost. Do bytu mě ale nepozvala.
Krůta na pomerančích
tisicereceptu.cz
Krůta na pomerančích
Krůtí maso se dá připravit na mnoho způsobů, ale na pomerančích, jak ji připravuje šéfkuchař Radek Pálka si opravdu pochutnáte, a ještě budete mít ten správný pocit, že jíte zdravě. Ingredience
Dnes budou těstoviny
panidomu.cz
Dnes budou těstoviny
Když se řekne těstoviny, asi si každý představí Itálii, i když jejich původ není vůbec tak jasný. Jisté ovšem je, že jsou oblíbené po celém světě. Už kvůli tomu, že i jednoduchou přípravou vykouzlíte spoustu zajímavých a bohatých chutí. Penne a la vodka (4 porce) 1 cibule, 2 stroužky česneku, 300 g penne, 2 lžíce
Tragická havárie nad Československem: Sestřelila letadlo ze Stockholmu armáda?
enigmaplus.cz
Tragická havárie nad Československem: Sestřelila letadlo ze Stockholmu armáda?
Letadlem na cestě ze švédského Stockholmu do Záhřebu v někdejší Jugoslávii krátce po překročení hranic Československa otřese silná exploze. Stroj se nekontrolovatelně řítí k zemi a 27 lidí na jeho pal
Můžeme tím, co jíme, snížit riziko rozvoje rakoviny?
21stoleti.cz
Můžeme tím, co jíme, snížit riziko rozvoje rakoviny?
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny.
Česká perla na břehu Černého moře
epochalnisvet.cz
Česká perla na břehu Černého moře
Jedinečný zážitek v netradiční zemi skýtá Magnetic Beach Resort, který najdete přímo na pobřeží Černého moře v Gruzii. Hotelový komplex postavený českými majiteli a firmami patří mezi nejluxusnější v regionu. Ve spojení s panenskou přírodou a skvělými službami nabízí ideální příležitost prozkoumat nová území.   Vítejte ve světě, kde se snoubí starověká historie s moderními vlivy. Gruzie nabízí
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
Mistr katastrofa vyplul s bombou na ryby
historyplus.cz
Mistr katastrofa vyplul s bombou na ryby
„A budeme moct dneska jet na ryby?“ žadoní dvojčata, vnuci lorda Mountbattena. Konečně se srpnové počasí umoudřilo, nad Severním Irskem se vyčasilo. Rodina se vydává na moře. Bezstarostná vyjížďka se však změní v jatka. Živí se zpět všichni nevrátí. Atentát z 27. srpna 1979, za nímž stojí Prozatímní irská republikánská armáda (PIRA, pokračovatelka IRA), byl však namířen
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
epochaplus.cz
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…   Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x
Peugeot E-3008 a E-5008 LONG RANGE s nejdelším dojezdem v kategorii SUV
iluxus.cz
Peugeot E-3008 a E-5008 LONG RANGE s nejdelším dojezdem v kategorii SUV
Nové modely Peugeot E-3008 a E-5008 mohou díky bateriím s označením „Made in France“ nyní nabídnout dojezdy, které jsou v rámci trhu SUV nejlepší. U Peugeotu E-3008 se jedná o 700 km, u Peugeotu E-500
Perla Atlantiku – Madeira
nejsemsama.cz
Perla Atlantiku – Madeira
Právě září je nejspíš tím nejlepším měsícem, kdy se vypravit na ostrov Madeira. Oceán je tu příjemně vyhřátý a uniknete také náporu turistů v hlavní sezoně. Na mapě možná působí daleko, ale vězte, že vás od pohádkové dovolené na ostrově Madeira dělí jen čtyři hodiny letu. Madeiře se přezdívá „ostrov věčného jara“, a to právem, protože tu celoročně
Sáro Korbelová bacha na Zacha!
nasehvezdy.cz
Sáro Korbelová bacha na Zacha!
Její hvězda stoupá strmě vzhůru a ctitelů přibývá, a to i z řad hvězdných kolegů. Sára Korbelová (22) ze seriálu Ulice jde z role do role. Natáčí nový seriál Případ tanečnice, kde se potkává se sy
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz